نمایندگان مردم پس از ساعت‌ها بحث و گفتگو در مورد طرح موسوم به «استانی شدن انتخابات مجلس»، درنهایت کلیات این طرح جنجالی را با ۱۴۹ رأی موافق، ۶۹ رأی مخالف و ۹ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۳ نماینده حاضر در صحن علنی مجلس به تصویب رساندند.

به گزارش نسیم سرخس به نقل از  صبح توس، نمایندگان مردم پس از ساعت‌ها بحث و گفتگو در مورد طرح موسوم به ” استانی شدن انتخابات مجلس”، درنهایت کلیات این طرح جنجالی را با ۱۴۹رأی موافق، ۶۹رأی مخالف و ۹رأی ممتنع از مجموع ۲۳۳ نماینده حاضر در صحن علنی مجلس به تصویب رساندند.

 

پس از تصویب کلیات طرح مذبور، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی از وجود ایرادات و اشکالات وارده بر این طرح از سوی معاونت قوانین مجلس خبر داد. ابهامات مطرح‌شده در رابطه با طرح “انتخابات استانی مجلس” از دوره پنجم مجلس تاکنون ادامه داشته و هر بار به دلایلی این طرح از مطرح‌شدن در صحن علنی بازمی‌ماند. حواشی مطرح‌شده درباره این طرح زمانی بالا گرفت که طرح استانی شدن انتخابات مجلس در یک سال آخر عمر مجلس فعلی به‌یک‌باره در اولویت قرار گرفت.

 

در جریان بررسی کلیات این طرح، دواتگری، موسوی و سادات ابراهیمی در مخالفت با طرح اظهارتی داشتند درحالی‌که علی مطهری، حسین گروسی و محمدعلی مقیمی دفاعیات تندی از طرح مذبور در صحن علنی داشتند.

نمایندگان مخالف طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی اتفاق‌نظر دارند که این طرح باعث قطع شدن دسترسی مردم به مسئولان نظام و درواقع قطع پل ارتباطی میان مردم و نظام می‌شود. این طرح برای تبادل‌نظر بیشتر به کمیسیون شوراها ارجاع شده است.

موافقان

دراین‌بین علی مطهری به‌عنوان یکی از موافقان سرسخت اجرای طرح استانی شدن انتخابات مجلس با طرح این موضوع که نمایندگان مجلس مجبورند به مشکلات شخصی موکلان خود بپردازند و این درشان مجلس و شرح وظایف نمایندگان آن نیست؛ از لزوم بومی شدن انتخابات مجلس در سطح گسترده‌تری خبر داد.

مطهری عنوان کرده است وضعیت پیش‌آمده برای نمایندگان با اصول ۷۱ تا ۹۹ قانون اساسی، که وظیفه نمایندگان را قانون‌گذاری و نظارت بر اجرای آن تعریف کرده‌ در مغایرت آشکار است.

در شرایط فعلی گاهی اوقات فشارهای کاری سنگینی به نمایندگان شهرستان‌ها وارد می‌شود که نتیجه مطالعه نشدن طرح‌ها و لوایح توسط نمایندگان است و این به دلیل کم‌کاری شوراهای شهرستان و روستاها و همچنین عدم مسئولیت‌پذیری مسئولان شهرستانی حادث می‌شود.

تصویب نهایی طرح انتخابات استانی مجلس شورای اسلامی باعث می‌شود که از وعده‌های محلی کاندیداها در جریان انتخابات جلوگیری شده و همچنین از اینکه یک نماینده به دلیل رأی‌های طایفه‌ای چند دوره نماینده مجلس شود، جلوگیری شود. و نتیجه این طرح ایجاد احزاب قوی و تشکیل اتاق فکرهایی است که می‌توانند کاندیدا در انتخابات معرفی کنند.

حسین گروسی دیگر موافق این طرح، با ابراز تأسف از مراجعان حوزه‌های انتخابیه نمایندگان به دفاتر آن‌ها گفت: کشور امروز می‌تواند برای ۱۵۰ میلیون نفر شغل ایجاد کند، چگونه باید شاهد مراجعه‌کنندگان به دفاتر نمایندگان باشیم که تنها تقاضای شغل دارند؟

نماینده مردم شهریار معتقد است، تصویب انتخابات استانی، فرصت مناسب را به نمایندگان برای توجه مطلوب به امور قانون‌گذاری می‌دهد و از مراجعین بیکار و بیمار که تقاضای شغل و درمان دارند، جلوگیری می‌کند.

