کشف 150 کیلوگرم مواد مخدر در سرخس+ تصاویر
کشف 150 کیلوگرم مواد مخدر در سرخس+ تصاویر

فرمانده هنگ مرزی سرخس گفت: از ابتدای امسال با تلاش شبانه روزي كاركنان اين مرزباني و همكاري و تعامل مرزنشينان موفق به كشف حدود 150 كيلوگرم انواع مواد مخدر شدیم که 95 كيلوگرم آن طي عمليات هاي اخير عليه قاچاقچيان مواد مخدر كشف شده است.

به گزارش خبرنگار نسیم سرخس، سرهنگ رضا ایزدپناه در جمع خبرنگاران شهرستان بابیان اینکه هنگ مرزی سرخس با سه ماموريت نظامی، دیپلماسی و انتظامی فعالیت دارد، گفت: شهرستان سرخس با جمهوری ترکمنستان و در محدوده سه مرزي با جمهوري افغانستان، 254 کیلومتر مرز مشترک دارد.

 

فرمانده هنگ مرزی سرخس افزود: تعامل و دیپلماسی خوبی در کنترل مرزهای مشترک با جمهوری ترکمنستان داریم.

نشست خبری فرمانده هنگ مرزی سرخس (2)

ایزدپناه به همکاری و تعامل صمیمانه مرزنشینان با هنگ مرزی سرخس اشاره و خاطرنشان کرد: با تعامل خوبی که با مرزنشینان داریم، بالغ بر 1200 کارت برای آن‌ها جهت تردد در حریم زرد مرز صادر کرده ایم و همچنين تاکنون جلسات متعددی با دهیاری‌ها، شورای اسلامی روستا، معتمدین، کشاورزان و دامداران برای تقویت امنيت پایدار مرز داشته‌ایم و برابر دستور العمل صادره از مرزباني ناجا مبني بر جذب نيروهاي متعهد و علاقه مند در نوار مرز به عنوان مرزيار افتخاري اين یگان نيز تاكنون از بين افراد متقاضي با انجام تحقيقات تعدادي را به عنوان «مرزيار افتخاري» در اين مجموعه جذب کرده است.

 

وی ادامه داد: برابر دستورالعمل در محدوده مرز حریم قرمز و زرد تعريف شده است که حریم قرمز، حوزه عمل مامورين مرزباناني و حریم زرد نيز با هماهنگي مرزبان، فعاليت اقتصادي مرزنشينان صورت خواهد گرفت و با تعامل مناسبي که با مرزنشینان برقرار شده، هم‌اکنون آن‌ها می‌توانند از جاده مرزی که در حریم زرد واقع است با رعایت قوانین و مقررات مرزباني تردد کنند.

نشست خبری فرمانده هنگ مرزی سرخس (1)

ایردپناه تصریح کرد: حضور در حريم قرمز که حوزه عملیات ماموران مرزباني می‌باشد، ممنوع است ولی تردد و فعاليت در حریم زرد با رعایت قوانین و مقررات مرزباني با دریافت کارت تردد برای دامداران و كشاورزان و كاركنان سازمانهاي دولتي يا وابسته به دولت كه به تناسب نوع ماموريت خود لازم است به صورت موردي در اين حريم تردد داشته باشند امكان پذير است.

 

ایزدپناه همچنین در خصوص استفاده شهروندان از مناطق گردشگری که در محدوده‌های مرزی قرار دارد، گفت: استفاده شهروندان از مناطق گردشگری در محدوده‌های مرزی بايستي قانونمند باشد.

نشست خبری فرمانده هنگ مرزی سرخس (3)

وی در ادامه به کشفیات هنگ مرزی سرخس از ابتداي سال جاری اشاره و تصریح کرد: از ابتدای امسال با تلاش شبانه روزي كاركنان اين مرزباني علاوه بر انجام عمليات مراقبت از مرز حوزه استحفاظي با هماهنگي مراجع ذيصلاح قضايي و همكاري و تعامل مرزنشينان موفق به كشف حدود 150 كيلوگرم انواع مواد مخدر شدیم که 95 كيلوگرم آن طي عمليات هاي اخير عليه قاچاقچيان مواد مخدر كشف شده است.

 

فرمانده هنگ مرزی سرخس بیان داشت: 95 درصد این کشفیات با انجام عمليات هاي مسلحانه و تعقيب گريز از قاچاقچيان در مرز كشفيات شده است.

کشف انواع مواد مخدر در شهرستان سرخس (5)

کشف انواع مواد مخدر در شهرستان سرخس (1)

وی همچنین از کشف 30 قبضه سلاح جنگی و شکاری در سال جاری خبر داد و گفت: در این رابطه نیز 50 نفر دستگیر و به مقامات قضایی معرفي شدند.

کشف سلاح جنگی و شکاری در سرخس

سرهنگ ایزدپناه به جمع‌آوری 160 دستگاه تجهیزات ماهواره‌ای اشاره کرد و افزود: با توجه به شناخت خانواده‌ها از عوارض سوء ماهواره، بسیاری از این تجهیزات با همکاری مردم و اقدامات فرهنگی جمع‌آوری‌شده است.

کشف تجهیزات ماهواره ای در سرخس

فرمانده هنگ مرزی سرخس در ادامه به فعالیت‌های فرهنگی و مذهبی هنگ مرزی سرخس اشاره و خاطرنشان کرد: در کنار اقدامات رزمی و عملیاتی هنگ مرزی سرخس فعالیت‌های فرهنگی و مذهبی را در سرفصل برنامه‌های خود دارد.

 

ایزدپناه در پایان اظهار کرد: با گسترش فعالیت‌های فرهنگی و به‌خصوص فعالیت‌های قرآنی سیر صعودی تعداد حافظان قرآن کریم را در این مرزبانی داشته‌ایم و هم‌اکنون حدود 30 درصد از کارکنان هنگ مرزی سرخس در آزمون حفظ  قرآن کریم شركت دارند.

 

فرمانده هنگ مرزی سرخس، مرزبان را زبان گویای حاکمیت با کشور مقابل در نقطه صفر مرزی عنوان کرد و گفت: مرز مقوله اي است ملی و نگرش ملي را مي طلبد.

 

وی در پایان از تعامل مناسب مرزنشينان و كليه ادارات و نهاد ها و سازمان هاي كه در سطح حوزه استحفاظي هنگ مرزی سرخس به نوعي در برقراري امنيت پايدار مرز نقش دارند، قدرداني کرد.

انتهای پیام/