ساعت ٣٠: ٠٨ صبح روز چهارشنبه ١٦ اردیبهشت‌ماه بازهم سریال تهدید به خودکشی طلبکاران مشهدی، کلید خورد. مهندس جوان شرکت پدیده شاندیز ناامید از دریافت پول، خودش را به بالای جرثقیلی که برای احداث ساختمان در مجتمع رویایی پدیده قرار داشت، رساند.

به گزارش نسیم سرخس به نقل از راه دانا به نقل از شهروند مهندس شرکت پدیده شاندیز به خاطر ناامیدی از وصول طلبش، بالای جرثقیل در مجتمع پدیده رفت و تصمیم به خودکشی گرفت. حادثه‌ای که صبح روز چهارشنبه در مشهد جنجال به‌پا کرد و پس از چندین ساعت مذاکره، پیمانکار این شرکت با دریافت نیمی از طلبش از خودکشی منصرف شد.

این سومین بار در چند ماه گذشته است که طلبکاران مستاصل شرکت پدیده شاندیز و موسسه مالی و اعتباری میزان برای بازپس‌گیری طلب‌شان، تهدید به خودکشی می‌کنند.

وحشت در مجتمع رویایی پدیده شاندیز

ساعت ٣٠: ٠٨ صبح روز چهارشنبه ١۶ اردیبهشت‌ماه بازهم سریال تهدید به خودکشی طلبکاران  مشهدی، کلید خورد. مهندس جوان شرکت پدیده شاندیز ناامید از دریافت پول، خودش را به بالای جرثقیلی که برای احداث ساختمان در مجتمع رویایی پدیده قرار داشت، رساند.

کارمندان شرکت پدیده در ساختمان‌های اداری مجتمع درحال کار بودند که ناگهان صدای فریاد مهندس جوان آنها را به محوطه کشاند. مهندس طلبکار درحالی‌که قصد داشت به زندگی‌اش پایان دهد، طلب میلیونی‌اش را از این شرکت درخواست می‌کرد. چند دقیقه بعد صدای آژیر خودروهای آتش‌نشانی و اورژانس در شهر رویایی پدیده پیچید. مردم، اطراف جرثقیل جمع شده بودند و از مهندس جوان درخواست می‌کردند تا از تصمیم‌اش منصرف شود.

اما مرد جوان درحالی‌که با نزدیک شدن به لبه جرثقیل وانمود می‌کرد قصد دارد خودش را به پایین پرت کند، تنها یک شرط داشت تا دست از خودکشی بکشد و آن هم وصول مطالباتش در همان لحظه بود. مردم با او وارد مذاکره شده بودند و همزمان با موافقت مدیران شرکت پدیده شاندیز بخشی از طلب مهندس طلبکار به حساب بانکی‌اش واریز شد.

پیامک بانک پیمانکار را منصرف کرد

حسن‌پور از شاهدان این حادثه در رابطه با جزییات این ماجرا به «شهروند» گفت: «ساعت‌های اولیه صبح بود که یکی از مهندس‌های شرکت پدیده شاندیز به قصد خودکشی به بالای یک جرثقیل رفت. او فریاد می‌زد و از مسئولان شرکت پدیده شاندیز درخواست مبلغی را داشت که در ازای حقوقش سهام گرفته بود.

این مهندس طلبکار ادعا داشت که چندین ماه حقوقی دریافت نکرده و سهام‌اش را نیز نمی‌تواند به فروش برساند. چندبار به لبه جرثقیل نزدیک شد و نشان داد که در صورت عدم دریافت طلبش خودکشی خواهد کرد.

تا این‌که با همکاری چند مدیر این شرکت، بخشی از پول به حساب مرد طلبکار واریز شد. فکر می‌کنم با واریز شدن بخشی از طلبش یک پیامک از طرف بانک دریافت کرد، همین موضوع باعث شد که از صحت واریز پول اطمینان پیدا کند. بعد از آن با رعایت نکات ایمنی و با کمک نیروهای امدادیار جرثقیل به پایین بازگشت.

مهین علیپور، روابط عمومی مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کشور در رابطه با حضور نیروهای امدادی در این حادثه به «شهروند» گفت: « ساعت ٣٠ :٨ صبح روز چهارشنبه با اعلام یک گزارش مبنی بر قصد خودکشی یکی از کارکنان شرکت پدیده شاندیز، بلافاصله یک آمبولانس به محل حادثه اعزام شد. تحقیقات اولیه نشان می‌داد مرد جوانی روی یک جرثقیل رفته و قصد خودکشی دارد. یک خودروی اورژانس متعلق به شرکت پدیده شاندیز نیز در محل حادثه قرار داشت. تا این‌که بعد از چند ساعت گفت‌وگو این مرد طلبکار با دریافت پولش از خودکشی منصرف شد و با کمک نیروهای امدادی نجات پیدا کرد.»

ماجرای بی‌پایان طلبکاران

این سومین اتفاق از این دست حوادث است که در ٣ ماه گذشته، خبرش رسانه‌ای شد. سومین حادثه از تهدید شهروندان مشهدی که در پی سرمایه‌گذاری در شرکت پدیده شاندیز و موسسه مالی و اعتباری میزان، سرمایه‌هایشان را بر باد رفته می‌بینند. از اول ‌سال تاکنون ۴ مرد طلبکار که نیاز مالی شدیدی نسبت به پول‌های خود داشتند، طاقتشان سر آمد و دست به تهدیدهایی زدند که شاید اگر به فرجام می‌رسید، برای شرکت پدیده و موسسه میزان بسیار گران تمام می‌شد.

نخستین‌بار ٢۴ اسفندماه بود که ٢ مرد ٣١ و ٣٢ ساله، به ساختمان مرکزی موسسه مالی و اعتباری المیزان واقع در میدان جانباز رفتند و برای پایان دادن به زندگی، خودشان را به بالای ساختمان مرتفع این موسسه رساندند. کمتر از ١٠ دقیقه نیروهای آتش‌نشانی، نیروی انتظامی و گروه امداد تیم پزشکی به محل حادثه اعزام شدند و دقایقی بعد با تلاش این ٣ ارگان، ٢ جوان از خودکشی منصرف شده و پایین آمدند.

دومین حادثه اما کمی متفاوت‌تر بود. ٢٧ فروردین ماه مردی میانسال با در دست داشتن ظرف بنزین به یکی از شعبه‌های موسسه مالی و اعتباری میزان در مشهد رفت و درحالی‌که درخواست طلب خود را داشت کارمندان این موسسه را تهدید به آتش زدن ساختمان و خودکشی می‌کرد. حتی مقداری از بنزین را روی زمین پاشید تا این‌که با اقدام به موقع مردم، این مرد میانسال موفق به آتش زدن موسسه نشد و هنگام فرار توسط پلیس بازداشت شد.

با این حال به نظر می‌رسد بازار تهدید به خودکشی طلبکاران، این روزها در مشهد داغ داغ است و مردم برای وصول طلب‌هایشان تصمیم‌های خطرناک می‌گیرند. این درحالی است که پرونده شرکت پدیده شاندیز همچنان در دادسرای مشهد تحت رسیدگی قرار دارد و موسسه مالی میزان همچنان درحال طی کردن سراشیبی وام‌های بر باد داده‌اش به شرکت پدیده شاندیز، سپرده‌گذاران خود را در بلاتکلیفی قرار داده است.

انتهای پیام/م