بلوار پیامبر اعظم(ص) به‌عنوان بزرگ‌ترین بلوار معنوی جهان، حرم حضرت معصومه(س) را به مسجد مقدس جمکران وصل می‌کند.

بزرگ‌ترین بلوار معنوی جهان در قم

به گزارش نسیم سرخس به نقل از پایگاه خبری تحلیلی کریمه، به نیمه شعبان که نزدیک می‌شویم، مسئولان شهری قم، برای پذیرایی و آسایش و امنیت هر چه بیشتر زائران عزیز، تلاش خود را دوچندان می‌کنند تا مسافران بتوانند با آرامش خاطر از زیارت حرم مطهر حضرت معصومه(س) و مسجد مقدس جمکران، بهره کافی و وافی را ببرند.

چراکه در این ایام مبارک، میلیون‌ها زائر از اقصی نقاط کشور به این شهر مقدس آمده تا روح خود را صیقل دهند، بالأخص در شب نیمه شعبان که به دلیل ازدحام بیش‌ازحد جمعیت، کنترل زائران بسیار سخت و دشوار است.

در همین راستا، سید کرم‌الله حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس،‌ با اشاره به تقارن نیمه شعبان و مراسم ۱۵ خرداد بیان کرد: نگرانی‌های فراوانی برای ترافیک سنگین در ایام نیمه شعبان وجود دارد که این نگرانی طبیعی است.

وی به شمار زائرانی که در اربعین به کربلا رفته بودند اشاره کرد و گفت:۲۰ میلیون زائر برای زیارت به کربلا رفتند و همه از کنترل جمعیت زائران در این زمان به شگفت آمدند ولی باید بگوییم اگر ۳۰ میلیون زائر به‌صورت پیاده برای زیارت مسجد مقدس جمکران به قم بیایند،‌ کنترل می‌کنیم ولی ورود ۲ میلیون خودرو به دلیل پیچیدگی‌هایی که در این زمینه وجود دارد برای ما دشوار است.

گفتنی است که یکی از تدابیری که برای آسایش و امنیت جان مسافران در نظر گرفته شده است، پروژه بلوار پیامبر اعظم(ص) می‌باشد، که در حال حاضر به بهره‌برداری رسیده است.

این پروژه که هفده سال از شروع عملیات عمرانی آن می‌گذرد، در سال ۱۳۷۴ با دستور وزیر وقت کشور شروع شد و مطالعات اولیه طرح انجام گرفت.

در همان سال شهرداری تهران متولی اجرای این پروژه شد و با اعتباری که در نظر گرفت، تملک‌های این پروژه آغاز شد که با توجه به مشکلات پیش‌آمده درنهایت با پرداخت قسمتی از غرامت املاک در طرح این پروسه نیمه‌تمام رها شد و بعد از آن شهرداری قم متولی اجرای این پروژه شد.

این بلوار با رویکرد فرهنگی، زیارتی و گردشگری، به طول ۷ کیلومتر، مرقد مطهر حضرت معصومه(س) و مسجد مقدس جمکران را به هم پیوند داده و علاوه بر تسهیل عبور و مرور در این بخش شهر، فضای شهری جذاب و معنوی دل‌نشینی را برای زائران و مجاوران این دو مکان مقدس را فراهم کرده است.

به‌عنوان‌مثال، استفاده از خطوط حمل‌ونقل سریع‌السیر عمومی(بی آر تی) برای رفاه حال زائران، طراحی پیاده‌روهایی با عرض بیش از ۱۸‌متر در هر طرف بلوار با استفاده از آخرین استانداردهای شهرسازی و طراحی مساحت ۱۷۰ هزار‌مترمربع با کاربری اقامتی برای این پروژه در نظر گرفته شده است.

همچنین در راستای آزادسازی مسیر ۷ کیلومتری بلوار پیامبر اعظم(ص)، بیش از ۲ میلیون‌مترمربع از اراضی و املاک واقع در طرح طی ۱۶۵۰ فقره توافقنامه تملک شد. از ابتدای سال ۸۷ و پس از فروش اوراق مشارکت تاکنون بیش از ۲ میلیون‌مترمربع از اراضی واقع در طرح تملک شده است که این میزان معادل بیش از ۹۵‌درصد از کل املاک واقع در مسیر است.

از سویی دیگر در بدنه این طرح عظیم شهری کاربری‌های مختلفی با هدف تأمین خدمات ضروری موردنیاز زوار و شهروندان وجود دارد.

بنابراین این طرح زمینه مناسبی را برای ایجاد و توسعه امکانات و تأسیسات رفاهی و خدماتی و گردشگری موردنیاز میلیون‌ها زائر حرم کریمه اهل‌بیت(س) و مسجد مقدس جمکران را فراهم کرده است که این خود می‌تواند تأثیر به سزایی در رونق اقتصادی آینده قم داشته باشد.

ناگفته نماند که این پروژه با مشکلاتی فراوان هم روبرو بود، به‌عنوان‌مثال مشکلات فراوان مالی و نبود اعتبارات مصوب سبب شد تا این پروژه چندین مرتبه متوقف شود.

تا اینکه درنهایت در سال ۱۳۸۶ و با دستور استاندار وقت قم، سازمان توسعه و عمران تشکیل و با تصویب اساسنامه و آیین‌نامه مالی و معاملاتی آن، تمام عملیات اجرایی پروژه بلوار پیامبر اعظم(ص) به این سازمان محول شد.

لازم به ذکر است که در روز گذشته رئیس کمسیون برنامه‌وبودجه شورای اسلامی شهر قم  گفت: تاکنون بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل بلوار پیامبر اعظم(ص) هزینه شده است.

 حجت‌الاسلام سیدمحمد آتش‌زر که در دیدار اعضای شورای اسلامی شهر قم با تولیت مسجد مقدس جمکران سخن می‌گفت، اظهار داشت: نیمه شعبان برای شهرداری قم و شورای اسلامی شهر قم اهمیت زیادی دارد و در این رابطه شهرداری و شورای شهر هزینه زیادی کرده‌اند که نزدیک به ۱۰۰۰ میلیارد تومان برای بلوار پیامبر اعظم(ص) در همین رابطه هزینه شده است.

همچنین رئیس شورای اسلامی شهر قم از ادامه فعالیت برای تکمیل بلوار پیامبر اعظم(ص) خبر داد و گفت: بلوار پیامبر اعظم(ص) ازجمله اولویت‌های شورای شهر و شهرداری قم است و به‌عنوان بزرگ‌ترین بلوار معنوی جهان، حرم حضرت معصومه(س) را به مسجد مقدس جمکران وصل می‌کند.

به‌هرحال امیدواریم که این پروژه، بتواند برای آسایش و امنیت جان همشهریان و زائران، بالأخص در برگزاری هرچه بهتر جشن‌های نیمه شعبان تأثیرگذار و مفید باشد.

انتهای پیام/م