شاه سعودی برای چندمین بار از زمان آغاز پادشاهی‌‌اش تغییرات مهمی را در خاندان حاکمیتی این کشور اعمال کرد که از جمله این تغییرات مهم، برکناری وزیر خارجه کهنه کار سعودی و انتصاب سفیر عربستان در آمریکا به جای وی است.
به گزارش نسیم سرخس،‌سلمان بن عبدالعزیز شاه سعودی برای چندمین بار از زمان آغاز پادشاهی‌ اش تغییرات گسترده‌ای را در خاندان حاکمیتی این کشور اعمال کرد.از جمله تغییرات مهمی که اعمال شده است برکناری سعود الفیصل وزیر خارجه کهنه کار سعودی و انتخاب عادل الجبیر سفیر عربستان در آمریکا به جای او است.

عادل الجبیر کیست؟

عادل بن أحمد الجبیر متولد یکم فوریه سال ۱۹۶۲ میلادی (۱۲ بهمن ۱۳۴۰) است. وی پیش از انتصابش به سمت سفیر عربستان در آمریکا مشاور عبدالله بن عبدالعزیز آل سعود شاه سابق عربستان در امور خارجه بود.

عادل الجبیر که به نماینده عربستان در غرب بویژه در آمریکا مشهور است، وابسته به خانواده‌ای از خاندان استان المجمعه است که عمویش محمد بن ابراهیم بن جبیر به مناصب وزارتی مهمی از جمله رئیس دیوان رسیدگی به شکایات، وزیر دادگستری، رئیس مجلس شورا رسیده است.

عادل الجبیر در شهر المجمعه متولد شد و زمانی که پدرش «احمد محمد الجبیر» در رایزنی فرهنگی سفارت عربستان در آلمان مشغول به کار بود، در این کشور مراحل آموزش اصلی خود را گذراند.

عادل الجبیر چندین برادر و خواهر دارد که برخی از آنها همچون سامی الجبیر و خالد الجبیر مقیم عربستان هستند و مادر وی همراه با برادران و خواهران دیگر به صورت شبه دائم، مقیم آمریکا هستند.

در سال ۱۹۸۶ میلادی زمانی که بندر بن سلطان سفیر عربستان در آمریکا بود، عادل الجبیر را به کار گرفت، زیرا وی با زبان انگلیسی به خوبی آشنا بود و و این امر زمینه را برای مشارکت عادل الجبیر در کار دیپلماتیک مهیا کرد و وی با کار سیاسی نیز آشنا شد.

از نکات مهم فعالیت‌های عادل الجبیر می‌توان به این موضوع اشاره کرد که وی اولین کسی بوده که تجاوز عربستان به یمن موسوم به عملیات طوفان قاطعیت را اعلام کرده است. همچنین مقامات آمریکایی مدعی‌اند که تلاش یک شهروند آمریکایی ایرانی تبار در سال ۲۰۱۱ برای ترور عادل الجبیر را خنثی کرده‌اند.

منبع: تسنیم

 

انتهای پیام/