کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: هیچ منبع مدیریتی مسئولیت شورایی را تأیید نمی‌کند، چراکه می‌‌داند که مسئولیت شورایی جواب نمی‌دهد، شورا در مورد قانون‌گذاری صحیح است، اما اداره کشور به صورت شورایی انجام نمی‌شود.

به گزارش نسیم سرخس به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به گزارش صبح توس، سید محمد غرضی عصر امروز در همایش «انقلاب اسلامی و افق پیش‌رو» در سالن اجتماعات مجتمع علوم انسانی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد، اظهار کرد: بنده متولد سال ۱۳۲۰ هستم، نسل من کارهای بسیار بزرگی را در طول تاریخ این مملکت انجام داده، این نسل کودتای ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ و ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ را پشت سر گذاشته ‌و سپس بزرگترین پدیده انسانی تاریخ بشر، یعنی ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ را به وجود آورده و ۹۸.۲ درصد آرای مردم را پای این انقلاب گذاشته‌اند.

وزیر پست و تلگراف دولت سازندگی ادامه داد: نسل من ایستاده و جنگیده و نزدیک به ۲۴۵ هزار شهید و ۷۰۰ هزار مجروح داده و جنگ را طوری هزینه کرده که ذره‌ای از آب و خاک این مملکت را به دست بیگانه نداده و سپس سازندگی را به وجود آورده است.

وی خاطرنشان کرد: به طور مثال ما در دوران پیش از پیروزی انقلاب اسلامی چیزی به عنوان لوله‌کشی گاز نداشتیم، اما با همت خود مردم توانستیم این کار را انجام دهیم و در حال حاضر بیش از ۲۵ میلیون مشترک گاز در کشور داریم و تنها کشورهای ایران و آمریکا هستند که دارای لوله‌کشی سراسری گاز هستند.

غرضی با بیان اینکه نسل بنده بزرگترین قدرت سیاسی را در غرب آسیا به وجود آورده و توانایی اداره آن را هم دارد، اضافه کرد: این در حالی است که پیش از انقلاب اسلامی شاه ایران برای دیدار رئیس‌جمهور آمریکا باید ساعت‌ها پشت درب اتاق وی منتظر می‌ماند.

کاندیدای دوره یازدهم انتخابات ریاست‌جمهوری افزود: اما امروز وضع سیاسی ما به‌ گونه‌ای است که تمام قدرت‌های سیاسی دنیا را به چالش کشیده و پای میز مذاکره آورده است.

وی تصریح کرد: ممکن است بعضی بیایند و بعضی بروند و یا شاید هم ماندگار شوند، اما مهم این است که نظام جمهوری اسلامی پایدار باشد، ما در درون کشور با مشکلات بسیار زیادی مواجه هستیم، اما این مسائل هم می‌تواند با همت مردم حل شود.

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در پاسخ به سئوال خبرنگاری مبنی بر ثبت‌‌نام وی در مجلس خبرگان رهبری و اینکه آیا حتماً باید فرد نامزد شده روحانی باشد یا خیر؟ پاسخ داد: بنده رفتم و سئوال کردم، چراکه من با شورای نگهبان خیلی مأنوس هستم و بحث‌های بسیار مفصلی را که تماماً فقهی است را با آقایان انجام داده‌‌ام، بنده سئوال کردم که آیا شرط ثبت‌نام در مجلس خبرگان رهبری روحانی بودن است یا خیر؟ که شورای نگهبان به من پاسخ داد خیر، اما باید امتحان بدهی.

غرضی با بیان اینکه بنده بیش از ۶۰ سال است که با مبانی فقهی زندگی کرده‌ام، تأکید کرد: صحبت‌های من در بحث‌های پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری تماماً فقهی بوده است.

وی توضیح داد: به نظر بنده جامعیت فقه از سیاست قوی‌تر است و توانایی‌های فقه بسیار بیشتر از توانایی‌های سیاست است، به همین دلیل تصمیم گرفتم که در انتخابات مجلس خبرگان رهبری ثبت‌نام کنم و پس از آن خیلی‌ها به من گفتند که چطور جرأت می‌کنی در انتخابات مجلس خبرگان رهبری ثبت‌نام کنی و در پاسخ به آنها گفتم من بیش از یک دهه در این کشور در زمان قبل از انقلاب اسلامی فراری بوده‌ام و حال از امتحان باکی ندارم.

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در پاسخ به این سئوال که بهتر نیست به گفته آیت‌الله مطهری، تأیید صلاحیت‌ها در مجلس خبرگان رهبری توسط نمایندگان مراجع تقلید صورت گیرد،‌ یادآور شد: آقای مطهری زمانی که این مطلب را فرمودند با این مسائل مدیریتی به ویژه مدیریت کشوری رو به رو نبودند.

