دو پروژه بزرگ آبی سرخس معطل اعتبارات
دو پروژه بزرگ آبی سرخس معطل اعتبارات
رئیس اداره منابع آب شهرستان سرخس با اشاره به اینکه سد شوریجه و خط انتقال آب سد دوستی به سرخس دو پروژه بزرگ آبی این شهرستان است، گفت: اگر ۵۰ درصد اعتبار این پروژه ها تامین شود و نقدینگی باشد، در مدت دو سال این استعداد وجود دارد که این دو پروژه بزرگ آبی به بهره برداری برسد.

محمد رضا عبادی نژاد در گفتگو با خبرنگار نسیم سرخس، با اشاره به بحران آب در چند سال گذشته و تلاش رسانه ها برای اطلاع رسانی در رابطه با صرفه جویی در مصرف آب اظهار کرد: منابع آبی در شهرستان سرخس زیاد، اما رو به افول است و بخش زیادی از این آب دیگر قابل شرب نیست.

رئیس اداره منابع آب شهرستان سرخس با اشاره به اینکه دو حلقه چاه جدید برای پایداری آب شهر سرخس حفر شده و آماده بهره برداری است، تصریح کرد: پروژه خط انتقال آب سد دوستی به سرخس تاکنون ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

وی خاطرنشان کرد: اگر در سال جاری و سال آینده فقط ۷۰ میلیارد تومان اعتبار تخصیص یابد، در مدت دو سال خط انتقال آب سد دوستی به شهر سرخس وصل می‌شود.

عبادی نژاد با اشاره به اینکه سد شوریجه و خط انتقال آب سد دوستی به سرخس دو پروژه بزرگ آبی این شهرستان است، بیان کرد: اگر ۵۰ درصد اعتبار این پروژه ها تامین شود و نقدینگی باشد، در مدت دو سال این استعداد وجود دارد که این دو پروژه بزرگ آبی شهرستان به بهره برداری برسد.

رئیس اداره منابع آب شهرستان سرخس در ادامه میزان حجم کنونی سد دوستی را ۷۰۰ میلیون مترمکعب عنوان کرد و افزود: امسال از محل سد دوستی ۴۰ میلیون متر مکعب آب برای کشاورزی سرخس توزیع شده است.

وی اظهار داشت: امسال همچنین از اعتبارات جاری این اداره نزدیک به ۳۰۰ میلیون تومان برای لایروبی انهار سنتی شهرستان هزینه شده است.

عبادی نژاد با اشاره به اینکه امسال ۶۰ چاه غیر مجاز در شهرستان مسدود می شود، گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۱۳ حلقه چاه غیر مجاز در سطح شهرستان پر شده است.

رئیس اداره منایع آب شهرستان سرخس در پایان تصریح کرد: بر اثر مصرف بی رویه بیش از ۷۰ تا ۸۰ درصد چاه‌های کشاورزی ما در شهرستان قابل شرب نیست و حتی برای خود کشاورزی هم دیگر قابل بهره‌برداری نیست.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : نسیم سرخس