۷۵ درصد صنایع سرخس فعال است/ معدن زغال‌سنگ آق دربند باید تجهیز و نوسازی شود
۷۵ درصد صنایع سرخس فعال است/ معدن زغال‌سنگ آق دربند باید تجهیز و نوسازی شود
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت سرخس با تأکید بر اینکه در شهرستان سرخس بیشتر کارگاه‌های تولیدی صنفی داریم، گفت: هم‌اکنون ۷۵ درصد صنایع این شهرستان فعال و ۲۵ درصد دیگر تعطیل و یا نیمه فعال هستند.

اسماعیل علیزاده در گفتگو با خبرنگار نسیم سرخس، با بیان اینکه واحد بازرسی بازار در اتاق اصناف شهرستان قرار دارد و ما به‌عنوان اداره صنعت، معدن و تجارت فقط به آن‌ها نظارت داریم، گفت: بازرسی بازار توسط بازرسی اتاق اصناف شهرستان صورت می‌گیرد و فقط شرکت‌ها و واحدهای تولیدی و صنعتی زیر نظر اداره صنعت، معدن و تجارت بازرسی‌های دوره‌ای می‌شوند.

 

وی تصریح کرد: از ابتدای امسال تاکنون ۴۷ پرونده تخلف از اصناف شهرستان تشکیل شده که بیشتر آن مربوط به درج قیمت و گران‌فروشی است.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت سرخس با اشاره به برخی انتقادها درباره گران‌فروشی و عدم نظارت بر بازار شهرستان افزود: کالاها درجه‌بندی دارند و بازرسی‌ها و نظارت‌های اداره صنعت، معدن و تجارت بر اساس فاکتورهای خرید انجام می‌شود، بنابراین تفاوت در قیمت‌ها و انتقاداتی که مربوط به گران‌فروشی است مربوط به درجه‌بندی کالاها است.

 

علیزاده بیان داشت: قیمت کالاها یکسان نیست و این یک امر طبیعی است چون درصد سودها بر اساس نوع صنف و درجه‌بندی کالاها متفاوت است.

 

وی با اشاره به وضعیت صنایع شهرستان سرخس اظهار کرد: در شهرستان سرخس بیشتر کارگاه‌های تولیدی صنفی ازجمله درودگری، تراشکاری و تعمیرات داریم که همه آن‌ها فعال هستند.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت سرخس بیان کرد: هم‌اکنون ۷۵ درصد صنایع شهرستان سرخس فعال و ۲۵ درصد دیگر به‌صورت تعطیل و نیمه فعال هستند.

 

علیزاده با اشاره به وضعیت راه‌اندازی کارخانه کاشی و سرامیک منطقه ویژه اقتصادی سرخس اظهار داشت: اراده شروع به کار توسط مدیران این کارخانه وجود دارد و مشکل اصلی این کارخانه بحث نقدینگی است که بر اساس قیمت‌های ارز در چند سال گذشته برآورد مالی شده بود که با وضعیت کنونی بازار نیاز به نقدینگی بیشتر برای راه‌اندازی این کارخانه است و باید تسهیلات بیشتری به این کارخانه داده شود.

 

وی خاطرنشان کرد: برای رونق تولید در شهرستان سرخس ۵ واحد تولیدی را برای دریافت تسهیلات که حدود ۴ میلیارد تومان بود معرفی کردیم اما هیچ‌کدام از این واحدها از این طرح استقبال نکردند.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت سرخس با اشاره به اینکه در شهرستان سرخس ۱۵ معدن فعال و نیمه فعال داریم عنوان کرد: معدن زغال‌سنگ آق دربند یکی از فعال‌ترین معادن ما در شهرستان سرخس است و علاوه بر این معدن معادن دیگری همچون معدن سنگ‌های تزئینی و معدن شن و ماسه نیز در سرخس داریم که برخی با ظرفیت ۱۰۰ درصد و برخی از آن‌ها با ۲۵ درصد ظرفیت فعال هستند.

 

علیزاده در پایان تأکید کرد: اگر معدن زغال‌سنگ آق دربند شهرستان سرخس بخواهد با تمام ظرفیت کار کند باید تجهیز و نوسازی شود و تا تجهیز و نوسازی نشود نمی‌توانیم تسهیلاتی از سوی اداره کل صنعت، معدن و تجارت به آن‌ها اعطا کنیم.

انتهای پیام/