ملا رشید ثنایی ضمن محکوم کردن اقدام آل سعود در تایید حکم اعدام شیخ نمر گفت: این اقدام یک عمل جاهلانه، تفرقه انگیز و به دور از عدالت است که چهره عربستان را بیش از پیش در نگاه جهانی منفور تر می کند.

به گزارش نسیم سرخس به نقل از  راه دانا ، ماموستا ملا هادی زکایی با اشاره به اعلام رسانه‌های عربستان مبنی بر اعدام شیخ نمر در ۲۴ اردیبهشت، اظهار داشت:  جایگاه عالمان دین بواسطه انتقاد از برخی ناملایمات، نباید با چنین احکام شدیدی زیر سئوال رفته  و حاکمان عربستان می بایست دست از تفرقه افکنی بردارند.

 

وی افزود: به طور قطع اجرای این حکم، موجبات برخی ناملایمات را عرصه وحدت اسلامی بوجود خواهد آورد و باعث واکنش و برانگیخته شدن احساسات مسلمانان در سطح جهان خواهد شد.

 

زکایی گفت: امروز دو مذهب شیعه و سنی به عنوان دو بازوی توانمند اسلام مطرح بوده و در بسیاری از موارد دارای اتفاق نظر هستند، ولی دشمنان اسلام با بزرگ کردن اختلافات کوچک سنی و شیعه را تحریک و به جان هم می اندازد تا با سیاست “تفرقه بینداز و حکومت کن” به منافع خود برسند.

 

وی تاکید کرد: این حکم باید لغو  شود، زیرا که در شرایط کنونی عربستان نباید با دامن زدن به تفرقه و در راستای اهداف دشمنان دین گام بردارد. اجرای این حکم  می تواند  کمک  بزرگی به دشمنان  دین  در سیاست  ایجاد نفاق میان مسلمانان باشد و آنچنان که واضح است، ایجاد تفرقه باعث تضعیف اسلام می شود.

 

وی یاد آور شد:  امروز مدعیان حقوق بشر باید در برابر  این حرکتهای نفاق انگیز موضع گیری کنند زیرا که سزای  فریضه اسلامی یک عالم دینی در برابر نقض حقوق بشر در عربستان، نمی تواند اعدام باشد. این امر جدای از بار ضدیت با قواعد حقوق بشر، زمینه های  بحرانی تر شدن اوضاع منطقه که هم اکنون درگیر مصیبتهای فراونی است را فراهم خواهد آورد.

 

وی در پایان ضمن محکومیت این امر اظهار داشت:  اجرای حکم اعدام برای علما شاخص اسلام  که دارای جایگاه اجتماعی و مذهبی بزرگی هستند، اشتباهی بزرگ و غیر قابل قبول برای مسلمانان  خواهد بود و ما به طور قاطع این حکم صادره را محکوم کرده  و اعلام می داریم شیعه و سنی برادران دینی هم بوده و هرگز راضی به شکنجه و اعدام یکدیگر نیستیم و امیدواریم با موضع گیری های مسلمانان جهان ،حکومت عربستان این حکم را لغو و این عالم بزرگ را آزاد کنند.

 

تاییدحکم اعدام شیخ نمر چهره آل سعود را منفور تر خواهد کرد

ملا رشید ثنایی در گفتگو با بازی دراز ۱۴۰۴ ضمن محکوم کردن اقدام آل سعود در تایید حکم اعدام شیخ نمر گفت: این اقدام یک عمل جاهلانه، تفرقه انگیز و به دور از عدالت است که چهره عربستان را بیش از پیش در نگاه جهانی منفور تر می کند.

 

امام جمعه اهل سنت سرپل ذهاب گفت: رژیم آل سعود با اجرای حکم اعدام شیخ نمر در واقع حکم نابودی خود را امضا خواهد کرد.

