اظهارات عراقچی که عنوان کرده بود طبق تفاهم ما بازدید از مراکز نظامی امکان پذیر است واکنش های متفاوتی را بین نمایندگان مجلس و چهره های سیاسی در پی داشته است.

به گزارش نسیم سرخس به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا  اظهارات عراقچی که  عنوان کرده بود تفاهم  به ما اجازه می دهد که از مراکز نظامی بازدید نمایند واکنش های متفاوتی را به همراه داشت که البته باید گفت  اظهارات وی بر خلاف صریح تدبیر رهبری بود که فرمودند اجازه بازرسی از مزاکز نظامی را  نمی دهیم.

در همین رابطه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در واکنش به سخنان عراقچی اظهاراتی را بیان داشتند:

 

هر توافقی درباره بازرسی از اماکن نظامی و دفاعی باطل است

سید حسین نقوی حسینی نماینده مجلس شورای اسلامی و سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در واکنش به اظهارات اخیر عراقچی پیرامون امکان دسترسی بازدید از مراکز نظامی ایران طبق پروتکل الحاقی گفت: ما در رابطه با بازرسی‌ها خط قرمز خود را اعلام کردیم و مقام معظم رهبری خط قرمز بازرسی‌ها را مشخص کرده‌اند.

وی ادامه داد: ما به هیچ‌وجه  اجازه نخواهیم داد از اماکن نظامی و دفاعی کشور بازرسی صورت بگیرد و بازرسی‌ها باید صرفا در حوزه فعالیت هسته‌ای و در چارچوب مقررات آژانس باشد و نه اینکه بازرسی‌های فرا آژانسی صورت گیرد و هر نوع توافقی درباره بازرسی از اماکن نظامی و دفاعی از نظر ما باطل است و جمهوری اسلامی قطعا زیر بار چنین بازرسی‌هایی نخواهد رفت.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی از طرح جامع مجلس برای تصویب و نظارت بر اجرای توافق‌نامه هسته‌ای خبر داد و گفت: طرح‌های مختلفی در مجلس شورای اسلامی تصویب شده و بنا شد این طرح‌ها در کنار یکدیگر ادغام شود تا طرحی جامع باشد.

نقوی‌حسینی به تشریح جزئیات طرح جامع مجلس برای حراست از حقوق هسته‌ای ملت پرداخت و تصریح کرد: این طرح ضمن حفاظت از منافع کشور،به حمایت از تیم مذاکره کننده هسته‌ای و همچنین حفظ خطوط قرمز و منافع ملی کشورمان در حوزه هسته‌ای می‌پردازد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: پیش از سال جاری یک طرح یک فوریتی با عنوان الزام حفظ دستاورد هسته‌ای در صحن علنی مجلس تصویب شد و قرار شد سایر پیشنهادات و طرح‌ها به کمسیون امنیت ملی داده شود  و تمام دیدگاه‌ها در آن طرح گنجانده شود که این طرح در کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در دست بررسی است.

 

عراقچی اختیار تصمیم‌گیری برای بازدید از سایت‌های نظامی را ندارد

 

محمدحسن آصفری نماینده مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در واکنش به اظهارات اخیر عراقچی پیرامون امکان بازدید از مراکز نظامی ایران طبق پروتکل الحاقی گفت: طبق اصل ۱۱۰ قانون اساسی قوای مسلح زیر نظر مقام معظم‌رهبری است و احدی نمی‌تواند در بحث نیروهای مسلح ایران دخالت کند.

وی ادامه داد: نه تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای و نه دولت اختیاری برای اجازه بازدید از تاسیسات نظامی را ندارند و مجلس نیز نمی‌تواند به کسی چنین اختیاری بدهد که در امور داخلی نیروهای مسلح دخالت کند چراکه طبق قانون اساسی، نیروهای مسلح زیر نظر مقام معظم رهبری است .

