یک کارشناس اقتصادی با تأکید براینکه شوک سیاسی مذاکرات هسته ای در دولت یازدهم موجب کاهش تورم شده است، گفت: دولت تورم ۴۰ درصدی زمان آقای احمدی نژاد و تورم ۴۹.۵ درصدی زمان آقای هاشمی رفسنجانی را به ۱۵ درصد رسانده است.
به گزارش نسیم سرخس، مهدی تقوی در ارتباط با ارزیابی سیاست‌های اقتصادی دولت یازدهم در مدیریت تورم و توجه به رونق اقتصادی، اظهار داشت: دولت اگر به رونق توجه داشته باشد به طور حتم وضع تولید و کسب و کار بهتر می شود و به دنبال آن نرخ تورم کاهش می یابد.

وی با بیان اینکه دولت یازدهم در این زمینه خوب عمل کرده است، افزود: دولت تورم ۴۰ درصدی زمان آقای احمدی نژاد و تورم ۴۹.۵ درصدی زمان آقای هاشمی رفسنجانی را به ۱۵ درصد رسانده است.

این کارشناس اقتصادی برخی اظهار نظرهای کارشناسی مبنی بر توقف سیاست کاهش تورم و توجه به دولت را نادرست عنوان کرد و گفت: زمانی که از رکود خارج شدیم و به دنبال آن نرخ رشد اقتصادی مثبت شده رونق در جامعه ایجاد شده است.

تقوی در واکنش به اینکه طبق اذعان فعالان بخش خصوصی همچنان در رکود هستیم و رونقی در بخش های اقتصادی ایجاد نشده است، تصریح کرد: در اقتصاد باید آرام آرام حرکت کرد چراکه مشخص شدن نتایج سیاست‌ها به زمان نیاز دارد.

وی اضافه کرد: اگر نرخ رشد اقتصادی ۱۵ درصد شود تولید افزایش خواهد یافت ولی مشکل اینجاست که شوک وحشتناک سیاست‌های هدفمندی یارانه‌ها به اقتصاد هنوز از بین نرفته و دولت یازدهم در این مدت با اعمال سیاست‌هایی سعی در کم کردن اثرات این شوک داشته است.

این کارشناس اقتصادی با تأکید براینکه اگر طبق گزارش بانک مرکزی وضع تولید مثبت شده یعنی نرخ بیکاری هم کم شده است، گفت: آمارها نشان میدهد که بنگاه های اقتصادی نسبت به زمان رکود بیشتر کار می کنند.

تقوی تورم ۱۵ درصدی را نشانه افزایش توان تولید دانست و افزود: البته دولت یازدهم کار اقتصادی انجام نداد و با کار سیاسی موجب بهبود وضع اقتصادی شده است چراکه در غیراینصورت نرخ رشد اقتصادی مثبت نمی شد.

وی ادامه داد: شوک سیاسی مذاکرات هسته ای تورم را کاهش داده است و اگر مذاکرات به نتیجه برسد و پول های بلوکه شده ایران آزاد شود به طور حتم نرخ ارز کاهش می یابد و به دنبال آن هزینه تولید و قیمت تمام شده کم می شود.

این کارشناس اقتصادی ابراز امیدواری کرد که در دولت یازدهم علاوه بر مثبت شدن رشد اقتصادی، نرخ بیکاری نیز با سیاست های مناسب کم شود.

منبع: تسنیم

 

انتهای پیام/