 

وی تصریح کرد: از بین بردن کسانی که مظلومیت ستمدیدگان را فریاد می زنند هرگز نمی تواند حرکت عظیم مردمی را متوقف کند.

 

ثنایی با اشاره به جنایتهای صورت گرفته در یمن اظهار داشت: انجام اینگونه اقدامات از سوی کشوری که داعیه مسلمانی دارد امری نا متعارف است که لازم است رژیم آل سعود در رفتار و سیاستهای خود تجدید نظر کند.

 

ملارشیدثنایی بابیان اینکه قطعا ملتهای آزاده جهان در برابر این حکم سکوت نخواهند کرد بر لزوم لغو فوری حکم اعدام شیخ نمر تاکیدکرد.

 

اعدام شیخ نمر لکه ننگی برای مقامات آل سعود است

ملا یحیی شهبازی در گفتگو با  سراب روانسر، با اشاره به اعلام عربستان برای اعدام شیح النمر در روز ۲۴ اردیبهشت، گفت: قطعا این اقدام برای دولت عربستان گران تمام خواهد شد.

 

دبیر شورای روحانیت شهرستان روانسر با بیان اینکه حکم اعدام شیخ نمر النمر یک لکه ننگ برای دولتمردان عربستان سعودی است، تاکید کرد: حکم اعدام شیخ نمر باعث می شود که بسیاری از مسلمانان جهان بر علیه این حکم قیام کنند.

 

وی ادامه داد: کاملا واضح است دولت عربستان با اجرای چنین حکم هایی تیشه به ریشه خود می زند و این اعمال باعث سقوط و نابودی حکومت آل سعود خواهد شد.

 

شهبازی تصریح کرد: اعدام شیخ نمر اگر چه برای دولت عربستان با تحریک دستهای پشت پرده رضایت بخش است اما لکه ننگی است برای دولت آل سعود که خود را مرکز دین و ادیان می دانند و اکنون در آن کشت و کشتار و حمله به کشورهای بی دفاع و مظلوم را انجام می دهند.

 

وی در پایان تصریح کرد:  مسلمانان باید در مقابل کار ننگ دولت عربستان ایستادگی کنند و ما هم در مقابل آن خواهیم ایستاد و حکم داداگاه عربستان در خصوص اعدام این عالم دینی محکوم می کنیم.

 

حکم اعدام شیخ نمر نشات گرفته از تفکرات وهابیت است

ماموستا ملا عادل غلامی در گفتگو با الوند خبر در خصوص تائید حکم اعدام شیخ نمر توسط عربستان سعودی اظهار داشت: جامعه اهل سنت  این اقدام را غیر عادلانه و غیر شرعی می‌دانند چرا که این عمل خلاف شریعت اسلام است.

 

وی افزود: یهودیان توان دیدن پیشرفت و اقتدار جامعه اسلامی را ندارند و امروز عربستان با رویکرد نامناسب خود به بازیچه دست آمریکا و استکبار تبدیل شده است.

 

وی با محکومیت شدید این اقدام دادگاه آل‌سعود تصریح کرد: اجرای حکم اعدام شیخ نمر تبعات جبران‌ناپذیری برای آل سعود در پی خواهد داشت.

 

امام جماعت اهل سنت قصرشیرین تاکید کرد: عربستان بزرگترین نقض‌کننده حقوق‌ بشر در منطقه است و بی شک اجرای حکم اعدام شیخ نمر نشات گرفته از تفکرات وهابی آنان است.

 

وی افزود: اعدام ‌آیت‌الله نمر احساسات مسلمانان جهان را جریحه‌ دار می‌کند و قطعا این عالم بزرگوار یکی از شهدای مهم جهان اسلام خواهد بود.

 

ماموستا غلامی تصریح کرد: اقدامات عربستان مخالف با دین مبین اسلام است و این کشور همواره با حمایت از گروهک‌های تروریستی به دنبال ایجاد تفرقه و اختلاف میان شیعه و سنی است.

 

انتهای پیام/م