نخست وزیر پاکستان در سفر به عربستان ضمن دیدار با پادشاه این کشور با وی اعلام همبستگی کرد.
به گزارش نسیم سرخس، «نواز شریف» نخست وزیر پاکستان روز پنج‌شنبه در دیدار با «سلمان بن عبدالعزیز آل سعود» پادشاه عربستان سعودی، با این کشور در بحران یمن ابراز همبستگی کرد.

پاکستان تاکنون از مشارکت در مداخله نظامی کشورهای عرب به رهبری عربستان سعودی در یمن بر ضد گروه انصارالله خودداری کرده است.

یک مسئول پاکستانی که خواست نامش فاش نشود، اعلام کرد اصلیترین نکته مذاکرات نواز شریف و ملک سلمان اعلام همبستگی پاکستان با عربستان بود.

خبرگزاری رسمی عربستان سعودی گزارش داد نواز شریف و هیئت دیپلماتیک پاکستان که راحل شریف فرمانده ارتش و خواجه آصف وزیر دفاع پاکستان از اعضای آن بودند، روز پنج‌شنبه با ملک سلمان و برخی از مسئولان بلند پایه عربستان از جمله شاهزاده مقرن ولیعهد عربستان، شاهزاده محمد بن نایف ولیعهد دوم و وزیر کشور عربستان و همچنین شاهزاده محمد بن سلمان وزیر دفاع عربستان سعودی دیدار و گفتگو کردند.

خبرگزاری عربستان سعودی به محتوای گفتگوی هیئت پاکستانی با مقامات عربستان اشاره‌ای نکرد.

پاکستان و عربستان سعودی از متحدان قدیمی هستند اما از آغاز بحران یمن، دولت پاکستان تلاش می‌کند هم با عربستان سعودی که کمکهای اقتصادی قابل توجه و همچنین نفت با قیمت پائین به این کشور می‌دهد و هم همسایه خود یعنی ایران که از شبه نظامیان انصارالله یمن حمایت می‌کند، کنار بیاید.

اعلام همبستگی نواز شریف با شاه سعودی+عکس

در مناقشه یمن گروه انصارالله یمن که کنترل بخشهایی از یمن را به دست گرفته است، در برابر نیروهای وفادار به عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهور مستعفی و فراری این کشور که به عربستان سعودی پناه برده است، قرار دارد.

نمایندگان پارلمان پاکستان در قطعنامه‌ای که به اتفاق آرا در تاریخ دهم آوریل تصویب کردند بر ضرورت دفاع از تمامیت ارضی عربستان سعودی در صورت تهدید به واسطه بحران یمن تاکید کردند با این وجود درخواست دولت عربستان سعودی را برای کمک به این کشور در بحران یمن رد کردند. پارلمان پاکستان همچنین در این قطعنامه از اسلام آباد خواست در بحران یمن موضع خنثی خود را حفظ کند و برای حل و فصل مسالمت آمیز این بحران تلاش کند.

مسئول پاکستانی که نامش فاش نشده است، تصریح کرد تصمیمی که پارلمان پاکستان در رابطه با بحران یمن اتخاذ کرد به هیچ وجه اختلاف میان اسلام آباد و ریاض محسوب نمی‌شود چرا که دو کشور روابط بسیار پخته‌ای دارند و مسئولان عربستان موضع پارلمان پاکستان را به خوبی درک می‌کنند.

روز چهارشنبه دولت پاکستان از اعلام توقف حملات هوایی شدید بر ضد گروه انصارالله در یمن توسط عربستان سعودی استقبال کرد. با این وجود این حملات که بیست و ششم مارس آغاز شد روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه نیز در چند شهر یمن ادامه پیدا کرد.

منبع: ابنا

 

انتهای پیام/