نخستین «جشنواره ایده یابی مجازی» در سرخس برگزار می شود
نخستین «جشنواره ایده یابی مجازی» در سرخس برگزار می شود
با هدف بهره گیری از ظرفیت نخبگان و پژوهشگران در حوزه مدیریت شهری، نخستین «جشنواره ایده یابی مجازی» در شهرستان سرخس با مشارکت شهرداری و شورای اسلامی شهر مزداوند، مرکز تحقیقات شهرسازی و معماری امام رضا (ع) و پایگاه خبری تحلیلی نسیم سرخس برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار نسیم سرخس، با هدف بهره گیری از ظرفیت نخبگان و پژوهشگران در حوزه مدیریت شهری مزداوند، نخستین «جشنواره ایده یابی مجازی» در شهرستان سرخس با مشارکت شهرداری و شورای اسلامی شهر مزداوند، مرکز تحقیقات شهرسازی و معماری امام رضا علیه السلام و پایگاه خبری تحلیلی نسیم سرخس برگزار می شود.

محمد گل محمدی شهردار شهر مزداوند در گفتگو با خبرنگار نسیم سرخس، با توجه به اهتمام ویژه مجموعه دست اندرکاران حوزه مدیریت شهری مزداوند بر ترسیم یک چشم انداز صحیح، کارا و پویا برای شهر مزداوند و بخش مرزداران و همچنین همفکری و همراهی مشاورین توانمند علمی و اجرایی، برآن شدیم تا به صورت یک فرآیند علمی، عملیاتی و ستادی از همه ظرفیتهای موجود در سطح شهرستان و استان برای تدوین و عملیاتی کردن بهترین ایده ها به ویژه در حوزه سرمایه گذاری گردشگری شهر مزداوند و بخش مرزداران بهره مند شویم.

وی افزود: در این راستا و پس از چندماه کار کارشناسی و با انعقاد یک تفاهم نامه چهارجانبه مراحل برگزاری نخستین جشنواره ایده یابی به صورت گسترده و البته شکلی متفاوت و نوگرایانه آغاز شد که در این تفاهم نامه شهرداری مزداوند، شورای اسلامی شهر مزداوند، مرکز تحقیقات شهرسازی و معماری امام رضا علیه السلام و پایگاه خبری تحلیلی نسیم سرخس یک همکاری علمی و ستادی منحصربه فرد را کلید زدند.

شهردار مزداوند خاطرنشان کرد: این جشنواره با هدف عدم صرف هزینه از محل منابع عمومی و بستر سازی توسعه بهره گیری مثبت و مطلوب از فضای مجازی و توامان اجرای فرآیند مدیریت شهری مزداوند به صورت علمی، مشارکتی و نوین به صورت کاملا مجازی برگزار می شود، بدین معنی که تمامی مراحل ثبت نام در جشنواره، کسب اطلاعات و نحوه شرکت در جشنواره، ارسال ایده، اعلام نتایج و داوری ایده ها به صورت مجازی و در سایت پایگاه خبری تحلیلی نسیم سرخس به آدرس nasimesarakhs.ir انجام می شود.

گل محمدی ضمن تشریح جزئیات این جشنواره، از تمامی علاقه مندان به ویژه پژوهشگران، شهروندان، اساتید و فرهیختگان، دست اندرکاران حوزه مدیریت شهری، دانش آموزان و دانشجویان دعوت به عمل آورد تا در این جشنواره شرکت کنند.

وی با اشاره به اهمیت این نوع مشارکت هدفمند شهروندان در مدیریت شهری اذعان کرد: در حال حاضر مسیر توسعه خدمات به آحاد شهروندان و تصمیم گیری برای آینده یک شهر بدون همراهی، مشارکت و مداخله عموم شهروندان امری ناممکن بوده و در صورت تدوین برنامه هایی برای یک شهر در قالب چشم اندازها بدون استفاده از ظرفیت فکری و نظرات ذینفوذان و ذینفعان یقینا توفیقی حاصل نخواهد شد.

در ادامه قدیر صیامی رئیس مرکز تحقیقات شهرسازی و معماری امام رضا علیه السلام وابسته به دانشگاه بین المللی امام رضا علیه السلام و مشاور تهیه و تدوین برنامه راهبردی عملیاتی شهر و شهرداری مزداوند نیز ضمن تبیین مهمترین اهداف برگزاری این جشنواره اظهار کرد: بسترسازی برای برخورداری از نقطه نظرات، ایده ها و خطوط فکری گروه هدف یک برنامه ریزی در جامعه شهری به ویژه شهروندان و ذینفعان از زیرساخت های توسعه مطلوب و بهینه یک شهر بوده که در واقع تدوین استراتژی های توسعه و پیشرفت شهری بدون درنظر گرفتن این امر حیاتی و مهم محکوم به نافرجامی است.

