مدیرکل فناوری اطلاعات گمرک با اعلام اینکه با اجاره کارت بازرگانی یک زن مرزنشین 700 پورشه وارد کشور شده است، گفت:‌30 واردکننده بزرگ کالا یک ریال مالیات نداده‌اند.
به گزارش نسیم سرحس به نقل از مشرق، علی بعیدی در نشستی خبری به موضوع سوءاستفاده از کارت‌های بازرگانی و اجاره آنها اشاره کرد و گفت: از این طریق به نام یک زن روستایی مرزنشین (م.د) و با اجاره کارت بازرگانی وی به مبلغ اندکی تعداد ۷۰۰ دستگاه سواری پورشه وارد کشور شده، ضمن اینکه این اقدام با ۲۵۶ فقره اظهارنامه انجام شده است.
به گفته این مسئول، این زن روستایی فقط تا دوم راهنمایی درس خوانده و سرمایه او به ۱۰۰ هزار تومان هم نمی‌رسد اما واردکنندگان خودروهای لوکس با اخذ تعهد محضری از وی این خودروها را به نام او وارد کشور کرده‌اند.
بعیدی به نمونه دیگری از سوءاستفاده واردکنندگان کالا از کارت‌های بازرگانی اشاره کرد و گفت: ۶۰ بازرگان که سالها مبادرت به واردات کالا می‌کردند فرار مالیاتی داشتند و حداقل بیش از ۳۰ نفر از این بازرگانان که تاکنون بالغ بر ۱۰۰میلیون دلار کالا وارد کشور کرده‌اند یک ریال مالیات نداده‌اند.
این بازرگانان هم برای فرار مالیاتی اقدام به سوءاستفاده از کارت بازرگانی دیگران کرده و کالاهای خود را به نام افراد گمنام وارد کشور کرده‌اند.
بعیدی یکی از مشکلات را مربوط به کارت‌های بازرگانی یک‌بار مصرف دانست و اظهار داشت: در گزارش گمرک اطلاعات مربوط به چنین موضوعاتی وجود دارد که برخی اظهارکننده‌ها پشت کارت‌های بازرگانی یک بار مصرف مخفی شده تا هویت اصلی آنها برای نپرداختن حقوق و عوارض گمرکی و تخلفات احتمالی آشکار نشود. اگر از ابتدا اظهارکننده و عرضه‌کننده کالا که براساس آن بیمه‌نامه صادر می شود، در گمرک وجود داشته باشد امکان قاچاق، فساد و تخلف وجود نخواهد داشت.
در همین رابطه یک مقام آگاه در گمرک به کیهان گفت: اتاق بازرگانی و وزارت صنعت پشت سر واردات بی‌رویه قرار دارند.
وی افزود: اتاق بازرگانی مسئولیت صدور کارت‌های بازرگانی را برعهده دارد بنابراین باید پاسخگو باشد که چگونه یک فردی که سرمایه‌اش ۱۰۰ هزار تومان هم نیست دارای کارت بازرگانی است.
همچنین وزارت صنعت باید پاسخگوی ثبت سفارشات باشد زیرا این وزارت‌خانه متولی تعیین کالاهایی است که باید وارد کشور شوند بنابراین رانت عجیبی در ثبت سفارشات وجود دارد و باید مسئولان وزارت‌خانه مذکور پاسخگوی این امر باشند.
گفتنی است چندی پیش هم رئیس سابق سازمان امور مالیاتی کشور از صدور بی‌رویه کارت‌های بازرگانی انتقاد کرده و خواستار برخورد با این روند تأمل‌برانگیز شده بود. وی در همین رابطه به شرکت‌های صوری و کاغذی اشاره کرده و گفته بود این شرکت‌ها علیرغم داشتن درآمدهای نجومی که بالغ بر صدها میلیارد تومان می‌شد از پرداخت مالیات فرار می‌کردند.

 انتهای پیام/