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: هیچ اختیاری به آقای عراقچی برای مجوز دادن به گروهی در بازدید از سایت‌های نظامی ایران داده نشده و وی نمی‌تواند در این موضوع چنین موضع‌گیری‌هایی را داشته باشد.

وی ادامه داد: از طرفی آمانو هم سیاست‌های غربی و آمریکایی را دنبال می‌کند و موضع‌گیری‌های وی باعث بی‌اعتمادی مردم به ساختار آژانس شده و جایگاه بیطرفی را که آژانس باید داشته باشد، ندارد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران هیچ گونه فعالیت هسته‌ای در سایت‌‌های نظامی ندارد، اظهار داشت: تمام فعالیت‌های هسته‌ای ایران زیر نظر آژانس است و به جز این مراکز فعالیت دیگری در زمینه هسته‌ای انجام نمی‌شود.

آصفری ادامه داد:‌مطرح کردن این بحث از سوی آمریکایی‌ها به دلیل آن است که اکنون به زمانی رسیده‌ایم که آمریکایی‌ها باید در مورد لغو تحریم‌ها در مورد ایران تصمیم‌گیری کنند و به دنبال آن هستند که مذاکرات را با چالش مواجه کنند تا حاصل آن نتیجه بخش نباشد و میز مذاکره را بر هم بزنند و بار دیگر نشان می‌دهند که قابل اعتماد نیستند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی یادآور شد: آنان در مقابل اقدامات اعتمادسازی ایران به دنبال فریب‌کاری جدیدی هستند،به دلیل آنکه می‌دانند بازرسی از سایت‌های نظامی جزء خطوط قرمز ایران است، این امر را بهانه می‌کنند که مورد پذیرش هیچ کس نیست و جمهوری اسلامی به احدی اجازه بازرسی از سایت‌های نظامی را نخواهد داد.

آصفری درباره رویکرد مجلس برای بازرسی از سایت‌های نظامی اظهار داشت: در پروتکل الحاقی نیز اجازه بازدید از مراکز نظامی داده نشده و اینها فراقانونی عمل می‌کنند که مطمئناً این مورد قبول نیست؛ مجلس شورای اسلامی اجازه نخواهد داد هیچ کس در امور داخلی نظامی کشورمان دخالت کند.

 

سخنان عراقچی عبور از خط قرمزها است

 

ابراهیم آقامحمدی نماینده مردم خرم‌آباد در مجلس شورای اسلامی در واکنش به اظهارات اخیر عراقچی پیرامون امکان دسترسی بازدید از مراکز نظامی ایران طبق پروتکل الحاقی اظهار داشت: موضوع بازدید از مراکز نظامی جزو مباحث مذاکرات هسته‌ای نیست و ربطی به آنها ندارد و این موضوع به هیچ عنوان جزو سرفصل گفت‌وگوهای تیم مذاکره‌کننده نبوده و نیست.

وی با تاکید براینکه تیم مذاکره‌کننده موظف شده صرفا پیرامون مسائل هسته‌ای گفت‌وگو و مذاکره کند افزود: این موضوع همواره از سوی مقام معظم رهبری در سخنرانی‌های عمومی بیان شده که تیم مذاکره‌کننده تنها باید پیرامون مسائل هسته‌ای مذاکره کند و غیر آن را شامل نمی‌شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: سخنان اخیر خارج از چارچوبی است که مقام معظم رهبری تعیین کرده‌اند و مطرح کردن این مباحث در صلاحیت تیم مذاکره‌کننده نیست چون آنها برای این کار نیازمند مجوز مسئولان نظام هستند.

آقامحمدی با تاکید براینکه در مذاکراتی که ایران با ۱+۵ دارد نباید به مسائل نظامی ورود کرد گفت: هیچ توجیهی در این خصوص از تیم مذاکره‌کننده قابل قبول نیست.

وی تاکید کرد: مطرح کردن این گونه مباحث عبور از خط قرمزها است و مورد قبول ملت و نظام نخواهد بود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای از مطرح کردن مسائلی که انجامش امکان‌پذیر نیست خودداری کند و آقای عراقچی نیز باید صحبت‌هایش را تصحیح کرده تا طمعی در دشمن به وجود نیاید.

