۷ هزار زائر پیاده سرخسی در مسیر مشهد القلوب مشق عاشقی می‌کنند
۷ هزار زائر پیاده سرخسی در مسیر مشهد القلوب مشق عاشقی می‌کنند

جاماندگان و دلدادگان مسیر صراط مستقیم بهشتی کربلا مصادف با عروج مرد آسمانی اسلام و سبط اکبرش برای تسلی دل آقا علی بن موسی‌الرضا علیه‌السلام در امتداد آن مسیر معنوی، امسال هم پیاده در کاروانی 7 هزارنفری از مردم اهل‌بیت دوست و ولایتمدار سرخس اشک شوق و مشق عاشقی می‌کنند.

به گزارش خبرنگار نسیم سرخس، مرغ‌دل نه پر می‌کشد! که بال فرشتگان سنگفرش قدومشان می‌شود به سمت کوی عشق و عاشقی، قبله‌گاه هشتم سالکان و عارفان؛ جاماندگان و دلدادگان مسیر صراط مستقیم بهشتی کربلا مصادف با عروج مرد آسمانی اسلام و سبط اکبرش برای تسلی دل آقا علی بن موسی‌الرضا علیه‌السلام در امتداد آن مسیر معنوی، امسال هم پیاده در کاروانی ۷ هزارنفری از مردم اهل‌بیت دوست و ولایتمدار سرخس اشک شوق و مشق عاشقی می‌کنند.

 

حجت‌الاسلام علی‌اصغر بتوئی، دبیر ستاد کاروان‌های پیاده امام رضا علیه‌السلام سرخس در گفتگو با خبرنگار نسیم سرخس، بابیان اینکه حرکت کاروان‌های پیاده امام رضا علیه‌السلام این شهرستان از روز دوشنبه ۲۲ آبان شروع شده است، اظهار کرد: امسال افزایش بیش از ۱۰ درصدی جمعیت زائرین پیاده را داریم.

 

عزیمت بیش از ۷ هزار و ۵۰۰ زائر پیاده سرخسی به سمت مشهد القلوب

رئیس اداره تبلیغات اسلامی سرخس با تأکید بر اینکه امسال بیش از ۷ هزار و ۵۰۰ زائر پیاده از سرخس به سمت مشهد مقدس پیاده‌روی خواهند داشت، افزود: تا مشهد مقدس ۱۸ موکب و ایستگاه صلواتی برای پذیرایی از زائرین برپا شده که ۱۰ موکب و ایستگاه در حوزه شهرستان سرخس است.

 

وی با اشاره به حضور روحانیت در کاروان‌های پیاده خاطرنشان کرد: حرکت کاروان‌ها در قالب ۵۱ کاروان خواهد بود که در بین آن‌ها برادران و خواهران اهل تسنن هم به حرم مطهر رضوی مشرف می‌شوند.

حجت‌الاسلام بتوئی تصریح کرد: سه جلسه با مسئولان کاروان‌ها برگزار و تذکرات لازم به آن‌ها داده شده است؛ همچنین یک جلسه با مسئولان دستگاه‌های اجرایی در فرمانداری برای خدمت‌رسانی به زائرین داشتیم و جلسه‌ای هم با پایانه مسافربری و پایانه ریلی شهرستان برای برگشت کاروان‌ها از مشهد به سرخس برگزار شده است.

 

طرح بزرگ عملیات امدادرسانی هلال‌احمر سرخس به زائرین پیاده حرم رضوی

محمد رضائی، رئیس جمعیت هلال‌احمر سرخس در گفتگو با خبرنگار نسیم سرخس، اظهار کرد: طرح بزرگ عملیات امدادرسانی جمعیت هلال‌احمر سرخس به زائرین پیاده حرم رضوی چند سال است اجرایی شده و با توجه به حجم زیاد زائرین پیاده، هر سال بهتر و پرشورتر اجرا می‌شود.

 

وی افزود: قبل از اجرای طرح، جلساتی در جمعیت هلال‌احمر سرخس، ستاد خدمات زائرین شهرستان، فرمانداری و مرکز استان برای هماهنگی و برگزاری بهتر این طرح برگزار شده است.

 

رضائی حضور در این طرح و خدمت به زائرین پیاده امام رضا علیه‌السلام را یک افتخار و عشق عنوان کرد و بیان داشت: در طرح بزرگ عملیات امدادرسانی جمعیت هلال‌احمر به زائرین پیاده آقا علی ابن موسی‌الرضا علیه‌السلام (طرح همسفران خورشید ۴) پایگاه‌های هلال‌احمر در سرخس به‌صورت شبانه‌روزی به زائرین خدمت می‌کنند.

رئیس جمعیت هلال‌احمر سرخس خاطرنشان کرد: این طرح از ۲۱ آبان ماه در این شهرستان اجرایی شده و جمعیت هلال‌احمر سرخس با به‌کارگیری سه دستگاه آمبولانس، یک دستگاه خودرو نجات، یک دستگاه خودرو کمک دار سبک، سه دستگاه خودرو سواری با سه پایگاه امدادرسانی ثابت واقع در گنبدلی، مزداوند و تنگلشور، دو تیم سیار و ۳۵ نفر در روز نیروی امدادی در قالب کارکنان، امدادگر، نجات گر و پزشک داوطلب، تاکنون به دو هزار و ۸۰۰ نفر از زائرین پیاده این شهرستان در این چهار روز خدمات امدادی ارائه کرده است.

