رئیس سازمان غذا و دارو در خصوص آمار داروهای پر مصرف، ادامه حمایت از بیماران صعب العلاج و عدم افزایش قیمت دارو های تولید داخل توضیح داد.

به گزارش نسیم سرخس به نقل از فارس،‌ رسول دیناروند، مصرف‌ترین دارو های سال ۹۳ را سه گروه از دارو های OTCبرشمرد و با نام بردن از استامینوفن، استامینوفن کدئین آنها را پر مصرفترین ها دارو های کشور اعلام کرد.

وی همچنین به آنتی بیوتیکهایی مثل کپسول آموکسی سیلین و همچنین داروهای دیابتی اشاره کرد و گفت: اگر چه کاهش آمار مصرف به نفع سیستم دارویی کشور است اما در برخی خصوص اطمینان از مصرف آنها به نفع بیمار است مثلاً در مورد بیماران دیابتی باید آنها را به مصرف مورد نیاز که بسیار بیشتر از آمارهای کنونی خواهد بود ترغیب کرد.

وی افزود: متاسفانه در مورد آنتی بیوتیکها استفاده فراتر از حد منطقی است به گونه ای که مصرف بالای آنها موجب افزایش مقاومت میکروبی و بی اثری ۸۰ درصدی در مقابل بیماری شده است به بیان روشن‌تر اینکه ۸۰ درصد از بیماران از مصرف این دارو ها نتیجه‌ای نمی‌گیرند.

 وی همچنین با یادآاوری این مطلب که در خصوص استقاده از دارو همیشه باید نسخه تجویز شده را تا آخر مصرف کرد، تصریح کرد: هرچند برخی مردم تصور می‌کنند با مصرف یک دوره و دریافت نتایج مثبت آن باید مصرف را رها کنند این باور اشتباه در حالی وجود دارد که ممکن است به همین دلیل سلامتی آنها در دراز مدت به خطر افتد.

وزارت بهداشت به بیمه ها ۳۰۰ میلیارد تومان بدهکار است

 رسول دیناروند گفت: متاسفانه در سال ۹۴ همه اعتبارات مورد نیاز را فراهم نکردیم و وزارت بهداشت به سازمان های بیمه گر بدهکار است در واقع به همان میزان که نتوانستیم تخصیص اعتبارات یارانه ای دارو را داشته باشیم به همان میزان به سازمان های بیمه گر حدود ۳۰۰میلیارد تومان بدهکار هستیم که حدود ۱۰۰میلیارد تومان آن به زودی پرداخت خواهد شد و ۲۰۰میلیارد تومان آن هم تا پایان اردیبهشت از محل اعتبارات سال ۹۴ پرداخت می شود.

او با تاکید بر اینکه سیاست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی حفاظت و حمایت مالی از بیماران است، درباره احتمال در نظر گرفتن جایگزین بودجه عنوان کرد: برای اینکه پرداختی بیماران به ویژه بیماران صعب العلاج در تامین هزینه های داروهای شان بیشتر نشود، سازمان غذا و دارو باید از محل صرفه جویی یا حتی جابجایی اعتبار در وزارت بهداشت این کمبود را جبران کند در واقع تلاش ما این است تا حمایت هایی که در یک یا دو سال اخیر از بیماران صعب العلاج داشته ایم، آسیبی وارد نشود.

وی اضافه کرد: شکی نیست که کاهش بودجه در خدماتی که ارائه می دهیم، تاثیر خواهد گذاشت البته این کاهش به اندازه ای نیست که نتوان آن را مدیریت کرد زیرا اولویت ما عدم آسیب حمایت ها است و از محل صرفه جویی، حمایت از بیماران صعب العلاج ادامه خواهد یافت به عبارت دیگر هم داروهای یارانه ای و هم ۳۰۰قلم دارویی که مشمول تفاهمنامه با بیمه ها هستند و زیر پوشش ۹۰درصدی بیمه ها قرار دارند چنانچه برخی از این دارو ها مشمول تفاهم نامه  بیمه ها هم نباشند، ۳۰۰قلم داروی بیماران خاص زیر پوشش ۷۰درصدی بیمه ها قرار خواهند گرفت.

فهرست ۳۰۰ قلم داروی حمایتی بیماران صعب العلاج ثابت می ماند

او در ادامه عنوان کرد: تلاش می کنیم پوشش بیمه ای ۳۰۰قلم داروی بیماران خاص  بخاطر کمبود بودجه کم نشود، چنانچه اعتبارات موجود جواب نداد به همان طرق صرفه جویی و جابجایی بودجه تامین  داروهای بیماران صعب العلاج ادامه خواهد یافت.

رئیس سازمان  غذا و دارو همچنین در پاسخ به این سوال که چند قلم داروی دیگر می تواند به فهرست ۳۰۰قلم داروی بیماران خاص اضافه شود، عنوان کرد: می توانست حدود ۳۰درصد به این فهرست داروها اضافه شود که به دلیل نبود اعتبار این کار صورت نخواهد گرفت.

وی گفت: هنر ما در سال جاری این خواهد بود که بتوانیم ۳۰۰قلم را حفظ کنیم ضمن اینکه مطمئن هستیم اگر یک بازنگری در اعتبارات ایجاد شود می توان حمایت ها را گسترش داد.

وی ادامه داد: به عنوان مثال بیماران مزمن که همواره دارو مصرف می کنند در حال حاضر پوشش بیمه ای دارو هایشان ۷۰درصد است یعنی فرانشیزی که بیمار پرداخت می کند،۳۰درصد است بیماری که ممکن است ۲ سال یکبار نسخه ای دریافت کند مانند بیماران مزمن حمایت ۷۰ درصدی می شود می توان نوع حمایت ها را تغییر داد.

به گفته وی در واقع می توان سهم بیمه برخی از داروهای بدون نسخه OTC را که تحت پوشش ۵۰درصدی بیمه قرار دارند کاهش داد و در مقابل سهم پوشش بیمه ای داروهای بیماران مزمن را از ۷۰درصد به ۸۰درصد افزایش داد. همواره در بیمه ها راه حل هایی به نفع بیمارانی که همیشه مجبور هستند، دارو مصرفکنند، وجود دارد .

دیناروند همچنین اولویت حوزه دارو را کنترل قیمت دارو در سال ۹۴ عنوان کرد و گفت:  در سال ۹۴ کنترل هزینه ها در این حوزه  بسیار جدی خواهد بود و سیاست دولت عدم افزایش قیمت ها در حوزه دارو است .

وی درباره قیمت داروهای وارداتی نیز اظهار داشت: همواره جا برای کاهش قیمت وجود دارد بعد از تفاهمنامه با کشورهای ۵+۱ با هزینه های کمتری داروهای وارداتی تامین خواهد شد و ما امیدواریم این کاهش هزینه ها اتفاق بیفتد و در سال ۹۴ شاهد کاهش قیمت های داروهای وارداتی باشیم.

وی ادامه داد: عواملی که موجب می شود قیمت ها افزایش پیدا کند، کنترل می شود و این امر روی تولید داخل هم تأثیرگذار خواهد بود بنابراین تولید کنندگان نباید انتظار افزایش قیمت داروهای تولید داخل را داشته باشند.

انتهای پیام/