 

اجازه بازرسی از مراکز نظامی ایران آرزوی بی ربط با مذاکرات هسته ای است که غرب به گور خواهد برد

 

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اظهارات دبیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر اجازه دسترسی بازرسان به مراکز نظامی ایران غیر قانونی است.

وی افزود: اولا که پروتکل الحاقی اجازه دسترسی به مراکز نظامی را به بازرسان نخواهد داد و ثانیا هنوز پروتکل الحاقی در مجلس به تصویب نرسیده است که بخواهد اجرا شود.

حقیقت پور تصریح کرد: هیچ اظهار نظر یا توافقی در خصوص دسترسی بازرس به مراکز نظامی ایران قابلیت اجرایی ندارد و مطرح کردن چنین مواردی تنها به انحراف کشیدن مذاکرات است.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس خاطر نشان کرد: آنچه ما در مذاکرات به عنوان خط قرمز داریم و رئیس جمهور هم به آن تأکید کرده لغو یکباره همه تحریم ها در روز اول مذاکرات است والا بازرسی نظامی از مراکز هسته ای نه تنها نکته انحرافی است که اصلا ربطی به مذاکرات هسته ای ندارد.

وی افزود: آرزوی اطلاع از آنچه که در مراکز نظامی ایران وجود دارد و توانمندی های ما آرزویی است که دشمنان ملت ایران به گور خواهند برد.

بازرسی از مراکز نظامی در پروتکل الحاقی نیست

این نماینده مجلس خاطر نشان کرد: پروتکل الحاقی با اینکه دست بازرسان را بیش از اندازه باز خواهد گذاشت اما باز هم اجازه بازرسی از مراکز نظامی را نمی دهد.

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته بود که توافق احتمالی میان ایران و گروه ۱+۵ این حق را به کارشناسان آژانس می دهد که خواستار دسترسی به سایت‌های نظامی ایران شوند.

عراقچی هم بعد از دیدار با آمانو اظهارات وی را در چارچوب پروتکل ارزیابی کرده است.

 

اجازه بازرسی ازمراکز نظامی هرگز صادر نخواهدشد

 

نماینده مردم شهرستانهای قصرشیرین، سرپلذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی افزود: مراکز نظامی خط قرمز ماست و این موضوع به تیم مذاکره کننده هسته ای کشور منتقل شده است.

 

وی از تیم مذاکره کننده خواست در تدوین سندنهایی لازم الاجرای توافق هسته ای دقت لازم را کرده و از صدور اجازه ی بازرسی آژانس از مراکز نظامی کشور حتی بصورت ضمنی جلوگیری نمایند.

 

این عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: این مسئله در کمیسیون امنیت ملی مطرح شده و در حضور معاون وزارت خارجه دغدغه ی خود را برای جلوگیری از حضور بازرسان آژانس در مراکز نظامی کشور اعلام کرده ایم.

 

وی تصریح کرد: ما بعنوان نمایندگان ملت وظیفه داریم از حقوق مردم و عزت کشور دفاع کنیم و هرگز چنین اجازه ای را به کشورهای غربی نخواهیم داد.

 

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عدم بازرسی از مراکز نظامی مدنظر رهبر معظم انقلاب، مجلس شورای اسلامی و رییس جمهور است اذعان داشت: بازرسی از مراکز نظامی غیرقانونی و برخلاف پروتکل الحاقی است که هنوز به تصویب مجلس شورای اسلامی نرسیده است و اینگونه اظهار نظرها در جهت منحرف کردن مذاکرات است که لازم است تیم مذاکره کننده کشور کاملا هوشیار باشند.

 

وی در پایان تاکید کرد: ماهرگز اجازه نخواهیم داد غربیها با حضور در مراکز نظامی به توان دفاعی کشور و آنچه که دراین مراکز جریان دارد آگاهی یابند.

انتهای پیام/م