«فریاد درخواست کمک کودکان سوریه» بهترین عکس سال شد
«فریاد درخواست کمک کودکان سوریه» بهترین عکس سال شد
«فریاد درخواست کمک کودکان سوریه» به عنوان بهترین عکس دومین مسابقه عکس استانبول ۲۰۱۶ معرفی شد.
به گزارش نسیم سرخس، مسابقات بین المللی جوایز عکس استانبول که عکس‌های تکی و سری مربوط به بخش‌های خبری و ورزشی را توسط هیات داوران مورد ارزیابی قرار داد، امسال شاهد حضور ۱۳ هزار شرکت کننده در این رقابت‌ها بود.

داوران در خلال روزهای ۱۸ الی ۲۱ ماه مارس علاوه بر عکس سال، اسامی برندگان ۱۱ عکاس از ۹ کشور جهان در چهار بخش این مسابقه را در استانبول تعیین کردند.

عبد دومنی، عکاس سوریه‌ای با عکس «فریاد درخواست کمک کودکان سوری» مربوط به درگیری‌های داخلی سوریه که برای خبرگزاری AFP تهیه کرده بود، از سوی داوران بین‌المللی به عنوان برنده عکس سال این بخش از مسابقه برگزیده شد. در این راستا، سرگی پوتومارف با عکس «پناهجویان» برای نیویورک تایمز برنده بخش «عکس تکی» و سانتی پلالسیوس با عکس «زندگی‌هایی که برای دستیابی به اروپا به خطر انداخته می‌شوند» برای Getty Images برنده بخش «عکس‌‌های سری» امسال مسابقات مذکور شدند.

یان مک‌نیکول با عکس «مانند قلب» در بخش تکی ورزشی و والری شریفولین با عکس «جنگجو» در بخش سری ورزشی توانستند به عنوان نفر اول این دسته از رقابت‌‌ها انتخاب شوند. جایزه افتخار امسال نیز به مینازیار او تعلق گرفت.

لی هونگ‌شینگ که همزمان ریاست هیات داوران را بر عهده دارد با ابراز خرسندی از دومین داوری خود در این مسابقات، گفت: خیلی خوشحالم که عکس این کودک به عنوان برترین عکس برگزیده شد. این عکس، تصویری بسیار تکان دهنده‌ از کودکی است که رنج کشیده است و در دل خود حاوی سوالاتی چون چرا؟ و چه شد؟ از جهان پیرامون خود است. ضمن اینکه به نظر من عکس‌های تمامی فینالیست‌ها بسیار خوب بودند.

امسال چهره‌های مشهور جدیدی به جمع لی هونگ‌شینگ مدیر مرکز عکس شانگ‌های و دارنده نشان پولتیزر، جورج دی کرله مدیر «گتی ایمیج»، میشل اسکاتو مدیر توزیع و پخش‌ عکس و گسترش کار «ای اف پی»، گیوم هربات برنده جایزه عکس ورلد پرس، احمد سل مدیر تولید بخش اخبار بصری و فرات یورداکول ویرایشگر بخش عکس خبرگزاری آناتولی که سال گذشته نیز جزو هیات داوران این مسابقات حضور داشتند، پیوسته‌اند.

همچنین، لورنت فاندر استوک، خبرنگار عکاس سرشناس و نظاره‌گر جنگ‌ها و درگیری‌های ۲۵ سال اخیر جهان از نزدیک، جیمس ولفورد دارنده عنوان «ویرایشگر عکس سال ۲۰۱۳» از سوی انجمن عکاسان ملی ایالات متحده آمریکا، نیکولاس خیمنز مدیر بخش عکس روزنامه لوموند، دانیل برلوهاک دارنده نشان پولیتزر و برنده جوائز عکس استانبول ۲۰۱۵ در جمع داوران مسابقات بین المللی عکاسی استانبول حضور داشتند.

در این مسابقه در مجموع مبلغ ۵۸ هزار دلار جایزه نقدی به ترتیب ۸ هزار دلار برای نفرات اول هر بخش، ۳ هزار دلار برای نفرات دوم و ۱۵۰۰ دلار برای نفرات سوم تقدیم شد و جایزه نقدی ۸ هزار دلاری نیز به برنده عکس سال تعلق گرفت.

منبع: فارس
انتهای پیام/