۱۸۰۰ معلول سرخسی محروم از «محیط شهری» مناسب/ از انتقال معلولان با پتو به سونوگرافی تا رنج رسیدن به پزشک در طبقات بالا!
۱۸۰۰ معلول سرخسی محروم از «محیط شهری» مناسب/ از انتقال معلولان با پتو به سونوگرافی تا رنج رسیدن به پزشک در طبقات بالا!

«سرخس» از شهرهایی است که با وجود دارا بودن ۱۸۰۰ معلول، مناسب‌سازی محیط شهری ویژه معلولان و سالمندان در این شهر جایگاهی چندانی ندارد و از مناسب‌سازی محیط شهری مناسب برای معلولان بی‌بهره است.

به گزارش خبرنگار نسیم سرخس، بزرگ‌ترین گروه اقلیت جامعه معلولان و سالمندان هستند و برای حضور در اجتماع نیاز به مراقبت‌های خاص خود دارند و برای آنکه از حق شهروندی خود دور نمانند و مانند بقیه افراد در جامعه حضور داشته باشند باید شرایطی را برای آنان فراهم کرد، اما متأسفانه آنچه باید برای این گروه از جامعه در سطح شهر اتفاق بیفتد، نیفتاده است و شهر سرخس از مناسب‌سازی محیط شهری ویژه معلولان و سالمندان بی‌بهره است.

 

منظور از مناسب‌سازی، آماده‌سازی محیط برای استفاده افراد کم‌توان جسمی و معلولان است تا بتوانند مانند افراد عادی از امکانات محیط استفاده کنند؛ این موضوع در راستای رعایت تساوی حقوق شهروندی افراد باید انجام بگیرد و اداره بهزیستی و شهرداری بیشترین مسئولیت را در قبال نظارت و اجرای مناسب‌سازی محیط ویژه معلولان و سالمندان دارند.

شهر سرخس از شهرهایی است که با وجود دارا بودن ۱۸۰۰ معلول، مناسب‌سازی محیط شهری ویژه معلولان و سالمندان در این شهر جایگاهی چندانی ندارد؛ در این راستا خبرنگار نسیم سرخس برای بررسی بیشتر این موضوع با رئیس اداره بهزیستی شهرستان سرخس و شهردار سرخس به گفتگو نشست که در ادامه می‌خوانید.

 

عدم مناسب‌سازی محیط شهری ویژه معلولان در مطب‌های پزشکان، بانک‌ها، پارک‌ها، پیاده‌روها و برخی ادارات

زری صادقی در گفتگو با خبرنگار نسیم سرخس، با اشاره به وضعیت مناسب‌سازی محیط شهری برای معلولان و سالمندان در شهرستان سرخس گفت: درباره مناسب‌سازی محیط شهری برای معلولان و سالمندان تاکنون جلسات متعددی داشته‌ایم که با وجود قول‌هایی که دستگاه‌های مرتبط داده‌اند اما به هیچ‌یک از وعده‌ها در این زمینه تاکنون عمل نشده است.

رئیس اداره بهزیستی سرخس با انتقاد از وضعیت نامناسب محیط شهری سرخس برای معلولان و سالمندان اظهار کرد: تنها سونوگرافی شهرستان در یک زیرزمین قرار دارد که فقط دارای پله است و هیچ راهی مخصوص معلولان و سالمندان در نظر گرفته نشده و اگر معلول یا سالمندی نیاز به سونوگرافی داشته باشد به وسیله پتو وی را وارد سونوگرافی می‌کنند.

 

صادقی بیان کرد: در شهرستان سرخس مطب‌های پزشکان، بانک‌ها، پارک‌ها، پیاده‌روها و حتی اداراتی که ارباب‌رجوع زیادی دارند هیچ فضای مناسبی برای رفت‌وآمد معلولان و سالمندان در این محیط‌ها دیده نشده است.

 

وی عنوان کرد: هر سه ماه یک‌بار جلسات مناسب‌سازی محیط شهری برای معلولان و سالمندان به ریاست فرماندار شهرستان و دبیری اداره بهزیستی و با عضویت شبکه بهداشت، بنیاد شهید، کانون بازنشستگان تامین اجتماعی، شهرداری، مسئولان بانک‌ها، کمیته امداد و اداراتی که ارباب‌رجوع زیادی دارند برگزار می‌شود و تاکنون هیچ اراده‌ای برای عملیاتی کردن مصوبات جلسات وجود نداشته است.

صدور پروانه ساخت توسط شهرداری بدون توجه به مناسب‌سازی محیط برای معلولان و سالمندان

رئیس اداره بهزیستی سرخس خاطرنشان کرد: بارها به شهرداری برای مناسب‌سازی بانک‌ها ویژه معلولین و سالمندان تذکر دادیم که در حد امکان بالابری برای جابجایی معلولان در محل ورودی بانک‌ها نصب کنند که تاکنون اقدامی در این حوزه نشده است.

 

صادقی گفت: دراین‌باره با شورای شهر چندین بار جلسه داشتیم و درد و دل‌هایمان را از وضعیت نامناسب محیط شهری به آن‌ها منتقل کردیم که چرا شهرداری بدون توجه به مناسب‌سازی محیط برای معلولان و سالمندان، پروانه ساخت صادر می‌کند.

 

وی اظهار کرد: مجوزهای مطب پزشکان توسط شهرداری و بهداشت صادر می‌شود و جای تأسف دارد که بسیاری از مطب‌های پزشکان ما در شهر سرخس در طبقه‌های بالای ساختمان‌ها قرار گرفته و عملاً امکان مراجعه معلولان و سالمندان وجود ندارد.