وی بابیان اینکه سهمیه شهرستان‌ها در موضوع نمایندگی با تصویب طرح مذکور همچنان حفظ می‌شود،‌ از نمایندگان خواست که نگران نباشند به این طرح را مثبت بدهند.

احمدعلی مقیمی نماینده مردم بهشهر در مجلس شورای اسلامی در موافقت با طرح استانی شدن انتخابات مجلس با اطمینان دادن به سایر نمایندگان اعلام کرده استانی شدن انتخابات باعث محروم شدن حوزه انتخابیه از داشتن نماینده نمی‌شود و نماینده‌ای حذف نخواهد شد. نکته این است که در حال حاضر دیگر نگاه مجلس خبرگانی به این طرح نمی‌شود و نماینده شهرستان با تصویب طرح مذکور همچنان باقی می‌ماند.

وی اظهار کرده است: “نمایندگان باید به بررسی بیشتر مسائل امور ملی اهتمام ورزند و از صرف اوقات نمایندگی خود در موضوعات جزئی پرهیز کنند و به سمت برنامه محوری بروند.”

مخالفان

مهدی دواتگری در جریان بررسی کلیات طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی در مخالفت این طرح سخنرانی کرده است.

 

با توجه به اینکه احزاب فعال در کشور وجود ندارند و احزاب عملاً در آستانه انتخابات حضور پیدا می‌کنند، روند شناساندن کاندیداهای استانی با مشکل روبرو شده و انتخاب نمایندگان به رویه قبلی ادامه پیدا خواهد کرد.

 

لازم به ذکر است شرایط کنونی نماینده، پل ارتباط مردم و نظام است و با تصویب این طرح این پل ارتباطی قطع می‌شود. از طرف دیگر با اجرای طرح مذکور نماینده مناطق محروم و روستاها به مقامات دولتی دیگر دسترسی نداشته و حقوق مردم در روستاها و شهرها تضییع می‌شود.همچنین تبلیغات برای نمایندگان بسیار پرهزینه‌تر خواهد شد.

 

سیدشکرخدا موسوی از دیگر مخالفان این طرح است. وی کاهش مشارکت را از پیامدهای بارز این طرح می‌داند.

 

از طرفی با توجه به مشکلاتی نظیر بیکاری و معیشت مردم، اولویت بالای طرح انتخابات استانی مجلس دارای توجیه عقلانی نمی‌باشد.

 

رسیدن صاحبان قدرت و ثروت به کرسی نمایندگی و در پی آن کاهش مشارکت مردم در انتخابات به دلیل طردشدن از سوی این صاحبان قدرت، از عوارض حتمی این طرح جنجالی خواهد بود.

 

محمدرضا سادات ابراهیمی نیز در مخالفت با این طرح از بسته شدن دایره قدرت توسط افراد ذی‌نفوذ سخن گفت.

 

با اجرای طرح استانی شدن انتخابات مجلس مردم شهرهای کوچک و محروم فراموش می‌شوند و جا برای افراد قدرتمند و ثروتمند و ورود پول‌های کثیف به این عرصه باز می‌شود.

 

نماینده مردم اصفهان ضمن مخالفت با طرح استانی شدن انتخابات اظهار کرد: اجرای این طرح موجب می‌شود درگیری‌های قومیتی از شهرهای کوچک به استان‌ها کشیده شود. حجت‌الاسلام احمد سالک می‌گوید: اکنون صدای مردم از کف مجلس توسط نمایندگان به دستگاه‌های ذی‌ربط منتقل می‌شود اما اگر این موضوع اجرا شود کار سخت‌تر خواهد بود لذا بنده با آن مخالف هستم.

 

وی با متولی دانستن مقام معظم رهبری، شورای عالی امنیت ملی کشور و مرکز پژوهش‌ها در امر استانی شدن انتخابات، بر لزوم تحقیق و بررسی بیشتر در مورد آثار و نتایج این طرح از سوی مراکز تحقیقاتی ذی‌ربط، تأکید کرد.

 

در صورت تصویب طرح استانی شدن انتخابات، دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط در انجام وظایفشان دچار اختلال شده زیرا در قانون به شرح وظایف جدید دستگاه‌های اجرایی متولی امر انتخابات اشاره نشده است.

ارتباط مردم و نمایندگان مه‌ترین سرمایه نمایندگان است که در طرح جدید انتخاباتی، از بین رفته و نمایندگان را از مردم جدا خواهد کرد.

 

انتهای پیام/