چند اتومبیل در تاریخ وجود دارند که می‌توانند عنوان «اسرارآمیز» را تصاحب کنند؟این گزارش درباره خودروهایی نوشته شده استکه می‌توان آنها را «نحس» خطاب کرد.
به گزارش نسیم سرخس، چند اتومبیل در تاریخ وجود دارند که می‌توانند عنوان «اسرارآمیز» را تصاحب کنند؟این گزارش درباره خودروهایی نوشته شده استکه می‌توان آنها را «نحس» خطاب کرد.

لیموزین SS-100X

سی و پنجمین رئیس‌جمهور آمریکا در سال ۱۹۶۳ به همراه همسرش در لیموزین SS-100X در حال حرکت بود که ترور شد. این اتومبیل لینکلن مدل ۱۹۶۱، چهار در بود و خودروسازی فورد آن را ساخته و به مبلغ ناچیز سالانه ۵۰۰ دلار کرایه داده بود. از ویژگی‌های آن سقف پلاستیک شفاف و فولادی متحرک بود و صندلی هیدرولیک عقب که ۱۰.۵ اینچ بالا می‌آمد تا رئیس‌جمهور را بالا بیاورد و همچنین مجهز به سیستم تهویه هوا و گرمایشی با دمنده‌های کمکی، آژیر خطر، چراغ‌های هشدار موقع نیمه‌باز بودن در، نورافکن داخلی، دو تلفن رادیویی و چهار پله تاشو برای نمایندگان اداره سری نیز بود.

لیموزین ۱۰۰X بعد از ترور توقیف شد و کاخ سفید برنامه‌ای برای بازسازی آن ارائه داد و تغییراتی نیز در آن داده شد. مثلا برای امنیت بیشتر اتومبیل مجهز به یک روکش زرهی تیتانیوم، شیشه مقاوم و سقف ثابت ضد گلوله شد. همچنین طوقه‌هایی آلومینیومی داخل چرخ‌ها گذاشته شد تا جلوی پنچر شدن را بگیرد. لیموزین به موزه هنری فورد فرستاده شد اما بعد دوباره به عنوان لیموزین ریاست جمهوری برای لیندون جانسون برگزیده شد و تا ۱۹۷۸ در اداره سری باقی ماند در طول ریاست جمهوری نیکسون یک سقف شیشه‌ای یک‌تکه بزرگ جایگزین قبلی شد و این امکان را به رئیس‌جمهور می‌داد تا موقع رژه باید بایستد. اگرچه سایر اتومبیل‌های ریاست جمهوری در سال ۱۹۶۸ و ۱۹۷۲ ساخته شدند اما گهگاه ۱۰۰X توسط نیکسون، فورد و کارتر استفاده می‌شد. ۱۰۰X تا اوایل ۱۹۷۷ در اداره سری باقی ماند و در حال حاضر در نمایشگاه هنری فورد در میشیگان در معرض دید عموم قرار دارد.

پورشه ۵۵۰ اسپایدر

از زمان مرگ جیمز دین در سال ۱۹۵۵ تاکنون پورشه ۵۵۰ اسپایدر بدنام شده است. در ۲۳ سپتامبر ۱۹۵۵، دین همکارش الک گینس – که بعدها در فیلم جنگ ستارگان نقش‌آفرینی کرد – را بیرون رستوران دید. گینس نگاهی به اسپایدر انداخت و گفت: «ظاهر شومی داره. اگر سوارش بشی هفته دیگه همین موقع مُردی». هفت روز بعد دین در پورشه مورد علاقه‌اش کشته شد.

این اتومبیل نه فقط جیمز دین را کشت بلکه به همه کسانی هم که با آن در ارتباط بودند صدمه زد. جورج باریس که این پورشه را سفارشی ساخته بود لاشه اتومبیل را به قیمت ۲۵۰۰ دلار خرید اما لاشه اتومبیل از تریلر لیز خورد و پای مکانیک را شکاند. کمی بعد باریس، موتور و قطعه‌ای دیگر از بقایای پورشه را به مک هنری و ویلیام اشترید فروخت. این دو نفر هم هنگامی که در حال مسابقه بودند و قطعاتی از پورشه در خودروهایشان بود، دچار حادثه شدند، مک هنری کنترلش را از دست داد و به یک درخت برخورد کرد و درجا کشته شد و اتومبیل اشترید هم واژگون شد و خودش دچار آسیب جدی شد.