 

وی تصریح کرد: پایگاه روستای تنگلشور که خروجی این شهرستان است به‌صورت ویژه با تمام امکانات امدادی ازجمله ایجاد درمانگاه، داروخانه، محل اسکان به زائرین پیاده حرم رضوی و حضور پزشک داوطلب ارائه خدمت می‌کند.

 

تأمین امنیت کاروان‌های پیاده و محل‌های اسکان زائرین توسط بسیجیان شهرستان

عیسی صفری، فرمانده سپاه سرخس در گفتگو با خبرنگار نسیم سرخس، با اشاره به خدمت‌رسانی بسیج و سپاه شهرستان سرخس به زائرین پیاده حرم مطهر رضوی اظهار کرد: تمامی کاروان‌های پیاده را نسبت به مسائل امنیتی توجیه کردیم و در تمامی کاروان‌ها حضور بسیج، برای تأمین امنیت خود کاروان و محل اسکان کاروان‌ها انجام شده است.

 

وی به ایجاد دو ایستگاه صلواتی توسط سپاه شهرستان در مسیر کاروان‌های پیاده اشاره و خاطرنشان کرد: دو ایستگاه صلواتی در روستای گنبدلی و مسیر گنبدلی تا روستای شورلق توسط سپاه سرخس ایجاد شده و آماده پذیرایی و خدمت‌رسانی به زائرین پیاده آقا علی ابن موسی‌الرضا علیه‌السلام است.

 

فرمانده سپاه سرخس تصریح کرد: همچنین تمامی ظرفیت‌های اماکن و سوله‌های صالحین سپاه سرخس در مسیر کاروان‌های پیاده آماده اسکان زائرین است.

 

تمامی امکانات و توانمندی ارگان‌های مختلف شهر مزداوند میزبان زائرین پیاده

محمد گل محمدی، شهردار شهر مزداوند در گفتگو با خبرنگار نسیم سرخس، با تأکید بر اینکه تمامی امکانات و توانمندی ارگان‌های مختلف شهر مزداوند میزبان زائرین پیاده آقا علی بن موسی‌الرضا علیه‌السلام است، اظهار کرد: پیش‌بینی می‌کنیم در این ایام شهر مزداوند میزبان حدود ۷۰۰۰ زائر پیاده باشد.

 

وی با اشاره به اینکه پذیرایی از کاروان‌های پیاده توسط خیرین مستقر در مزداوند طبخ و توزیع می‌شود، خاطرنشان کرد: اسکان زائرین پیاده با هماهنگی بخشداری و شورای اسلامی شهر مزداوند در محل‌های اسکان ازجمله مهمانسرای راهدارخانه مزداوند، سالن ورزشی، دبیرستان ادیب، دبیرستان ابوذر غفاری، مدرسه شهید بهی و میرزا بابایی و مسجد متعلق به رستوران نوبهار صورت می‌گیرد.

 

شهردار شهر مزداوند تصریح کرد: گردان امام حسین علیه‌السلام سپاه، نیروی انتظامی، پلیس‌راه و پایگاه بسیج شهید سیستانی شهر مزداوند نیز در مسیر حرکت زائرین پیاده مسائل ایمنی مربوطه و همچنین امنیت محل‌های اسکان و گشت زنی در این محدوده را بر عهده دارند.

گل محمدی بیان داشت: چندین ایستگاه صلواتی در شهر مزداوند توسط شهرداری مزداوند، خیرین و مدیریت مساجد بین‌راهی امام رضا علیه‌السلام برپا شده که به زائرین پیاده خدمت‌رسانی می‌کنند؛ همچنین خدمات فنی توسط پادگان ارتش مزداوند صورت می‌گیرد.

 

وی عنوان کرد: برگزاری نمازهای جماعت، پاسخگویی به سؤالات شرعی توسط روحانیون و خواهران مبلغه اعزام‌شده از بسیج طلاب با همکاری امام جماعت و هیئت‌امنای مسجد جامع مزداوند از دیگر خدماتی است که در شهر مزداوند به زائران پیاده ارائه می‌شود.

 

شهردار شهر مزداوند اظهار داشت: شهرداری مزداوند نیز با برپایی ایستگاه صلواتی و توزیع بسته فرهنگی، خدمات‌دهی در حمل‌ونقل، امور هماهنگی، اسکان، تعبیه و راه‌اندازی سرویس بهداشتی، بازدید ایمنی از محل‌های اسکان، رفت‌وروب و جمع‌آوری زباله که در این ایام به‌صورت مضاعف بوده، آب‌رسانی با تانکر به ایستگاه‌های بین راه محدوده مزداوند و دیگر امورات مربوطه در خدمت زائرین پیاده آقا علی ابن موسی‌الرضا علیه‌السلام است.

انتهای پیام/