محمد مرسي رئيس جمهور برکنار شده مصر به 20 سال زندان محکوم شد.

به گزارش نسیم سرخس به نقل از العالم، دادگاهی در قاهره امروز (سه شنبه) “محمد مرسی” را به خاطر اتهامات مربوط به قتل تظاهرکنندگان در پرونده موسوم به “کاخ الاتحادیه” به ۲۰ سال زندان محکوم کرد.

مرسی با اتهاماتی درخصوص قتل تظاهرکنندگان جلوی کاخ ریاست جمهوری در دسامبر سال ۲۰۱۲ میلادی روبرو بود. این پرونده به “پرونده کاخ الاتحادیه” مشهور شد. مرسی به همراه ۱۴ نفر دیگر محاکمه شد که محاکمه ۷ نفر از آنها غیابی صورت گرفت.

در بین متهمان شماری از اعضای بارز گروه اخوان المسلمین مصر حضور دارند که خود مرسی وابسته به این گروه است. در جریان درگیری بین طرفداران مرسی و مخالفانش مقابل کاخ ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۲ میلادی در قاهره، ۱۱ نفر کشته شدند اما این پرونده در ارتباط با کشته شدن یک روزنامه نگار و دو نفر از مخالفان مرسی بود.

در همین حال، گروه اخوان المسلمین در بیانیه‌ای پیش از صدور این حکم، محاکمه مرسی و سایر اعضای این گروه را محکوم، و دولت “عبدالفتاح سیسی” رئیس جمهور کنونی مصر را به سوء استفاده از نهاد قضایی این کشور متهم کرد.

اخوان المسلمین هشدار داد که این اقدمات سیسی ممکن است کشور را عملا وارد یک تونل تنگ و تاریک کند. گروه اخوان المسلمین که پس از برکناری مرسی در فهرست گروههای تروریستی دولت مصر قرار گرفته است، از مردم خواست تا برای دفاع از مرسی به خیابانها بیایند.

 

انتهای پیام/