علیرضا خمسه گفت: من از آن دسته از بازيگراني هستم كه دوست ندارم نقش‌هاي تكراري بازي كنم. بشدت به دنبال محك زدن قابليت‌هاي خود هستم و سال‌ها منتظر رسيدن پيشنهاد بازي در نقش‌هاي منفي و ضدقهرمان بودم كه اين اتفاق در سال 93 براي من افتاد. مثلا الان كه پايتخت 4 به من پيشنهاد مي‌شود براي بازي در نقش بابا پنجعلي اشتياق خاصي ندارم.
 به گزارش نسیم سرخس،علیرضا خمسه از آن دسته بازیگرانی است که تاریخ مصرف ندارد. اگر یک آمارگیری ساده در کل کشور و میان تمام رده‌‌های سنی انجام شود خواهیم فهمید که تمام افراد با او خاطره دارند؛ کودکان دیروز با هوشیار و بیدار و کودکان امروز با بابا پنجعلی!خمسه همیشه یادآور لحظات شاد و خوش برای مخاطبانش است و بازی او برای سینماگران و اهالی تلویزیون تازگی خاص خود را دارد و هیچگاه تکراری نمی‌شود.

به گفته خود او این بازیگر سال‌ها منتظر رسیدن یک پیشنهاد متفاوت از نظر بازیگری بود اما انگار سینماگران یا تلویزیون‌ این ریسک را نمی‌پذیرفتند که خمسه در نقش‌های منفی و ضد قهرمان باشد اما در سال ۹۳ این اتفاق برای او افتاد و همه منتظر دیدن چهره جدیدی از خمسه در سریال میکاییل بودند. میکاییل از ۲۲ فروردین ۹۴ به روی آنتن شبکه یک سیما رفت و بازی متفاوت علیرضا خمسه در نقش آقاخان یکی از جذابیت‌های منحصر به فرد اوست. به همین بهانه و همچنین ایفای نقش وی در مجموعه سریال‌های پایتخت گفت‌وگویی با این بازیگر صورت گرفته که در ادامه می‌خوانید.

آقای خمسه شما همیشه برای مخاطبانتان یادآور خنده و نقش‌های کمدی هستید، چه شد که بازی در نقش آقاخان که شخصیتی منفی است را پذیرفتید؟
من از آن دسته از بازیگرانی هستم که دوست ندارم نقش‌های تکراری بازی کنم. بشدت به دنبال محک زدن قابلیت‌های خود هستم و سال‌ها منتظر رسیدن پیشنهاد بازی در نقش‌های منفی و ضدقهرمان بودم که این اتفاق در سال ۹۳ برای من افتاد. به نظر من یک بازیگر زمانی به تعریف واقعی بازیگر می‌رسد که بتواند در نقش‌های مختلف و متفاوت خوب ظاهر شود. برای من هم یکنواخت بودن و تکرار چیزی خوشایند نیست و به دنبال نقش‌های مختلف حتی اگر منفی باشند، هستم. مثلا الان که پایتخت ۴ به من پیشنهاد می‌شود برای بازی در نقش بابا پنجعلی اشتیاق خاصی ندارم.

از اینکه با بازی در نقش آقاخان تصویری که مخاطبان از شما در ذهن خود ساخته‌اند خراب شود، نترسیدید؟
نه، اصلا. زیرا من می‌دانم که بیننده هوشیار و آگاه است و می‌فهمد که خمسه بازیگر است و باید در نقش‌های متفاوت ظاهر شود و آقاخان یک بازی از اوست و در واقعیت چنین اخلاقی در او وجود ندارد. اما اگر فرد ناآگاهی سریال را نگاه کند فوقش از من حساب می‌برد و می‌ترسد! بازیگری که بتواند نقش‌های منفی را باورپذیر و به گونه‌ای که مخاطب بیشترین ارتباط را برقرار کند دربیاورد در کار خود بسیار حرفه‌ای و وارد است. عده‌ای عقیده دارند که بخش‌های منفی در وجود هر فردی هست و برای من جالب است که این بخش از وجود خود را در برخی از نقش‌ها خیلی پررنگ‌تر نشان دهم و شاید برای مخاطب هم جذاب باشد. شخصیت آقاخان هم مورد استقبال مردم قرار گرفته و برای آنها جذاب است.

به نظر خودتان سیروس مقدم چه چیزی در شما دید که شما را برای بازی در نقش آقاخان مناسب دید؟
من تصور می‌کنم قبل از سیروس مقدم، سعید نعمت‌ا… این قابلیت را در من کشف کرده بود. نعمت‌ا… به عنوان یک نویسنده همیشه گوشه چشمی به بازی من داشت و در صحبت‌هایی که با او داشتم می‌گفت که این نقش را از اول برای تو نوشته بودم و این پیشنهاد را به سیروس مقدم دادم و او از این موضوع استقبال کرد. وقتی هم که نقش آقاخان از سوی مقدم به من پیشنهاد شد من با اشتیاق و بدون هیچ مکثی آن را پذیرفتم چون سال‌ها منتظر چنین پیشنهادی بودم.

از نتیجه کار راضی هستید؟
بله قطعا راضی هستم و خوشحالم که این پیشنهاد را پذیرفتم.

