روزنامه لبنانی الاخبار در گزارشی با عنوان "کی زمان کودتاست؟" به جنگ قدرت داخل خاندان آل سعود پرداخت.
به گزارش نسیم سرخس،این روزنامه در گزارش خود نوشت: هر طرفی که گمان می کند عربستان منتظر فردائی درخشان و روشن است، به خود دروغ می گوید؛ در حالی که پادشاهی سعودی با سؤالات حیاتی زیادی در خصوص آینده سعودی و خاندان حاکم آن مواجه است.

روزنامه لبنانی الاخبار افزود: اکنون آل سعود به دسته ها و تیم های مختلف تقسیم شده و بارزترین آن تیمی است که به رهبری « محمد بن نایف،» ولیعهد و وزیر کشور در مقابل تیم « محمد بن سلمان،» جانشین ولیعهد و وزیر دفاع صف آرائی کرده است.

در ادامه این گزارش آمده است: بن سلمان به رسیدن به تخت پادشاهی با کمک پدرش- این پادشاه مسن و پیر- امیدوار است و در این آرزو به سر می برد.

اکنون که یک سال از دوره پادشاهی سلمان بن عبدالعزیزگذشته، درگیری های خانوادگی سعودی و سناریوهای رسیدن محمد بن سلمان به تخت پادشاهی بیشتر آشکار شده و البته احدی نمی تواند پیش بینی کند که نتیجه این درگیری ها به کجا ختم خواهد شد.

آیا بن سلمان به آرزوی خود می رسد؛ در حالی که سعودی ها شکست های پی درپی و سختی را در عرصه های داخلی و خارجی مانند پرونده های یمن و سوریه متحمل شده اند و سرانجام کودتای سلمان بن عبدالعزیز برای رساندن پسرش به تخت پادشاهی ، چه زمانی صورت می گیرد؟ آیا این تصمیم را حتی اگر به نابودی سعودی ها منجر شود، عملی خواهد کرد؟

در کمتر از یک سال پسری ناشناخته و با کمتر از ۳۰ سال سن در مسیری قرار گرفته که پادشاه یک کشور شود و این تحول دراماتیک در تاریخ سعودی ها بی سابقه است .

الاخبار در ادامه نوشت: محمد بن سلمان مطابق نظام اساسی حکومت سعودی ها شایستگی های لازم برای نشستن بر تخت پادشاهی سعودی را ندارد تا اختیارات مطلق تصمیم گیری را به دست آورد.
این روزنامه لبنانی خاطرنشان کرد که قدرت کنونی بن سلمان به دلیل جایگاه پدرش است و به تنهائی از هیچ قدرت و نفوذی در خاندان سعودی برخوردار نیست.

الاخبار تاکید کرد که براساس سناریوی اول، بعداز مرگ پادشاه کنونی ، محمد بن نایف ولیعهد باید جایگزین او شود و این پایان سیاسی بن سلمان خواهد بود؛ به ویژه این که در نشست های وابسته به آل سعود گفته می شود که اگر بن سلمان به حکومت برسد، محمد بن نایف باید غرل خداحافظی از قدرت را بخواند.

بن سلمان اکنون هم که جانشین ولیعهد است، پرونده های اقتصادی و قدرت تصمیم گیری برای اعلام صلح و یا جنگ را در اختیار گرفته و در سیاست خارجی همه کاره است و عادل الجبیر تنها سخنگوی وزارت خارجه می باشد.

گفته می شود که حتی روابط ممتاز محمد بن نایف با آمریکائی ها نمی تواند به موقعیت او در رسیدن به تخت پادشاهی کمک کند و دلیل آن را باید در دیدار اخیر ملک سلمان با باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا جست و جو کرد.

الاخبار خاطرنشان کرد: سلمان بن عبدالعزیز بهتر از هر کس دیگری می داند که تنها راه رسیدن پسرش به تخت پادشاهی، در زمان حیات خود او است و گرنه هیچ تضمینی نمی تواند به بن سلمان بعداز مرگ او کمک کند.

الگوی قطر و یا کویت
سناریوی دیگر که اکنون هم اجرای آن جریان دارد این است که محمد بن سلمان در همه دستگاه ها و نهادهای رژیم سعودی نفوذ و رخنه کند تا زمینه رسیدنش به تخت پادشاهی فراهم شود و در همین چارچوب ملک سلمان درحال طراحی برنامه ای است که پسرش به آرامی و به تدریج به عنوان یک فرد مستعد و دارای صلاحیت پادشاهی سعودی معرفی و شناخته شود.

اما ناظران معتقدند که امکان موفقیت این سناریو در آینده به ویژه بعداز مرگ پادشاه کنونی به سرعت رنگ می بازد و تنها راه فراروی پادشاه پیر این است که در زمان حیاتش بر تخت بنشیند.
و این سئوال مطرح می باشد که سلمان بن عبدالعزیز ترجیح می دهد الگوی قطر را برگزیند و پسرش بر تخت شاهی بنشیند و محمد بن نایف همچنان ولیعهد بماند و یا این که محمد بن نایف را از ولیعهدی عزل کند تا پسرش ولیعهد شود و زمینه را برای پادشاهی او فراهم کند.
سناریوی دیگر هم الگوی کویت است که البته ضعیف به نظر می رسد؛ زیرا به قانونگذاری نیاز دارد.
براساس این الگو پادشاه باید از یک خانواده و ولیعهد از خانواده ای دیگر باشد ، مثلا پادشاه سعودی از این پس باید از خانواده سلمان و ولیعهد از خانواده نایف باشد.

سناریوی دیگر حاکی از جلب حمایت های خارج از آل سعود از بن سلمان با تشکیل ائتلاف هایی با دیگران و برقراری روابط وسیع و محکم با رهبران قبائل و نخبگان فرهنگی و رسانه ای در نجد و حجاز و مناطق دیگر است.

اما بالا بردن شانس بن سلمان و تقویت پایگاه سیاسی و اجتماعی و فرهنگی او از طریق این سناریو ، هزینه های سنگینی را به ویژه برای جایگاه مرکزی و میزان نفوذ آل سعود به دنبال خواهد داشت.

بالاترین قدرت تضمین کننده بقای آل سعود قرار داشتن شاهزاده های سعودی در مقام های کلیدی، وزارت کشور، وزارت دفاع است و اگر این ها را از دست بدهند، شرایط سقوط و سرنگونی آنها شتاب پیدا می کند.

تعیین عادل الجبیر به عنوان وزیر خارجه از مناصب کلیدی برای نخستین بار در تاریخ سعودی ها صورت گرفته است و البته بین سال های ۱۹۶۱ تا ۱۹۶۲ برای مدتی کوتاهی ابراهیم السویل به دلیل اختلاات بین سعود و فیصل فرزندان بن عبدالعزیز وزیر خارجه سعودی شده بود.

منبع: باشگاه خبرنگاران
انتهای پیام/