۱۸۰ کیلومتر از انهار سنتی سرخس لایروبی می‌شود+ تصاویر
۱۸۰ کیلومتر از انهار سنتی سرخس لایروبی می‌شود+ تصاویر
فرمانده سپاه سرخس گفت: به همت قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه امام رضا علیه‌السلام و در قالب طرح دهستان آباد، 180 کیلومتر از انهار سنتی شهرستان سرخس لایروبی می‌شود.

عیسی صفری در گفتگو با خبرنگار نسیم سرخس، اظهار کرد: به همت قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه امام رضا علیه‌السلام و در قالب طرح دهستان آباد، ۱۸۰ کیلومتر از انهار سنتی شهرستان سرخس از جمله نهرهای مظفری، انقلاب و نوروزآباد لایروبی می‌شود.

فرمانده سپاه سرخس افزود: سه دستگاه بیل مکانیکی زنجیری از ۱۷ فروردین‌ماه امسال کار لایروبی این نهرهای سنتی را شروع کرده‌اند و این پروژه تاکنون ۳۰ درصد پیشرفت داشته است.

وی با تأکید بر اینکه اجرای این پروژه آثار مثبتی بر زندگی مردم و کشاورزان منطقه و به‌خصوص مدیریت منابع آبی شهرستان دارد، تصریح کرد: اجرای این طرح موجب خروج آب‌های مرزی به سمت ترکمنستان می‌شود.

صفری به ضرورت اجرای این پروژه اشاره و عنوان کرد: با توجه به کمبود بارش‌ها و خشک‌سالی‌های پی‌درپی و ازآنجاکه در سال گذشته میلیون‌ها مترمکعب سیلاب‌ها از طریق نهرها و رودخانه‌های داخلی و مرزی هدر رفته است، لایروبی کانال‌ها و نهرهای سنتی کمک خوبی به حفظ روان آب‌ها می‌کند.

فرمانده سپاه سرخس تأکید کرد: لایروبی نهرهای سنتی و کانال‌ها ضمن تغذیه آبخوان دشت سرخس، موجب شیرین شدن آب چاه‌های کشاورزی و تزریق آب به منابع زیرزمینی می‌شود و در رفع مشکل شوری آب و افت منابع آبی مؤثر است.

وی ترمیم و باز شدن جریان مسیل‌ها و روان آب‌های فصلی و احیای مجدد رودخانه مرزی را از دیگر اثرات مثبت اجرای این طرح برشمرد و اظهار داشت: با اجرای فاز اول این پروژه بیش از ۱۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی منطقه و کشاورزان بیش از ۱۳ روستا از روان آب‌های فصلی بهره‌مند می‌شوند.

انتهای پیام/