پس از آنکه اوپک سقف تولید خود را برای شش ماه دیگر بدون تغییر باقی گذاشت، قیمت نفت که در دو جلسه گذشته کاهش یافته بود امروز افزایش یافت.

به گزارش نسیم سرخس، شبکه اطلاع رسانی راه دانا  به نقل از رویترز، نوشت: پس از آنکه وزرای کشورهای عضو سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) سقف تولید خود را برای شش ماه دیگر در سطح پایین تری نسبت به میزان تولید فعلی خود حفظ کردند، قیمت نفت پس از دو جلسه کاهش، امروز افزایش یافت.
علی النعیمی، وزیر نفت عربستان پس از خروج از نشست اوپک در وین گفت، سازمان توافق کرد تا سقف تولید خود را در حد ۳۰ میلیون بشکه در روز حفظ کند.
وی افزود، اوپک هدف گذاری خود را تمدید کرد.

بر اساس تحقیق رویترز، اوپک در هفته گذشته روزانه ۳۱.۲ میلیون بشکه نفت تولید کرده و تولید نفت اوپک در نزدیکی بالاترین رقم ها بوده است.

بر اساس این گزارش، پس از نشست امروز اوپک قیمت هر بشکه نفت برنت برای تحویل در ماه جولای با ۸۰ سنت افزایش به ۶۲ دلار و ۸۳ سنت رسید، اما سپس با اندکی کاهش به حدود ۶۲ دلار و ۴۰ سنت رسید.

قیمت نفت خام آمریکا نیز ۳۰ سنت افزایش یافت و به ۵۸ دلار و ۳۰ سنت رسید.
یک تاجر نفتی در لندن گفتن، خیال بازار از این جهت راحت شد که اوپک سقف تولید خود را به میزان تولید فعلی اش افزایش نداد؛ احتمالی که از سوی برخی مقامات مطرح شده بود.
اما بازار همچنان با فزونی عرضه روبروست.

اولیویر جاکوب، تحلیلگر بازار نفت در این باره گفت: «این تصمیم تا حد زیادی مطابق با پیش بینی های قبلی بود…. این تصمیم واقعا چیزی را در مورد وضعیت فعلی بازار تغییر نمی دهد.»
قیمت نفت در جلسات گذشته به دلیل پیش بینی سرمایه گذاران مبنی بر تداوم فزونی عرضه، ۵ درصد کاهش یافته بود.

با توجه به اینکه قیمت نفت نسبت به رقم ۴۵ دلاری ماه ژانویه که پایین ترین رقم ۶ سال اخیر بود، بیش از یک سوم افزایش یافته، مقامات اوپک در وین دلیل چندانی برای تغییر دادن سیاست نفتی خود نمی بینند.

کاهش قیمت نفت به رشد مصرف سوخت کمک کرده و موجب کاهش تولید نفت شیل در آمریکا شده است.

انتهای پیام/