اولین قطار ترانزیتی راه ابریشم وارد تهران شد
اولین قطار ترانزیتی راه ابریشم وارد تهران شد
اولین قطار ترانزیتی راه ابریشم در قالب توافق سه جانبه میان ایران، ترکمنستان و قزاقستان پس از عبور از ایستگاه مرزی سرخس امروز دوشنبه در ایستگاه راه آهن تهران با حضور مسئولان رونمایی شد.

به گزارش نسیم سرخس، اولین قطار ترانزیتی راه ابریشم در قالب توافق سه جانبه میان ایران، ترکمنستان و قزاقستان پس از عبور از ایستگاه مرزی سرخس امروز دوشنبه در ایستگاه راه آهن تهران با حضور مسئولان رونمایی شد.

 

این قطار ۳۲ کانتینری که ۴۰ فوت حجم هر یک از کانتینر‌هایش به حساب می‌آید پس از سفری ۱۴ روزه از شمال غرب کشور چین به تهران رسید.

 

این قطار که از استان جیانگ کشور چین با عبور از بیش از ۱۰ هزار کیلومتر مسافت ریلی چند روز قبل از مرز سرخس وارد ایران شده بود، امروز رسما وارد تهران شد تا یکی از مهم‌ترین مسیرهای بین‌المللی ریلی مدنظر شرکت راه‌آهن تحقق پیدا کند.

 

این قطار که برای رسیدن به تهران از کشورهای ترکمنستان و قزاقستان عبور کرده، بخشی از طرح بزرگ راه‌آهن اینچه‌برون که چند ماه قبل به بهره‌برداری نهایی رسید را محقق کرده است.

 

البته بناست با هماهنگی‌های در نظر گرفته شده در آینده نزدیک قطارهای چینی از طریق مرز اینچه‌برون وارد کشور شوند.

 

رسیدن این قطار چینی به ایران گام مهمی در راستای احیای جاده ابریشم به حساب می‌آید که از چند سال قبل دو کشور ایران و چین برای آن برنامه‌ریزی‌های گسترده‌ای انجام داده‌اند و نهایی شدن سفر ریلی در این مسیر می‌تواند گام مهم برای بازگرداندن اهمیت به این راه تاریخی باشد.

 

اولین قطار ترانزیتی راه ابریشم که چین را به ایران و خاورمیانه متصل می‌کند و طبق برنامه تعیین شده از طریق گذرگاه آناتا در منطقه مسلمان نشین پین‌کیانگ در شمالغرب چین از محدوده مرزهای این کشور خارج شده و پس از عبور از قزاقستان و ترکمنستان از مسیر ایستگاه سرخس وارد خاک جمهوری اسلامی ایران شده و به تهران رسیده است.

انتهای پیام/