اینها فقط تعداد انگشت شماری از حوادث و اتفاقاتی است که برای معلمان زحمتکش در حال عزیمت به مدرسه و بالعکس اتفاق افتاده است.

به گزارش نسیم سرخس به نقل از خبرگزاری فارس، هر آنچه از منزلت معلم و مقام معلم سخن بر لب جاری کنیم باز هم زبان قاصر از تفسیر نام معلم و آموزگار است.

تمام افرادی که امروز در مناصب مختلف اعم از رئیس جمهور، نماینگان مجلس، مدیران عالی، مهندسان، پزشکان، خلبان و ناخدا و مدیران عالی و میانی فعالیت می کنند و دیگر اقشار جامعه، بدون استثنأ توسط معلمان و دبیران این مرز و بوم تربیت شده‌اند.

هر آنچه بخواهیم از منزلت و شکیبایی معلم صحبت کنیم باز هم کم است. در این مجال قصد داریم به مناسبت هفته معلم از معلمانی که با شغلشان آسمانی شدند و از حرمت و کرامت کشورمان حراست می‌کنند، بپردازیم.

در چند ماه و چند سال گذشته، معلمان بسیاری بودند که با فداکاری و ایثار جان و مال خود، درس‌ زندگی به دانش آموزان آموختند.

*«معلم شهید رضا سرگزی» به ضرب گلوله تروریست‌ها به شهادت رسید


معلم شهید رضا سرگزی

معلم شهید رضا سرگزی از فرهنگیان استان سیستان و بلوچستان بود و در مقطع ابتدایی شهرستان قصر قند مشغول خدمت بود که در ۲۹ مهر ۱۳۹۳ به ضرب گلوله تروریست‌ها به شهادت رسید.

افراد مسلح ناشناس، رضا سرگزی را که پس از تعطیلی مدرسه به سمت منزل در حرکت بود ترور کردند و به شهادت رساندند.

*«معلم شهید عیسی شهرکی زاد» به ضرب گلوله موتورسواران شهید شد


معلم شهید عیسی شهرکی

معلم شهید عیسی شهرکی زاد معلم بومی ساکن در روستای نصیرآباد شهرستان سرباز در روز پنجشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۳ به سمت منزل در حرکت بود که در اقدامی تروریستی تعدادی موتورسوار به ضرب گلوله او را از پای درآوردند.

*«معلم شهید جواد نوروزی» به ضرب ۵ گلوله به درجه رفیع شهادت رسید


معلم شهید جواد نوروزی

معلم شهید جواد نوروزی معلم پایه ششم روستای حیط در ۳۵ کلیومتری شهرستان راسک در جنوب سیستان و بلوچستان بود که ۲۶ فروردین ماه ۱۳۹۳ هنگام رفتن به محل کار به ضرب ۵ گلوله توسط راکبان موتور سیکلت به شهادت رسید.

*«معلم شهید محمد اسلامی» در بازگشت از مدرسه شهید شد


معلم شهید محمد اسلامی

معلم شهید محمد اسلامی معلم مدرسه‌ای بود که در هنگام بازگشت از مدرسه و در ۵ آبان ۱۳۹۱ در منطقه سرباز سیستان و بلوچستان در اقدامی تروریستی به شهادت رسید.

*«کاظم صفرزاده» معلم فداکار لرستانی


معلم فداکار کاظم صفرزاده

معلم فداکار «کاظم صفرزاده» برای نجات جان دانش‌آموز خود به همراه ۳ نفر از دانش‌آموزانش در سیلاب استان لرستان گرفتار شد و از دنیا رفت.

پیکر این معلم فداکار ۱۲ آبان ۱۳۹۳ و پس از ۲۰ روز در سیلاب به جای مانده و در ۳۵ کیلومتری خرم آباد پیدا شد.

* «حسن امیدزاده» معلمی که جان دانش‌آموزانش در حادثه آتش‌سوزی نجات داد

حسن امیدزاده معلم فداکاری است که در یک واقعه آتش‌سوزی جان دانش‌آموزان را نجات داد. وقتی بخاری کلاس آتش گرفت و دانش‌آموزان در شعله‌های آتش گرفتار شدند، این معلم شجاع و فداکار گیلانی، جان خود را به خطر انداخت.

تعدادی از دانش‌آموزان را نجات داد و خود در آتش سوخت و گرچه زنده ماند اما نشان سوختگی که نشانه افتخار اوست، برای همیشه بر بدنش باقی ماند؛ وی در سال ۹۱ فوت کرد.

* «محمود واعظی نسب» و نجات دانش آموزش در اردو

مرحوم واعظی نسب در سال ۱۳۸۷ در جریان نجات یکی از دانش‌آموزان مدرسه، زمانی که تیر دروازه در حال افتادن بر روی آن دانش‌آموز بود، از ناحیه سر ضربه دید و پس از دو روز که در کما بود، به دیار حق شتافت.

