بهترین روش واگذاری زمین توسط آستان قدس در سرخس قرعه‌کشی است نه مزایده/ مزایده عین گرانی است
بهترین روش واگذاری زمین توسط آستان قدس در سرخس قرعه‌کشی است نه مزایده/ مزایده عین گرانی است
اکبری با بیان اینکه به روش واگذاری زمین توسط آستان قدس رضوی معترضیم، گفت: واگذاری زمین توسط آستان قدس رضوی به روش مزایده عین گرانی است و بهترین شکل واگذاری، قرعه‌کشی بین خانه‌اولی‌ها و جوانان است.

علی اکبر اکبری در گفت‌وگو با خبرنگار نسیم سرخس، اظهار کرد: حباب قیمت مسکن از زمانی بیشتر شد که موضوع تبدیل منطقه ویژه اقتصادی سرخس به آزاد مطرح شد و یک عده سودجو و دلالان نقش خود را در این قضیه بازی کردند.

رئیس اداره صمت سرخس بیان کرد: جلسه‌ای در تاریخ ۱۳ اردیبهشت ۹۹ با عنوان شورای پیشگیری از وقوع جرم با بنگاه‌داران و با حضور دادستان سرخس برگزار شد که مصوباتی درباره مدیریت قیمت مسکن به همراه داشت.

وی اظهار کرد: مساحت طرح مصوب منطقه آزاد سرخس ۵۲۰۰ هکتار و در محدوده منطقه ویژه اقتصادی سرخس است و شهر سرخس را شامل نمی‌شود و قرار نیست با تبدیل منطقه ویژه به آزاد حبابی شکل بگیرد.

اکبری با بیان اینکه یکی از اشکالات قانونی در نرخ‌گذاری مسکن عدم ثبت معاملات در سامانه معاملات املاک و مستغلات کشور است، گفت: مشاوران املاک باید حتماً برای اجاره‌نامه‌ها و خرید و فروش مسکن از این سامانه کد رهگیری دریافت کنند.

رئیس اداره صمت سرخس افزود: اگر قرارداد اجاره و یا فروش در این سامانه ثبت شود تمامی مسائل قانونی آن مشخص است اما مشکل ما این است که مشاوران املاک معاملات را به جای ثبت در سامانه در دفاتر ثبت می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه به نحوه واگذاری از سوی آستان قدس رضوی به صورت مزایده معترضیم، عنوان کرد: این نحوه واگذاری نیز موجب شده تا حباب قیمت مسکن بیشتر شود.
اکبری بهترین شکل واگذاری زمین از سوی آستان قدس رضوی را به صورت قرعه‌کشی عنوان کرد و افزود: عرضه زمین باید در سرخس افزایش پیدا کند و از طرفی شهرداری باید تراکم را نیز افزایش دهد؛ نوسازی بافت قدیم نیز باید در دستور کار قرار گیرد.

رئیس اداره صمت سرخس با بیان اینکه واگذاری‌ها خارج از قاعده است، گفت: واگذاری زمین باید به نیازمندان مسکن به خصوص خانه اولی‌ها و جوانان انجام شود.

وی ادامه داد: یکی دیگر از مسائلی که در شورای پیشگیری از وقوع جرم پیگیری کردیم ایجاد یک تقویم نامه برای قیمت مسکن بود که این تقویم نامه مثلاً حدود قیمت زمین در خیابان شهید حسینی را مشخص می‌کند.

اکبری عنوان کرد: متاسفانه کار به جایی رسیده که دلالان خانه‌ای که ارزش آن ۳۰۰ میلیون تومان است در یک لحظه به ۵۰۰ میلیون تومان می‌فروشند.

رئیس اداره صمت سرخس اظهار کرد: قیمت مسکن در سرخس قابلیت کنترل و نظارت را دارد و دستگاه‌های نظارتی و اطلاعاتی نیز در حال کنترل و نظارت بازار مسکن هستند.

وی با بیان اینکه از آستان قدس رضوی خواستیم تا برنامه پیشنهادی خود را برای نحوه واگذاری زمین بدهد، گفت: مزایده عین گرانی است و مشخص است هر کس پول بیشتری داشته باشد برنده مزایده می‌شود.

اکبری با تاکید مجدد بر عرضه زمین به صورت قرعه‌کشی، بیان کرد: قرعه‌کشی نیز باید بین کسانی انجام شود که زمین و مسکن ندارند.

رئیس اداره صمت سرخس در پایان گفت: شناسایی افراد بدون مسکن باید توسط دستگاه‌های مربوطه انجام شود و پیگیر ورود سرمایه‌گذار برای انبوه‌سازی و افزایش تراکم باشیم.

انتهای پیام/