رئیس اداره بهزیستی سرخس افزود: در حال حاضر هیچ وسیله نقلیه عمومی مناسبی ویژه معلولان و سالمندان در سرخس نداریم.

 

عدم ایجاد پیاده‌روهای ویژه و سرویس‌های بهداشتی در مرکز شهر برای معلولان

صادقی گفت: از دیگر مواردی که در شهرستان سرخس برای معلولان و سالمندان در نظر گرفته نشده است پیاده‌روهای ویژه و سرویس‌های بهداشتی در مرکز شهر است.

 

وی با تأکید بر اینکه تا پایان این هفته آخرین جلسه مناسب‌سازی محیط شهری برای معلولان برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: در این جلسه قطعاً از کمیته برنامه‌ریزی شهرستان درخواست خواهیم کرد که از اعتبارات تملک دارایی بودجه‌ای را به بحث مناسب‌سازی محیط شهری ویژه معلولان و سالمندان اختصاص دهد.

شهردار سرخس: در آینده به سمت طراحی محیط شهری برای معلولان حرکت می‌کنیم

احمد صفایی شهردار سرخس نیز در گفتگو با خبرنگار نسیم سرخس، با تأکید بر اینکه در گذشته اقدامی برای مناسب‌سازی محیط شهری برای معلولان و سالمندان در شهر سرخس نشده است، اظهار کرد: جلسه مشترکی اخیراً با اداره بهزیستی داشتیم و در آینده شهرداری سرخس به سمت و سویی در حوزه شهری حرکت خواهد کرد که توجه بیشتری به مسئله مناسب‌سازی محیط شهری برای معلولان داشته باشد.

 

شهردار سرخس افزود: در بودجه ۹۷ شهرداری و پروژه‌های اجرایی که شهرداری دارد، مسئله مناسب‌سازی محیط شهری برای معلولان و سالمندان دیده شده است.

 

صدور پروانه ساخت و پایان کار به‌شرط مناسب‌سازی محیط شهری برای معلولان

وی در پایان تصریح کرد: از سال آینده هر شخص و یا دستگاه اجرایی که برای دریافت پروانه ساخت یا پایان کار اقدام کند، به شرطی به او پروانه می‌دهیم که موضوع مناسب‌سازی محیط شهری برای معلولان و سالمندان را رعایت کرده باشد.

به گزارش نسیم سرخس، جمعیت هدف مناسب‌سازی محیط شهری شامل افراد دارای معلولیت جسمی حرکتی،‌ سالمندان، زنان باردار و کودکان است.

 

تصویب قانون جامع حمایت از معلولان در سال ۱۳۸۳

موضوع مناسب‌سازی محیط ویژه معلولان و سالمندان از سال­های دهه ۷۰ در کشور مطرح و این کار با هم‌سطح کردن خیابان‌ها و ایجاد رمپ در ورودی ادارات و بانک‌ها آغاز شد و نیز موضوع مناسب‌سازی در منازل برای افراد معلول و ناتوان در مورد سرویس بهداشتی و حمام و ورودی‌ها موردتوجه قرار گرفت؛ سال ۱۳۸۳ قانون جامع حمایت از معلولان به تصویب رسید و ماده ۲ آن به موضوع مناسب‌سازی اختصاص دارد.

 

بر اساس این قانون تمام وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و مؤسسات و شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظف ‌شده‌اند در طراحی، تولید و احداث ساختمان‌ها و اماکن عمومی، معابر و وسایل خدماتی به نحوی عمل کنند که امکان دسترسی و بهره‌مندی از آن‌ها را برای معلولان همچون افراد عادی فراهم کنند که تصویب این قانون دستاورد مناسبی برای حمایت از حقوق معلولان است؛ از سوی دیگر شهرداری‌ها نیز موظف شدند از صدور پروانه احداث یا پایان کار برای آن تعداد از ساختمان‌ها و اماکن عمومی و معابری که استانداردهای تخصصی مربوط به معلولان را رعایت نکرده باشند خودداری کنند.

هر اداره‌ای باید مسئولیت کار خودش را به عهده بگیرد؛ توان‌بخشی مربوط به جامعه است و همه باید مسئول باشند و خودشان این کار را انجام دهند؛ متأسفانه هنوز ضرورت این موضوع در جامعه شناخته‌شده نیست و نیاز به آموزش و فرهنگ‌سازی دارد.

 

تامین بودجه مناسب‌سازی هر نهاد به عهده خود آن دستگاه یا نهاد گذاشته شده است؛ دستگاه‌ها یا بودجه مناسب در اختیار ندارند و یا منابع بودجه مناسب‌سازی را صرف سایر اموری می­کنند که ضروری‌تر می‌دانند؛ بهتر است بودجه مناسب‌سازی هر دستگاه از سوی سازمان برنامه‌وبودجه تخصیص یابد.

 

مناسب‌سازی محیط شهری ویژه معلولان در شهرستان سرخس باوجودآنکه برخی ساختمان‌ها و بانک‌ها به‌تازگی احداث شده‌اند به‌هیچ‌عنوان دیده نمی‌شود و شهرداری سرخس به‌عنوان متولی و مجری مناسب‌سازی محیط شهری ویژه معلولان با توجه به اختیاراتی که دارد باید به دنبال تغییراتی در برخی ساختمان‌ها به‌خصوص بانک‌ها باشد و همچنین در آینده نیز از صدور پروانه و یا پایان کار بدون توجه به شرایط معلولان خودداری کند.

 

گزارش از علیرضا علی صوفی و احسان بابائی

انتهای پیام/