دقیق‌ترین «ساعت آفتابی» کشور در سپاه سرخس طراحی و ساخته شد+ تصاویر
دقیق‌ترین «ساعت آفتابی» کشور در سپاه سرخس طراحی و ساخته شد+ تصاویر

فرمانده سپاه سرخس گفت: باهدف گسترش و تعمیق علمی میان بسیجیان، دقیق‌ترین «ساعت آفتابی» کشور به همت معاونت دانش و پژوهش سپاه سرخس طراحی و ساخته شد.

عیسی صفری در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار نسیم سرخس، اظهار کرد: باهدف گسترش و تعمیق علمی میان بسیجیان، دقیق‌ترین ساعت آفتابی کشور به همت معاونت دانش و پژوهش سپاه سرخس طراحی و ساخته شد.

فرمانده سپاه سرخس خاطرنشان کرد: در آستانه هفته دفاع مقدس از این ساعت آفتابی رونمایی شد و قرار است در طول هفته دفاع مقدس در نمایشگاهی که به همین مناسبت در پارک آزادگان این شهرستان برگزار می‌شود، این ساعت در معرض دید علاقه‌مندان قرار بگیرد.

اسماعیل نیکخواه، طراح و سازنده این ساعت آفتابی در گفتگو با خبرنگار نسیم سرخس، با تشریح طراحی و ساخت این ساعت خاطرنشان کرد: زمان‌سنجی از دیرباز تاکنون به‌طورجدی موردنیاز بشر بوده و در این راستا وی تلاش کرده است که با وسایل و ابزار گوناگون نیاز خود را برطرف کند.

وی تصریح کرد: یکی از ابزارهایی که تاریخچه ساخت آن به ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد برمی‌گردد، ساعت‌های آفتابی است.

 

طراح و سازنده دقیق‌ترین ساعت آفتابی کشور اظهار داشت: امروزه ساعت‌های آفتابی در ابعاد و انواع گوناگون طراحی می‌شوند که متداول‌ترین نوع آن ساعت آفتابی افقی است.

نیکخواه اضافه کرد: اساس کار این ساعت این‌گونه است که به دلیل حرکت چرخشی زمین بر گرد خود، در طول روز مکان سایه‌ها جابه‌جا می‌شود که اگر بر روی زمین صفحه‌ای را با انجام محاسبات مدرج کرده و به کمک شاخص سایه را بر روی آن بیندازیم، می‌توانیم زمان را از روی صفحه بخوانیم.

 

وی به نقش مهم ساعت‌های آفتابی در ترویج علم اشاره کرد و افزود: در این راستا معاونت دانش و پژوهش سپاه سرخس باهدف گسترش و تعمیق روحیه علمی میان بسیجیان، اقدام به طراحی و ساعت آفتابی به افق شهرستان سرخس (طول و عرض جغرافیایی سرخس) کرده است.

طراح و سازنده دقیق‌ترین ساعت آفتابی کشور عنوان کرد: این ساعت آفتابی که از نوع افقی است، زمان را در طول روز با دقت بسیار بالایی نشان داده و صفحه آن از ۵ صبح تا ۱۹ عصر مدرج شده است.

 

نیکخواه تصریح کرد: خطای این ساعت آفتابی در حد چند ثانیه است و به‌جای زمان محلی، مستقیماً ساعت رسمی کشور را نشان می‌دهد و از حیث دقت یکی از دقیق‌ترین ساعت‌های آفتابی ایران و جهان است.

وی خاطرنشان کرد: از دیگر ویژگی‌های این ساعت نشان دادن لحظه‌ای اذان ظهر شرعی به افق سرخس و همچنین نمایش چهار جهت اصلی و نیز جهت قبله است.

مسئول معاونت دانش و پژوهش سپاه سرخس و طراح و سازنده این ساعت آفتابی، اظهار داشت: این ساعت آفتابی در مدت‌زمان دو ماه و در ابعاد یک متر در یک متر و ۴۰ سانت در سپاه سرخس طراحی و ساخته شده است.

به گزارش نسیم سرخس، اسماعیل نیکخواه طراح و سازنده دقیق‌ترین ساعت آفتابی کشور پیش‌ازاین نیز اقدام به طراحی و ساخت چند ساعت آفتابی کرده است که می‌توان به ساعت آفتابی بوستان آزادگان (پارک ترافیک) سرخس و نیز ساعت آفتابی پردیس دانشگاه بیرجند اشاره کرد.

انتهای پیام/