*«اکبر عابدی» و نجات دانش‌آموزان از حادثه آتش‌سوزی کلاس درس

معلم فداکار اکبر عابدی در یک حادثه آتش‌سوزی کلاس درس، برای نجات جان دانش‌آموزان اقدام کرد و خودش نیز دچار سوختگی شد.

*«علی بهاری» بخشی از کبد خود را به دانش‌آموزش اهدا کرد


معلم ایثارگر علی بهاری

علی بهاری معلم فداکار اردبیلی که در شهریور سال ۱۳۹۲ برای نجات جان دانش آموزش بخشی از کبد خود را اهدا کرد.

*«معصومه خوش کام» با تخت بیمارستان به کلاس درس رفت


معلم فداکار معصومه خوش کام

معصومه خوش کام معلم تهرانی که پس از عمل جراحی دیسک کمر با وجود تجویز پزشک برای استراحت مطلق، با تخت بیمارستان به کلاس درس رفت تا دانش‌آموزانش از درس عقب نمانند.

این معلم ماندگار ۴۰ ساله حدود ۱۷ سال تجربه معلمی دارد که بیماری هم نتوانست او را از رسالت معلمی خود بازدارد.

*«مرتضی اصغری» ۵ سال برای تدریس به خانه دانش‌آموزش رفت


مرتضی اصغری

مرتضی اصغری معلم فداکار اهل اهر در آذربایجان شرقی است که ۵ سال برای تدریس به خانه دانش آموز بیمارش رفت و نامش در اذهان ماندگار شد.

*«کاظم جعفری» هزینه‌های درمان بیماری دانش‌آموزش را تقبل کرد

کاظم جعفری معلم فداکاری که برای تأمین هزینه‌های درمان دانش‌آموز بیمارش که به سرطان مبتلا بود حتی از رفتن به سفر حج هم گذشت و در صدد تأمین هزینه‌های دانش‌آموز بیمارش برآمد.

*«ثریا مطهرنیا» زندگی خود را صرف درمان دانش‌آموزش کرد


معلم فداکار ثریا مطهرنژاد

ثریا مطهرنیا معلم فداکار دبستانی و کردستانی که برای درمان دانش‌آموزش که در آتش‌سوزی خانه دچار سوختگی صورت و بینی و انگشتان دست شده بود با وی به تهران آمد و پیگیر شبانه روز درمان سارا دانش‌آموز کلاسش بود.

مطهرنیا در گفت‌وگو با فارس می‌گوید «من در قبال تدریس به دانش‌آموزان و آموختن انواع فرمول‌ها و درس‌ها که وظیفه من است و با تمام وجود در این کار اهتمام می‌ورزم حقوق دریافت می‌کنم، اما یاد دادن نوع‌دوستی و انسان‌دوستی در هیچ فرمولی گنجانده نمی‌شود و باید آن را لمس کرد و به دانش‌آموزان آموخت».

*«احسان موسوی» تمام اموال خود را برای درمان دانش‌آموزش فروخت


معلم فداکار احسان موسوی

«احسان موسوی» معلم فداکار کرمانی تمام اموال خود را برای مداوای شاگردش که از داشتن پدر محروم بود و دارای یک برادر معلول بود، فروخت.

یعقوب دانش‌آموز آقا معلم بود که چند سال قبل پایش شکسته بود و به دلیل عدم مداوا پایش شدیداً عفونت کرده بود که احسان موسوی معلم فداکار کرمانی تمام پس انداز ۴ ساله خود به همراه جواهرات همسر و مادر خود را برای هزینه مداوای پای دانش‌آموزش فروخت.

*«فرخنده جعفری» هزینه تحصیل ۲ دانش‌آموزش را تقبل کرد


معلم فداکار فرخنده جعفری

فرخنده جعفری معلم قزوینی که هزینه ادامه تحصیل ۲ دانش‌آموزش از دیپلم تا لیسانس را متقبل شد.

این معلم فداکار و دلسوز جامعه فرهنگی، هزینه تحصیل دو نفر دانش‌آموز از دیپلم به لیسانس، ساخت نمازخانه در مدرسه شهید علویری، ساخت مرکز اختلالات یادگیری در منطقه الوند استان قزوین، اهدای هزینه جهت تهیه جهیزیه و تجهیز وسایل توانبخشی به دبستان استثنایی اندیشه را انجام داده است.

