مقیمی گفت: آمادگی کامل در نقاط مرزی، کوهستانی، عشایری و شهری داریم تا همه واجدان بتوانند رای به داوطلبان مدنظر بدهند.
 به گزارش نسیم سرخس، محمدحسین مقیمی رئیس ستاد انتخابات کشور صبح امروز در نشست‌خبری، گفت: از تلاش همه رسانه‌ها و خبرنگاران در همکاری با ستاد انتخابات کشور نهایت تشکر را داریم و انشاءالله در ۷ اسفندماه ۲ انتخابات باشکوه را برگزار می‌کنیم.

وی افزود: مراحل مختلف انتخابات را پشت سرگذاشته‌ایم و اکنون به آخرین مرحله و مهمترین مرحله نزدیک می‌شویم.

مقیمی خاطرنشان کرد: تمامی شعبه‌های اخذ رای آماده هستند تا از واجدان شرایط رای‌گیری کنند.

رئیس ستاد انتخابات کشور تصریح کرد: آمادگی کامل در نقاط مرزی، کوهستانی، عشایری و شهری داریم تا همه واجدان بتوانند رای به داوطلبان مدنظر بدهند، حتی در مناطق صعب‌العبور از بالگرد استفاده خواهیم کرد تا همه بتوانند رای بدهند.

وی با تاکید بر اینکه رسانه‌ها چشم بینا و وجدان عمومی و نمایندگان ملت هستند و مردم امروز در جریان همه امور هستند، گفت: هیچ اقدامی در ستاد انتخابات، استانداری‌ها و فرمانداری‌ها انجام نشده که رسانه‌ها در جریان آن قرار نگیرند، لذا مردم در جریان تمامی فعالیت‌ها قرار گرفته‌اند.

مقیمی با اشاره به روند انتخاب اعضای هئیت‌های اجرایی انتخابات، اظهار داشت: کار بسیار خوبی صورت گرفت، تعامل خوبی بین شورای نگهبان و وزارت کشور شکل گرفت.

رئیس ستاد انتخابات کشور تاکید کرد: در این انتخابات ۱۲ هزار و ۶۷ نفر ثبت‌نام کردند که تعداد و استقبال بسیار خوب بود، به خصوص جوان‌ترها استقبال خوبی کردند. در این دور از انتخابات، ثبت‌نام‌کنندگان نسبت به دور قبل افزایش چشم‌گیری داشته‌اند و در نهایت ۴ هزار و ۸۴۴ نفر در سراسر کشور برای انتخابات مجلس رقابت خواهند کرد.

وی با اشاره به اینکه یک هزار و ۴۸۰ نفر از مجموع ۶ هزار و ۳۳۳ نفری که تایید شدند، انصراف دادند، گفت: در نهایت ۴ هزار و ۸۴۴ نفر در سراسر کشور با یکدیگر برای انتخابات مجلس رقابت خواهند کرد.

مقیمی با تاکید بر اینکه متخلفان شناسایی و پرونده آنها به قوه قضائیه ارسال شده است، خاطرنشان کرد: امروز تبلیغات در سراسر کشور متوقف است و هرگونه تبلیغی تخلف است.

رئیس ستاد انتخابات کشور در ادامه افزود: تعداد تعرفه‌ها به حدی است که برای هر دو دوره انتخابات مجلس کفایت می‌کند.

مقیمی اظهار داشت: ۱۳۰ میلیون تعرفه در اختیار استان‌ها قرار گرفته و اگر تعرفه‌ای اضافه بیاید عودت داده خواهد شد و هرگز قابل استفاده نخواهد بود و به عنوان اوقاف دولتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رئیس ستاد انتخابات کشور  تاکید کرد: ساعت رای‌گیری حداقل ۱۰ ساعت و از ۸ صبح تا ۱۸ بعدازظهر فرداست؛ اگر حوزه‌ای نیاز به تمدید داشته باشد با تایید وزیر کشور صورت خواهد گرفت.

وی در ادامه گفت: هر شعبه‌ای که کار رای‌گیری‌اش به اتمام برسد با حضور هیئت نظارت شمارش آراء آغاز و صورتجلسه خواهد شد و پس از آنکه یک جا جمع شد، نتیجه انتخابات آن حوزه اعلام خواهد شد. در برخی حوزه‌ها همان روز نتیجه آراء اعلام خواهد شد.