باریس هنوز دو حلقه لاستیک از اسپایدر داشت. او آن‌ها را فروخت و چندی بعد، خریدار در هنگام رانندگی از جاده منحرف و در نهایت کشته شد. دو لاستیک همزمان ترکیده بودند. پس از این اتفاق‌ها، باریس تصمیم گرفت هرچه را که از پورشه نحس باقی ‌مانده بود مخفی کند اما پلیس راه کالیفرنیا از او خواست اتومبیل را برای نمایش ایمنی بزرگراه به آن‌ها قرض بدهد و اتفاق بعدی هم پیش آمد؛ گاراژی که اتومبیل به آن منتقل شده بود آتش گرفت. تصمیم گرفتند اتومبیل را با کامیون منتقل کنند که در راه، راننده کامیون کنترل را از دست داد و در تصادف رانندگی کشته شد. پلیس راه کالیفرنیا تصمیم گرفت این اتومبیل بد یُمن را تحویل باریس دهد اما این اتفاق هرگز رخ نداد چون بقایای پورشه نحس به طرز مشکوکی ناپدید شد و تاکنون هیچ‌کس آن را ندیده است.

وگا ۵۰۰ HK

وگا ۵۰۰ HK کوپه را «فاسل وگا» فرانسوی ساخته و طراح آن «جین دانینوس» بود. اتاق این اتومبیل بسیار مجلل از چوب و چرم ساخته شده بود. هرگونه امکانات فنی قابل تصور در دهه ۵۰ مثل تلفن بی‌سیم را داشت. بدنه اتومبیل ترکیبی از سبک فرانسه و آمریکا بود؛ شیشه جلوی اتومبیل و کمربند ایمنی و فرمان مقعر و جثه بزرگش، سبک آمریکایی و ظرافت و مجلل بودنش سبک فرانسوی بود. این زیبایی‌ها باعث شد تا توجه پیکاسو، دین مارتین و میشل گالیمارو یکی از ناشران برجسته ادبی فرانسوی را به خود جلب کند.

چهارم ژانویه سال ۱۹۶۰ (نزدیک به نیم قرن پیش) خودروی میشل گالیمار، ناشر معروف فرانسوی، از جاده منحرف شد و به درختی در حاشیه جاده برخورد کرد. در شناسنامه مردی که مسافر خودروی گالیمار بود، نوشته شده بود: آلبرت کامو، نویسنده متولد ۱۹۱۳. در جیب او، یک بلیت باطل نشده قطار به مقصد پاریس پیدار کردند. بلیتی که او هیچ وقت از آن استفاده نکرده بود چون گالیمار، کامو را دیده و از او خواسته بود که با خودروی او به پاریس برگردند و کامو هم پذیرفته بود.

گزارش‌ها اطلاع دادند که تکه‌های اتومبیل تا شعاع ۵۰۰ فوتی پرتاب شده بود. همسر آلبرت کامو که در صندلی عقب نشسته بود آسیبی ندید اما کامو درجا کشته شد. گالیمار هم چند روز بعد در بیمارستان مُرد. گالیمار راننده باتجربه‌ای بود و به رانندگی با سرعت زیاد شهرت داشت.

اتومبیل وگا به خاطر سنگینی‌اش منجر به تصادفات زیادی شد. پل فرر راننده موفق مسابقه بلژیکی، گفت: جین دانسوس، طراح اتومبیل، بیشتر یک طراح مد است تا طراح اتومبیل.

در سال ۱۹۶۴ شرکت فاسل وگا ورشکسته شد و برخلاف لامبورگینی و استون مارتین، تولیدکننده اتومبیل‌های اسپورت، هیچ‌وقت نتوانست پشتیبان مالی پیدا کند.

منبع:  روزنامه ایران

 انتهای پیام/