درباره شخصیت آقاخان بیشتر توضیح دهید. این نقش پیچیدگی‌ها و لایه‌‌های پنهان خاص خود را دارد، چگونه با آن ارتباط برقرار کردید؟
قصه آقاخان قصه آدم‌‌هایی است که به دلیل میدان دادن به کینه‌ها از خصلت‌های انسانی خود دور می‌شوند. کاراکتر آقاخان آسیب دیده از رنج و حاصل تنفر است.

این تنفر از کجا شکل می‌گیرد؟
این تنفر از پسری که به خاطر شهادت یک پلیس از دست داده است شکل می‌گیرد. قصه آقاخان بروز یک تنفر است و شخصیت این فرد در سریال میکاییل برای نکوهش تنفر و کینه‌های غیرانسانی به کار گرفته شده است.
طبق اخبار پیش‌تولید و تولید هر کدام سه ماه طول کشید و بیشتر لوکیشن‌های میکاییل در تهران و قشم تصویربرداری شد.
کار با الهام غفوری به عنوان تهیه‌کننده و گروه حرفه‌ای‌اش همیشه خوب و لذت‌بخش است. بازیگر با این عزیزان احساس راحتی دارد و من از آنها بسیار راضی هستم.

مثل اینکه پیش‌تولید پایتخت ۴ در حال اتمام است و کم کم نقش شما شروع خواهد شد.
بله، هنوز در مرحله پیش‌تولید پایتخت ۴ هستم و من همراه گروه به چین نرفتم زیرا قرار بود ارسطو و چوچانگ در چین باشند. فکر می‌کنم نقش من از اول اردیبهشت ماه آغاز شود.

بابا پنجعلی همان تکیه‌کلام‌ها و ویژگی‌های سری‌های قبل را دارد؟
من هنوز به صورت کامل قصه را نخوانده‌ام اما فکر می‌کنم پنجعلی طبق روال قبل و با قرار گرفتن در موقعیت‌های جدید نقش‌آفرینی کند. البته برای خود من بازی در همان نقش قبلی جذابیت زیادی ندارد و فقط به خاطر استقبال مردم در این نقش بازی می‌کنم.

زیاد از میکاییل فاصله نگیریم، با توجه به اینکه شما از بازیگران با سابقه سینما و تلویزیون هستید و از اساتید این حوزه به حساب می‌آیید کیفیت بازی‌ها در میکاییل را چگونه دیدید؟
من از بازی‌ها بسیار لذت بردم. بیشترین بازی من در مقابل کامران تفتی بود و او را خیلی خوب دیدم. یکی از شانس‌های بزرگ من همکاری با یک تیم خوب بازیگری بود. البته نباید حمایت سعید نعمت‌ا…  را که لحظه به لحظه در کنار تمام بچه‌ها بود و بازی‌ها را زیر نظر داشت و به بهتر شدن آن کمک می‌کرد نادیده گرفت.

درباره نقش آقاخان بازی خود را چگونه می‌بینید؟
به نظرم خیلی خوب بودم، بازخوردها نشان می‌دهد من عملکرد قابل قبولی در این نقش داشتم. آقاخان ضد قهرمان خیلی خوبی است و نعمت‌ا… به چنین نقش‌هایی عشق می‌ورزد. مخاطبان میکاییل بدانند سعید نعمت‌ا… تا پایان نقش ضد قهرمان و قهرمان را پا به پای هم آورده‌ است و آنها تا آخرین قسمت باید شاهد آقاخان باشند. (با خنده)

با توجه به صحبت‌هایتان سعید نعمت‌ا… نقش بسزایی در موفقیت‌ میکاییل داشته است؟
سعید نعمت‌ا… غیر از اینکه یک نویسنده‌ خوب است نکات قابل توجهی را درباره بازیگری می‌داند و این نشان می‌دهد که ایشان قابلیت یک کارگردان حرفه‌ای شدن را دارد. من فیلم‌ها و سریال‌‌های زیادی کار کرده‌ام اما تنها نویسنده‌ای که در تمام لحظات تولید و پیش‌تولید در کنار گروه قرار داشت و نکات ریز را به بازیگران یادآوری می‌کرد نعمت‌ا… بود. من این نوید را به سینماگران و اهالی تلویزیون می‌دهم که منتظر آمدن یک کارگردان جوان و کاربلد به این دو عرصه به نام سعید نعمت‌ا… باشند.

فکر می‌کنید میکاییل توانسته آن طور که باید و شاید یک اکشن پلیسی را با درام اجتماعی خانوادگی ترکیب کند؟
شما این سؤال را باید از مخاطبان بپرسید، زمانی که در حال تولید و ساختن اثری هستیم به بازتاب کار توجه نمی‌کنیم اما هنگام پخش بازخوردها برایمان اهمیت فراوانی دارد. من نمی‌دانم مردم از چه زاویه‌ای به قصه نگاه می‌کنند و به همین دلیل نمی‌توانم بطور قطع درباره نتیجه نظر دهم.

و حرف پایانی؟
من باید در مورد سعید نعمت‌ا… بیشتر صحبت کنم، او نویسنده قابلی است که توانایی‌های بی‌شماری در کارگردانی دارد. لازم می‌دانم از زحمات او در میکاییل تقدیر کنم، خوشحالم که مردم شخصیت آقاخان را دوست دارند و این موضوع برایشان جذاب است. امیدوارم میکاییل بتواند رضایت مخاطبانش را جلب کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

 

انتهای پیام/