رئیس ستاد انتخابات کشور همچنین در خصوص شایعه تایید صلاحیت برخی کاندیداها در شب گذشته از سوی شورای نگهبان اظهار داشت: هیچ تایید صلاحیت داوطلبی شب گذشته از سوی شورای نگهبان به ما اعلام نشده و این را تکذیب می‌کنم.

وی افزود: ۳۰ نفر برای انتخابات مجلس، ۱۶ نفر برای انتخابات مجلس خبرگان و ۴ نفر اقلیت‌های دینی از تهران انتخاب خواهند شد.

مقیمی با اشاره به اینکه مردم در همان ساعت‌های اولیه پای صندوق‌های رای حاضر شوند، گفت: از داوطلبان می‌خواهیم لیست و کد انتخاباتی داوطلبانی که می‌خواهند انتخاب کنند را از قبل در اختیار داشته باشند تا در حین دادن رای دنبال لیست افراد نباشند تا در وقت صرفه‌جویی و روال به خوبی انجام شود.

رئیس ستاد انتخابات کشور درباره ادعای برخی مبنی بر آوردن جمعیتی برای رای دادن در شهر تهران، خاطرنشان کرد: ما در کل کشور ۵۴ میلیون و ۹۱۵ هزار و ۲۴ نفر واجد شرایط رای دادن داریم. کار سازمان یافته در این زمینه تخلف خواهد بود و ما برخورد خواهیم کرد، اما اینکه یک نفر در شهر دیگری حضور دارد و رای بدهد، مشکلی نخواهد بود.

وی در پاسخ به این سوال که اگر انتخابات به مرحله دوم کشیده شود، زمان برگزاری آن چه زمانی خواهد بود؟ گفت: حداکثر یک ماه پس از برگزاری دور اول انتخابات و با تایید شورای نگهبان دور دوم انتخابات نیز برگزار خواهد شد.

مقیمی با اشاره به اینکه تخلفات انتخاباتی در فضای مجازی تا روز آخر انتخابات رصد خواهد شد، درباره قطع پیامک‌های انبوه و خبری، تصریح کرد: ما به رسانه‌ها با یک دید نگاه می‌کنیم، برای ما تسنیم و ایرنا و موافق و مخالف دولت فرقی ندارد و هرکس تخلف کند، پرونده تخلف را به قوه قضائیه ارسال خواهیم کرد.

رئیس ستاد انتخابات کشور اظهار داشت: روز شنبه ۸ اسفندماه مدارس تعطیل نخواهد بود؛ سعی می‌کنیم در روز جمعه کار را تمام کنیم تا مدارس در اختیار آموزش و پرورش قرار گیرد، اما اگر مدرسه‌ای کارش تمام نشود بخشی از مدارس در اختیار ما خواهد بود.

وی تاکید کرد: همه رای‌دهندگان در هنگام اخذ رای شناسنامه و شماره‌ملی داشته باشند.

مقیمی درباره تیتر امروز یکی از روزنامه‌ها و اینکه آیا این کار تخلف بوده؟ گفت: در جلسه بعدازظهر امروز تخلف تمامی رسانه‌ها اعم از دولتی و غیردولتی بررسی و اگر تخلفی صورت گرفته باشد به دادگاه ارسال می‌کنیم.

رئیس ستاد انتخابات کشور اظهار داشت: اعلام آراء و اجرای انتخابات فقط بر عهده وزارت کشور و ستاد انتخابات خواهد بود و هیچ نهاد و سازمانی در این زمینه دخیل نخواهد بود.

وی افزود: نظم و انضباط داخل حوزه‌ها با نیروی انتظامی است. فقط وزارت کشور و وزیر کشور برای اجرای بهتر قانون انتخابات می‌تواند بازرسانی در سراسر کشور به حوزه‌ها اعزام و از نحوه عملکرد حوزه‌های انتخاباتی بازدید کنند. امر نظارت هم بر عهده شورای نگهبان است.

مقیمی در پایان خاطرنشان کرد: هیچ‌کس و نهادی نمی‌تواند در امر انتخابات دخالت کند و فقط وزارت کشور در بخش اجرا و شورای نگهبان در امر نظارت حضور خواهند داشت.

منبع: تسنیم
 انتهای پیام/