بیمارستان بدون پزشک!/ سرخس پزشک متخصص زنان ندارد؛ لطفاً به مرکز استان مراجعه کنید
بیمارستان بدون پزشک!/ سرخس پزشک متخصص زنان ندارد؛ لطفاً به مرکز استان مراجعه کنید

نبود «پزشك متخصص زنان» در تنها بیمارستان عمومی شهرستان سرخس (بیمارستان لقمان حکیم) موجب نگراني و گلايه بانوان در اين شهرستان شده و به یکی از بزرگ‌ترین مشكلات آنان تبدیل شده است، مشکلی که به‌طور مستقیم با سلامت بانوان ارتباط دارد.

به گزارش خبرنگار نسیم سرخس، حدود دو ماه است که شهرستان ثروتمند سرخس پزشک متخصص زنان ندارد و آمدن پزشک جدید نیز طبق شنیده‌های نسیم سرخس در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

 

۲۲ فروردین‌ماه امسال خبر رفتن پزشک متخصص زنان از تنها بیمارستان عمومی سرخس در پایگاه خبری تحلیلی نسیم سرخس منتشر شد و اکنون بعد از دو ماه از آمدن پزشک متخصص زنان به این شهرستان خبری نیست.

 

نبود پزشک متخصص زنان در تنها بیمارستان عمومی شهرستان سرخس (بیمارستان لقمان حکیم) موجب نگرانی و گلایه بانوان در این شهرستان شده و به یکی از بزرگ‌ترین مشکلات آنان تبدیل شده است، مشکلی که به‌طور مستقیم با سلامت بانوان ارتباط دارد.

 

تعدادی از بانوان شهرستان سرخس در گفتگو با خبرنگار نسیم سرخس، خواستار پیگیری و رفع سریع این مشکل شدند که در ادامه می‌خوانید.

 

یک بانوی سرخسی در گفتگو با خبرنگار نسیم سرخس، گفت: هر وقت به بیمارستان مراجعه کردیم گفتند که پزشک متخصص زنان حضور ندارد.

 

وی افزود: یک روز از ساعت ۵ صبح تا ۱۲ ظهر منتظر پزشک بودیم اما نیامد؛ جای تأسف دارد که شهر سرخس پزشک متخصص زنان ندارد.

 

بانوی دیگر سرخسی در گفتگو با خبرنگار نسیم سرخس با گلایه از مسئولان اظهار کرد: مشکل بزرگ بیمارستان سرخس کی قرار است حل شود؛ بیمارستان به این بزرگی پزشک متخصص زنان ندارد، شاید کسی توان مالی رفتن به مشهد را نداشته باشد، آن‌وقت تکلیفش چیست؟

 

وی می‌افزاید: نزدیک دو ماه است که پزشک متخصص زنان در سرخس حضور ندارد و آن‌وقت هم که بود مسئولیت هیچ کاری را بر عهده نمی‌گرفت؛ بسیاری از بانوان برای رفت‌وآمد به مشهد مشکل مالی دارند و غیر از هزینه اگر اتفاقی در این جاده پرخطر بیفتد چه کسی پاسخگو است.

 

بانوی دیگر سرخسی در گفتگو با خبرنگار نسیم سرخس، با اشاره به اینکه تنها بیمارستان سرخس پزشک متخصص زنان ندارد، می‌گوید: چرا این‌همه هزینه شد که بیمارستان بسازند؛ همان درمانگاه قدیم خیلی اوضاع بهتری داشت و خانم‌های باردار بدون استرس اینکه دکتر نیست برای زایمان مراجعه می‌کردند؛ یعنی واقعاً هیچ مسئولی در سرخس پیدا نمی‌شود که پیگیر این مشکل بزرگ باشد.

 

رنج‌نامه «پزشک متخصص زنان» در سرخس چند ماهی است که بانوان سرخسی را گرفتار مشکلات فراوانی کرده است که گاه این مشکلات با خطراتی نیز همراه بوده است.

 

بانوی دیگر سرخسی به خبرنگار نسیم سرخس، می‌گوید: متأسفانه شهر ما بااین‌همه منابع مالی یک پزشک متخصص زنان ندارد.

 

وی می‌افزاید: کسانی که دستشان به دهانشان می‌رسد، برای رفت‌وآمد به مشهد مشکلی ندارند، اما قشر ما که هیچ کاری نداریم، تکلیفمان چیست.

