دستیار ویژه رییس جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی اظهار کرد: با توجه به فتوای راهگشای مقام معظم رهبری در اهل کتاب بودن دین صابئین و حقانیت این دین کهن و یکتاپرست و افزودن نظر فقهای دیگر، می توان آن را به عنوان یک ماده الحاقی به ادیان رسمی دیگر ملحق کرد.

به گزارش نسیم سرخس به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛  به نقل از ایسنا، حجت الاسلام علی یونسی، دستیار ویژه رییس جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی در دیدار با رهبر، رییس و اعضای انجمن صابئین مندایی ایران اظهار کرد: درست است که در قانون اساسی نام دین صابئین به عنوان دین رسمی در کنار ادیان دیگر نیامده است، اما به نظر من برای رسمی شدن این دین منعی وجود نداشته باشد.

وی افزود: منابع و بررسی های فقهی نشان داده که صابئین دارای کتاب آسمانی و پیامبر بوده و این دین می تواند در ردیف ادیان رسمی قرار گیرد.

وی با بیان اینکه هیچ منع قانونی برای شناسایی صابئین به عنوان دین رسمی وجود ندارد اظهار کرد: فقه ما، اهل کتاب را منحصر به ادیان خاص نکرده بلکه اهل کتاب را تعریف کرده است و تعریف از اهل کتاب شامل دین صابئین نیز می شود.

دستیار ویژه رییس جمهور خطاب به اعضای انجمن صابئین مندایی تاکید کرد: در گذشته خودتان را خوب معرفی نکردید. باید برای شناساندن دین خود تلاش بیشتری انجام دهید. کتاب مقدس ما، قرآن کریم دین صابئین را بصورت مستقل بارها در کنار ادیان الهی مطرح کرده است. فقه شیعه و شافعی نیز شما را بطور مستقل مطرح کرده، اما در اینکه این صابئین شما مندائیان عزیز هستید، شناختی وجود نداشته است.

یونسی در پایان افزود: شما از حقوق بشری ترین ادیان در جهان محسوب می شوید. چون اهل تبلیغ و تبشیر دیگران به دین خود نیستید و در عین حال هر فرد مندایی را در انتخاب دین دیگر، آزاد و مختار می گذارید و شما ایرانی و شهروند این سرزمین هستید و هم مقام معظم رهبری دین شما را تایید کرده و از اهل کتاب محسوب می شوید. دولت وظیفه دارد مشکلات شما را حل کند و ما مشکلات شما را پیگیری خواهیم کرد.

بر اساس این گزارش، در ابتدای این دیدار گنزورا نجاح رهبر صابئین مندایی ایران ضمن ابراز خرسندی از انجام این دیدار، خطاب به یونسی با بیان اینکه «ما شما را دلسوز خود می دانیم»، اظهار کرد: حقیقتا در این دوره ما حس کردیم که دولت به فکر ما صابئین مندایی هست. فرصت بیان دغدغه ها و مشکلات و دیدار با شما برای ما بسیار ارزشمند و با اهمیت است.

همچنین رئیس انجمن صابئین مندایی نیز با تشکر از دستیار ویژه گفت: ثبت انجمن، ثبت نام فرزندانمان در دانشگاه، توجیه مدارس خوزستان در برخورد با فرزندان ما، نامگذاری فرزندان با نامهای دینی خودمان و مشکل استخدام از جمله مهمترین مشکلات جامعه صابئین مندایی امروز ایران است که امیدوارم با همت و تلاش شما و عزمی که در دولت تدبیر و امید هست این موارد محقق شود.

انتهای پیام/م