باستان‌شناسان پرویی معبدی با قدمت 1200 سال در بیابان «اوکالا» در 30 کیلومتری شهر «چیکلایو» کشف کردند که از این معبد برای قربانی کردن زنان استفاده می‌شده است.
به گزارش نسیم سرخس به نقل از «تله‌سور»، باستان‌شناسان پرویی معبدی با قدمت ۱۲۰۰ سال در بیابان «اوکالا» واقع در ۳۰ کیلومتری شهر «چیکلایو» کشف کردند که از این معبد برای قربانی کردن زنان استفاده می‌شده است.

«ادگار براکامونته» مدیر این پروژه در این رابطه عنوان کرد: ما موفق به کشف معبدی با قدمت ۱ هزار و ۲۰۰ سال شده‌ایم که کشیش‌های پرویی در آن برای ادای احترام به خدایان خود زنان را قربانی می‌کرده‌اند.

محققان در این راستا اعلام کردند: در این معبد نمادهای مختلفی از برخی فرهنگ‌های رایج در پرو از جمله «موچه»، «کاخامارکا» و «واری» وجود دارد.

«براکامونته» در ادامه تصریح کرد: این معبد، یک معبد تشریفاتی بوده که سطحی صاف و نرده‌ای پنهان در زمین در آن قرار داشته است؛ در این معبد تعداد فراوانی هدیه گنجانده شده که در بین این هدایا جسد ۶ زن جوان نیز کشف شده است.

وی افزود: جمجمه‌های این قربانیان همگی به یک سو قرار گرفته‌اند و در کنار یکی از این اجساد که متعلق به زنی ۲۴ ساله می‌باشد، تعدادی ظروف سرامیکی نیز وجود دارد.

این باستان‌شناس پرویی همچنین خاطرنشان کرد: این کشف، یک کشف بسیار مهم است چراکه رابطه عمیق بین فرهنگ «موچه» و فرهنگ «لامبایکه» را فاش می‌کند.

فرهنگ «مونچه» در بین سال‌های ۱۰۰ تا ۷۰۰ بعد از میلاد مسیح و فرهنگ «کاخامارکا» نیز در بین سال‌های ۲۰۰ تا ۸۰۰ بعد از میلاد در شمال پرو وجود داشته است؛ این در حالی است که فرهنگ «واری» در بین سال‌های ۵۰۰ تا ۹۰۰ بعد از میلاد مسیح بر تمام سواحل پرو و رشته‌کوه‌های جنوبی این کشور مسلط بوده است.

فرهنگ «لامبایکه» که آخرین فرهنگ حاکم بر پرو محسوب می‌شود نیز در بین سال‌های ۷۰۰ تا ۱۳۷۵ بعد از میلاد مسیح بر تمام این کشور تسلط داشته است.

منبع: فارس
انتهای پیام/