 

نبود پزشک متخصص زنان و زایمان در شهرستان سرخس چه توجیهی می‌تواند داشته باشد!

 

شهرستانی که سهم زیادی در چرخه اقتصادی کشور دارد، آیا باید زنان زحمتکش آن علاوه بر درد و استرس بارداری و زایمان، استرس رسیدن به بیمارستان مشهد را هم داشته باشند؛ نبود پزشک متخصص زنان در سرخس حتی یک روز هم خطرساز است.

 

نماینده سرخس در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار نسیم سرخس، با تأکید بر اینکه پیگیری‌های جدی از طرف نماینده برای رفع این مشکل انجام شده است، اظهار داشت: بعد از مراجعه پزشک سابق زنان بیمارستان لقمان به مشهد در پی آن اتفاق تأسف‌بار، تاکنون سه مورد جایگزین قرار بوده است که به‌جای وی در بیمارستان فعالیت داشته باشند که این سه جایگزین حاضر به آمدن به سرخس حتی به‌صورت «ضریب کا» یعنی پزشک اعزامی نشدند.

 

سید احسان قاضی‌زاده هاشمی تصریح کرد: درنهایت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با یک پزشک متخصص به جمع‌بندی رسیده و وی هم پذیرفته است به شرطی که دریافتی‌های بیشتری یعنی حدود سه برابر داشته باشد، به سرخس بیاید که قرار است بخشی از این هزینه‌ها را بهداشت و درمان نفت و بخش دیگر آن را شبکه بهداشت و درمان سرخس پرداخت کند.

 

نماینده سرخس در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: پزشک جدید متخصص زنان از یکم مردادماه در شهرستان سرخس مستقر می‌شود.

 

وی در ادامه به فعال‌سازی کادر درمان دی کلینیک غدیر سرخس اشاره کرد و بیان داشت: تفاهم‌نامه حقوقی قرار است میان بهداشت و درمان نفت و دانشگاه علوم پزشکی مشهد به امضا برسد که کادر عادی این دی کلینیک را بهداشت و درمان نفت و کادر تخصصی آن نیز به‌صورت ترکیبی تأمین هزینه شود.

 

قاضی‌زاده هاشمی بابیان اینکه بیشتر مشکلات به وجود آمده در حوزه بهداشت و درمان سرخس ناشی از عدم نظارت است، عنوان کرد: به‌صورت جدی پیگیر تکمیل کادر درمانی تخصصی و همچنین تجهیزات برای بهداشت و درمان شهرستان هستیم و این پیگیری‌ها ادامه دارد.

 

نماینده سرخس در مجلس شورای اسلامی در ادامه با تأکید بر اینکه دستورات زیادی از وزیر بهداشت و درمان برای حوزه بهداشتی و درمانی سرخس در سفر وزیر به این شهرستان گرفتیم، افزود: وزیر بهداشت و درمان در سفر به سرخس، ۱۱ دستور برای حوزه بهداشت و درمان این شهرستان دادند و نتیجه آن راه‌اندازی مراکز جامع سلامت بود که در سه نقطه سرخس کلید خورد.

 

وی تصریح کرد: در بخش تأمین نیروی انسانی و تفاهم آن با نفت و گاز علی‌رغم دستورات لازم از سوی وزیر بهداشت و درمان، متأسفانه پیگیری‌های اجرایی لازم از طرف مسئولان استان و شهرستان به‌صورت جدی برای مصوبات این سفر شکل نگرفته است.

 

متأسفانه بانوان شهرستان سرخس برای درمان در این چند ماه به علت نبود پزشک متخصص زنان مجبور هستند با هزینه شخصی فاصله حدود ۲۰۰ کیلومتری تا مرکز استان را طی کنند و در موارد حاد نیز به‌وسیله آمبولانس به مشهد اعزام می‌شوند.

 

نبود «پزشک متخصص زنان» در شهرستان ثروتمند سرخس به یک مسئله اورژانسی تبدیل شده است که هر چه سریع‌تر باید توسط مسئولان مربوطه به‌صورت جدی پیگیری و رفع شود و تأخیر در این مسئله که با سلامتی بانوان این شهرستان ارتباط مستقیم دارد هیچ عذری نمی‌تواند داشته باشد.

 

گزارش- احسان بابائی

انتهای پیام/