اعدام آیت الله نمر، عربستان سعودی را درگیر یک جنگ فرسایشی می کند/ جنگ مذهبی، دامن سعودی ها را خواهد گرفت
اعدام آیت الله نمر، عربستان سعودی را درگیر یک جنگ فرسایشی می کند/ جنگ مذهبی، دامن سعودی ها را خواهد گرفت
کارشناس جهان اسلام گفت: اگر حکم اعدام آیت‌الله نمر اجرا شود، درگیری‌ها و خشونت‌ها در منطقه افزایش می‌یابد و عربستان خودش را درگیر یک جنگ فرسایشی خواهد کرد.

به گزارش نسیم سرخس، محمدصالح مفتاح در گفتگو با صبح توس، درباره تأیید اجرای حکم اعدام آیت‌الله نمر باقر النمر توسط دادگاه جنایی عربستان گفت: بعد از فوت پادشاه عربستان شاهد تحولاتی در سطح حاکمیت عربستان هستیم و هرچند حکم اعدام مربوط به دوره قبل است اما رویکرد های جدید در عربستان بر خلاف دوره قبل حتی ظاهر مسالمت جویانه ندارد و کاملا برخوردشان با شیعیان و سایر مردم منطقه عوض شده است.

 

وی تصریح کرد: در عربستان حقوق مسلم شیعیان به شدت زیر سوال بوده و اصلا شیعه به رسمیت شناخته نمی شود و شیعیان مدام در فشار هستند.

 

کارشناس جهان اسلام اذعان کرد: در دوره جدید و به خصوص با کودتایی که در بین مسئولان و حکام سعودی رخ داد، تحولات شکل دیگری به خود گرفت و اگر نگاهی به مواضع عربستان داشته باشیم آن ها سعی دارند به جنگ مذهبی و همه جانبه در منطقه دست بزنند که این مسئله علاوه بر منطقه دامن گیر خود عربستان هم خواهد شد.

 

مفتاح تصریح کرد: تاکنون شیعیان عربستان موضع مسالمت جویانه داشته و دست به سلاح نبرده اند و این مسیر را با یک مقاومت مدنی به پیش برده اند.

 

کارشناس مسائل جهان اسلام ادامه داد: اما در مقابل دولت عربستان با به رسمیت نشناختن این حقوق و فشار بیشتر جواب این مسالمت جویی را داده است و هرچقدر این تنش ها بیشتر شود و به خصوص اگر حکم اعدام آیت الله نمر اجرا شود، درگیری ها و خشونت ها در منطقه افزایش می یابد و عربستان خودش را درگیر یک جنگ فرسایشی خواهد کرد.

 

وی با اشاره به اتفاقات منطقه و تجاوز آل سعود به مردم مظلوم یمن، گفت: کشور عربستان جزو کشورهایی است که بیشتر، خودش را کمتر درگیر جنگ می کرد و از طریق جنگ نیابتی و نه مستقیم مسائل و منافع خود را پیگیری می کرد.

 

عضو شورای مرکزی و هیئت مؤسس مجمع وبلاگ‌نویسان مسلمان ادامه داد: امروز عربستان به طور قطع و مشخص در یمن زمین گیر شده است و نشان داده نمی تواند با دلارهای نفتی و جنگنده های اجاره ای موفقیتی کسب کند.

 

مفتاح با بیان اینکه به نظر می رسد این موضوع و عدم پیروزی در جنگ با یمن برای عربستان مهم است که بتواند موفقیتی داشته باشد و یک گام به جلو بردارد، تصریح کرد: پیگیری اجرای حکم اعدام آیت الله نمر توسط آل سعود به خاطر این است که سعی دارند موضوعی را به عنوان دستاورد خودشان در مسائل اخیر پیدا کنند.

انتهای پیام/ب