*«محمد علی محمدیان» موی سرش را به خاطر دانش‌آموزش تراشید


معلم فداکار مریوانی

محمد علی محمدیان معلم ماندگار کردستانی که برای همدردی با دانش‌آموز بیمارش که در حال شیمی درمانی بود و موهای سرش ریخته بود، موهای خود را تراشید. پس از این هم دردی معلم با دانش‌آموز بود که دیگر دانش‌آموزان کلاس هم همگی موی سر خود را تراشیدند تا با هم کلاسی خود همراه شوند.

*پیکر معلم «شکر علی فرزاد» به ۱۲ بیمار نیازمند جان بخشید


معلم مرحوم شکر علی فرزاد

«شکر علی فرزاد» معلم فداکار کهگیلویه و بویراحمدی که مدیر یک هنرستان شبانه روزی هم بود بر اثر سکته مغزی فوت کرد و با رضایت خانواده وی ۹ عضو بدن این معلم به ۱۲ بیمار نیازمند اهدا شد.

*معلم فداکار «امیر صادقی» جان ۶ دانش‌آموزش را نجات داد


معلم فداکار امیر صادقی

امیر صادقی معلم ۴۶ ساله فداکاری که در ۱۶ دی ۱۳۹۳ جان ۶ دانش‌آموزش را نجات داد. این معلم در روستای ساطی از توابع شهرستان مشگین شهر بود که متوجه شد در اثر طوفان شدید، مدرسه کانکسی روستا در حال تخریب است؛ وی پس از نجات جان دانش‌آموزانش سقف کانکس روی او فرو ریخت و در نهایت مردم روستا معلم فداکار را از زیر آوار سقف کلاس نجات دادند.

*اهدای اعضای بدن معلم ماندگار «الهه خطیب» به ۱۲ بیمار نیازمند

الهه خطیب معلم ماندگاری که با اهدای اعضای بدن خود جان تازه به تعدادی بیمار نیازمند داد.

این معلم پیش‌دبستانی پس از زایمان به کما رفت و سپس دچار مرگ مغزی شد که با رضایت‌نامه اهداء عضو این معلم و رضایت اعضای خانواده وی، ۱۲ عضو بدن این معلم به ۱۲ بیمار نیازمند اهداء شد.

مرگ مغزی پایان زندگی الهه خطیب نبود او با اهدای کلیه‌ها، ریه، شش‌ها، کبد و چشم‌ها و سایر اعضا قابل اهدا به بیماران نیازمند جان دوباره بخشید.

*اهدای اعضای بدن معلمان فقید «محمد حسن محمدی و محمد فتاحی» به بیماران نیازمند

«محمد حسن محمدی و محمد فتاحی» معلمانی بودند که پس از تصادف دچار مرگ مغزی شدند و اعضای بدن آنها به چندین بیمار جان تازه بخشید.

*اهدای اعضای بدن آقا معلم در آستانه هفته معلم

«ابوالقاسم راستگو» آقا معلم مهربان مدرسه متوسطه اول شهید کاکایی روستای دره‌شور زرین دشت بود. وی  مدرک لیسانس ادبیات فارسی داشت و ۲۲ سال تدریس را در کارنامه فعالیت خود برای دانش آموزان استان فارس به ارمغان گذاشته است.

آقا معلم چندی پیش به علت مرگ مغزی به کما رفت؛ او در آخرین لحظات زندگی و در آستانه هفته معلم، درس بخشندگی را به دانش آموزانش آموخت و رفت و این شد که در بیمارستان نمازی شیراز به چند بیمار نیازمند حیاتی دوباره بخشید.

*برخی معلمانی که در راه مدرسه تصادف کردند و از دنیا رفتند

بر اثر تصادف در محور میانه به میاندوآب ۴ معلم که سرنشین یک خودروی پژو بودند، فوت شدند.

بر اثر تصادف در محور اهر به تبریز نیز ۵ معلم که ۳ خانم و ۲ آقا بودند در هنگام عزیمت به مدرسه از دنیا رفتند.

همچنین در تصادف خودروی معلمان در محور لردگان شهرکرد که در حال عزیمت به مدرسه بودند ۲ معلم کشته و ۲۷ معلم دیگر زخمی شدند.

اینها فقط تعداد انگشت شماری از حوادث و اتفاقاتی است که برای معلمان زحمتکش در حال عزیمت به مدرسه و بالعکس اتفاق افتاده است.

به گزارش فارس، در این گزارش فقط به تعدادی از مواردی که معلمان توسط آن درس مردانگی و ایثار دادند اشاره کردیم و بسیار معلمانی هستند که بدون اینکه بخواهند نامی از آنها منتشر شود جان و مال خود را تقدیم به کودکان و نوجوانان این مرز بوم می کنند.

باشد که در تمام مراحل زندگی قدردان زحمات معلمان باشیم.

گزارش از میثم حاجی‌پور

انتهای پیام/