صیامی با اشاره به خط مشی نوین مجموعه مدیریت شهری مزداوند اعم از اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار مزداوند افزود: بایستی در سطح کلان، نگاه مدیریت شهری به تدوین برنامه های راهبردی عملیاتی به عنوان زیرساخت اصلی توسعه شهری در یک برنامه بلند مدت ۲۰ ساله بسط یافته و از همه پتانسیل های موجود در یک شهر نظیر ظرفیت های انسانی، طبیعی و زمین ساخت برای رسیدن به یک آرمان شهر بومی سازی شده استفاده کرد.

رئیس مرکز تحقیقات شهرسازی و معماری امام رضا علیه السلام درباره نخستین جشنواره ایده یابی مجازی نیز ضمن تایید نوگرایی در این امر عنوان کرد: از یک تیم داوری قوی و ذبده برای بررسی ایده های ارسالی استفاده شده و برای تمامی عزیزانی که در این جشنواره شرکت کنند، گواهی شرکت در جشنواره صادر می شود که در ارتقاء مراتب علمی در سطح تحصیلات تکمیلی و امتیازات آموزشی و پژوهشی سازمانی معتبر و قابل استناد است.

سید بهنام سیدکابلی رئیس شورای اسلامی شهر مزداوند نیز برگزاری چنین رخدادهایی را نشان از استقرار و نفوذ جریان دموکراسی و مردم سالاری در اداره جامعه شهری دانست و یکی از اولویت های اساسی مدیریت شهری مزداوند را تثبیت اندیشه جمعی، ایده های نوین و عملیاتی شهروندی، پایه گذاری چشم اندازهای اشتغال زا و توسعه گرا عنوان کرد.

رئیس شورای شهر مزداوند باین داشت: در یکسال و نیم گذشته برآن شدیم تا خدمت جدیدی در شهر مزداوند انجام داده و صرفا به امورات روبنایی و انجام خدمات روزمره شهری راضی نباشیم و ایجاد یک زیرساخت مطلوب برای آینده شهر با هدف توسعه اشتغال و کاهش بیکاری، جذب جمعیت وفق افق طرح های بالادستی و توسعه سرمایه گذاری بخش خصوصی به ویژه در بخش گردشگری و صنعت توریسم در دستور کار اصلی بدنه شهرداری و شورای اسلامی شهر مزداوند قرار گرفت که برگزاری اولین جشنواره ایده یابی مجازی نیز بخشی از راهکارهای اجرایی برای نیل به اهداف تعیین شده است.

وی ضمن دعوت از تمامی مردم و مخاطبان برای شرکت در این جشنواره تاکید کرد: وضعیت نامناسب منابع مالی شهرداری به هیچ عنوان خللی در عزم راسخ مدیران شهری مزداوند وارد نکرده و اعتقاد داریم که تامین منابع درآمد پایدار اولویت اصلی و اساسی بوده، اما زیرساخت های توسعه شهری و مشارکت هدفمند مردم به عنوان بازوی اصلی در این حوزه است که امیدواریم ضمن برخورداری از این همراهی شهروندان و مخاطبان معزز بتوانیم خادمان صدیقی برای مردم باشیم.

احسان بابائی سردبیر پایگاه خبری تحلیلی نسیم سرخس نیز خاطرنشان کرد: پایگاه خبری تحلیلی نسیم سرخس با هدف کمک و یافتن راهکارها برای رفع چالش های پیش روی نهادها و دستگاه های اجرایی در شهرستان سرخس، طرح برگزاری جشنواره ایده یابی مجازی را به شهرداری مزداوند پیشنهاد کرد که این طرح مورد استقبال شهرداری این شهر قرار گرفت.

وی تصریح کرد: با توجه به رویکرد شهرداری و شورای اسلامی شهر مزداوند در توجه به توسعه حوزه گردشگری این شهر، این جشنواره مجازی با موضوع «توسعه سرمایه گذاری حوزه گردشگری شهر مزداوند» و در ۱۷ محور برگزار می شود.

بابائی بیان کرد: یکی از بهترین روش ها برای رفع چالش های پیش روی دستگاه های اجرایی برگزاری جشنواره های ایده یابی و استفاده از ظرفیت مردم و نخبگان برای ارائه راهکارهای مناسب است.

سردبیر پایگاه خبری تحلیلی نسیم سرخس با اشاره به اینکه این پایگاه خبری آمادگی دارد تا با سایر دستگاه های اجرایی و نهادها در زمینه ایده یابی مجازی همکاری کند، گفت: مهلت ارسال ایده ها تا ۱۲ بهمن ماه ۹۷ بوده و نتایج این جشنواره هفتم اسفندماه ۹۷ اعلام می شود؛ ضمن اینکه به سه ایده برتر جوایز نفیسی اهدا خواهد شد.

انتهای پیام/