وزیر پست و تلگراف دولت سازندگی افزود: عده‌ای معتقد هستند که مدیریت باید تقسیم شود و عده‌ای می‌گویند که باید شورایی باشد، یعنی اینکه کاندیداها را فقهای مختلف تأیید کنند و پس از اینکه این افراد با طرز فکرها و نظریات مختلف وارد کارزار شده‌اند؛ اینجا همان جایی است که بر سر رهبری دعوا می‌شود و گروه‌هایی می‌گویند این شخص باشد و گروهی دیگر می‌گویند باید فرد دیگری باشد.

غرضی تشریح کرد: هیچ منبع مدیریتی مسئولیت شورایی را تأیید نمی‌کند، چراکه می‌‌داند که مسئولیت شورایی جواب نمی‌دهد، شورا در مورد قانون‌گذاری صحیح است، اما اداره کشور به صورت شورایی انجام نمی‌شود.

وی عنوان کرد: ما نمی‌‌توانیم یک وزارتخانه را به صورت شورایی اداره کنیم و شما اطمینان داشته باشید که اگر زمانی بحث حکومت شورایی مطرح شد، بدانید که عده‌ای به دنبال سهم‌خواهی هستند.

غرضی در ارتباط با مسئله بیکاری جوانان تحصیل‌کرده، گفت: تمامی دولت‌‌های گذشته تا به حال واردات کالا را به تولید کالا ترجیح داده‌اند و دولت‌‌ها پول نفت را خرج حل مقطعی مشکلات جامعه ‌کرده‌اند و این مسئله حل نمی‌شود، مگر اینکه کل نظام جمهوری اسلامی تصمیم بر حل این مشکل بگیرد.

کاندیدای دوره یازدهم انتخابات ریاست‌جمهوری در ارتباط با موضوع سربازی رفتن جوانان، تبیین کرد: جنگ‌های امروز دیگر جنگ‌های الکترونیکی شده و جنگ‌های فیزیکی به فراموشی سپرده شده است و دیگر سرباز در این جنگ‌ها مفید نیست.

غرضی ادامه داد: ما به یک ارتش موظف نیازمندیم، نه به یک نیروی انسانی غیرموظف.

وزیر پست و تلگراف دولت سازندگی تصریح کرد: در کشورهای پیشرفته دنیا تمامی جوانان در سن ۲۰ سالگی به یک کار اقتصادی روی می‌آورند، اما در کشور ما جوان پس از تحصیلات دانشگاهی باید تازه به سربازی رفته و در سن ۲۷ سالگی باید به دنبال کار بگردد و هفت سال از طلایی‌ترین روزهای زندگی خود را که می‌تواند هم برای خود و هم جامعه مفید باشد را از دست می‌دهد.

وی در ارتباط با مسئله رفع حصر سران فتنه بیان کرد: ما می‌خواهیم کشور آباد شود و مسائل مهم‌تری از این مورد هم در کشور ما وجود دارد و من اگر رئیس‌جمهور شوم می‌گویم که حق عامه بر حق خاصه ارجحیت دارد و به نظر بنده حق این همه انسان بیکار ارجحیت دارد بر عده‌ای که معتقدند حق آنها ضایع شده است.

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در پاسخ به این سئوال که آیا ما پس از انقلاب توانسته‌ایم یک الگوی اقتصادی خاص و جامع را برای کشور تدوین کنیم یا خیر؟ اظهار کرد: ما هر وقت بی‌پول شده‌ایم به سراغ نظام سوسیالیستی رفته‌ایم و هر زمان که پولدار شده‌ایم به سراغ مدل‌‌های سرمایه‌داری غربی رفته‌ایم، ما اگر مدل داشتیم که هر روز آن را تغییر نمی‌دادیم.

غرضی در ارتباط با حل مشکلات اقتصادی پس از برجام عنوان کرد: فکر نمی‌کنم مسئله برجام دردی را از مشکلات اقتصادی ما دوا کند، چراکه اگر ما روزانه ۲ میلیون بشکه نفت هم بفروشیم هیچ دردی از مسائل و مشکلات کشور ما دوا نمی‌شود، چراکه دولت آنقدر بدهی دارد که با این صحبت‌ها بدهی‌های آن تمام نمی‌شود و روز به روز به بدهی‌های دولت افزوده می‌شود.

وی در پایان متذکر شد: این امر به این دلیل است که دیگر دولت تولید ندارد و زمانی که تولید نداشته باشد این امر سبب ورود کالای قاچاق به کشور شده و نتیجه این می‌شود که امروزه حدود ۲۵ میلیارد دلار کالای قاچاق وارد کشور می‌‌شود و به نظر بنده کشور به این صورت اداره نمی‌شود.

انتهای پیام/م