رئیس فدراسیون فوتبال گفت: کی روش با قدرت به کار خود ادامه خواهد داد و مشکل خاصی نیست

به گزارش نسیم سرخس به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علی کفاشیان صحبت هایی را درباره مشکلات داوری مطرح کرد که در زیر می خوانید:

مهم ترین مسئله روز فوتبال ایران مشکلات داوری است در این زمینه به راهکار جدیدی دست پیدا کرده اید ؟  

ما در سه جلسه مشکلات داوری را بررسی کردیم که هر جلسه را به قشر خاصی از داوری و فوتبال اختصاص دادیم که بتوانیم با مشاوره و استفاده از پیشنهادات این عزیزان مشکلات موجود را به حداقل برسانیم، جلسه اول را با حضور کمیته و دپارتمان داوران، جلسه دوم را با حضور پیشکسوتان داوری و جلسه سوم را با حضور مدیران باشگاه ها برگزار کردیم که طی این جلسات بحث های متفاوتی مطرح شد و هر کدام از دیدگاه خود به مشکلات داوری پرداخته بودند و پیشنهاداتی را برای رفع کردن مشکلات و بالا بردن سطح داوری ارائه دادند که این پیشنهادات به همراه تمام مسائل مطرح شده در این جلسات گردآوری شده است تا با برگزاری دیگر جلساتی که در این زمینه در نظر گرفته ایم و جمع بندی کلی این جلسات راهکاری عملی و زود بازده را با تایید کمیته داوران و دپارتمان در دستور کار قرار دهیم.

بهترین و کاربردی ترین پیشنهاداتی که در این جلسات ارائه شده، چه پیشنهاداتی بودند؟

نظرات و پیشنهادات مختلفی ارائه شده که بعضی از آنها را بخاطر عملی تر بودن مد نظر قرار داده ایم تا در آینده ای نزدیک آنها را اجرایی کنیم، از جمله پیشنهاد برگزاری کلاس های آموزشی بیشتر و با کیفیت بالاتر و با استفاده از مدرسین مطرح داوری و همچنین بحث تعدیل داوران لیگ برتر را در نظر داریم. در جلسه‌ای که اعضای کمیته داوران برگزار کردند به این نتیجه رسیدند که تعداد داوران در نیم فصل دوم با تعدیل روبه‌رو شود و داورانی که نمره‌های ضعیفی را در داوری هایشان خواهند گرفت تا مدتی در لیگ برتر قضاوت نخواهند کرد.

داورانی که نمرات ضعیف بگیرند در دسته های پایین تر قضاوت خواهند کرد؟

در واقع داورانی که نمره‌‌های ضعیفی بگیرند، در نیم فصل دوم اجازه قضاوت پیدا نخواهند کرد و بر این اساس در نیم فصل دوم لیگ برتر از داوران با کیفیت‌تری استفاده خواهیم کرد و کمیته داوران تلاش خواهد کرد تا به  داورانی که در بازی های قبلی شایستگی خود را اثبات کرده اند، قضاوت های بیشتری برسد و داورانی که نمرات ضعیف بگیرند در لیگ یک قضاوت خواهند کرد.

با توجه به برنامه هایی که فدراسیون و کمیته داوران در نظر دارد در نیم فصل دوم مشکلات داوری به حداقل خواهد رسید؟

ما بیشترین سهمیه داوران بین المللی را در AFC و FIFA داریم که نشان دهنده سطح کیفی بالای داوران ماست و داوران بین المللی ما در آخرین قضاوت هایشان در دیدارهای برون مرزی نمرات خوبی را گرفته اند و همین مسئله اثبات می کند که در داخل فشارهای روحی و روانی زیاد نیز در اشتباهات داوری موثر است و ما باید به کمک هم و با برنامه ریزی و بالا بردن سطح آموزشی اشتباهات داوری را به حداقل برسانیم و از فشارهای نابجا و تهمت زدن به داوران دوری کنیم که آنها بتوانند اگر اشتباهی هم مرتکب می شوند خود را بازسازی کنند و بدون ترس و دلهره در بازی های بعدی قضاوت کنند، مطمئنا داوری که با دلهره و ترس و اضطراب و فشارهای روانی زیاد داوری می کند ضریب اشتباهاتش بالا خواهد رفت، با این وجود امیدوارم با تلاشی که فدراسیون و اهالی داوری انجام می دهند در نیم فصل دوم شاهد قضاوت های خوبی از داورانمان باشیم.

از آخرین نشستی که با آقای کی روش داشتید چه خبر؟ گویا به آقای کی روش گفته بودید بعد از جلسه با خبرنگاران مصاحبه ای نداشته باشد؟

با توجه به مشکلاتی که در زمینه مصاحبه های انجام شده و بحث های فی مابین سرمربی تیم ملی و چند تن از اهالی فوتبال و مسئولین ورزشی ایجاد شده بود از او درخواست کردیم که کمتر مصاحبه کند تا تمرکزشان بر مسائل فنی تیم ملی باشد و به عنوان یک مربی حرفه ای در برخورد با مسائل حاشیه ای نیز رویکرد حرفه ای خود را حفظ کنند و به گونه ای با این مسائل برخورد کند که دیگر شاهد ایجاد حاشیه و تنش در اطراف تیم ملی نباشیم. در کل خبر خاصی نبود و پیرامون مسائل مختلف تیم ملی صحبت کردیم و در مورد مسائلی که بعد از بازی با گوام پیش آمده بود و بحثی که پیرامون جدایی کی روش ایجاد شده بود، بحث کردیم.

کی روش به کار خود در تیم ملی ادامه خواهد داد و عواملی که از آنها گله داشت و آنها را مانع ادامه همکاری می دانست برطرف شده اند؟

کی روش با قدرت به کار خود ادامه خواهد داد و مشکل خاصی نیست هرچند او گلایه هایی را دارد و قبل از بازی با گوام هم پیغام هایی را به ما داده بود و برای پیگیری مسائل درمانی اش درخواست مرخصی داشت که مخالفت شد و همین مسئله باعث ناراحتی ایشان شده بود که در نشست اخیر و با توجه به دلایلی که ذکر کرد و بازی نداشتن تیم ملی تا فروردین نود و پنج با مرخصی اش موافقت شد و مشکلات تا حدود زیادی حل شد فقط می ماند بحث امکانات و مسائل مربوط به کمپ و اردوها که باید بیشتر در این زمینه تلاش کنیم.

این روزها شایعه ای در مورد سرطان داشتن کی روش ایجاد شده و باعث ناراحتی هواداران تیم ملی شده است، بیماری آقای کی روش چیست؟

با قطعیت مبتلا بودن سرمربی تیم ملی را به سرطان تکذیب می کنم. ما به پرونده پزشکی کی روش دسترسی داریم و خدا را شکر مشکل خاصی نیست و بیماری های داخلی برای ما و در سنین بالا پیش می آید انشالله با اقدامات پزشکی لازم کی‌روش بزودی سلامتی اش را بدست خواهد آورد.

انتهای پیام/