تصویب طرح اصلاح ۱۰۹ هکتار از حریم شهر مزداوند
تصویب طرح اصلاح ۱۰۹ هکتار از حریم شهر مزداوند
شهردار شهر مزداوند شهرستان سرخس گفت: اصلاح حریم شهر مزداوند شامل ۱۰۹ هکتار با رویکرد توسعه گردشگری و آینده‌نگری سرنوشت محور ترانزیتی مشهد- سرخس تصویب و ابلاغ شد.

محمد گل محمدی در گفتگو با خبرنگار نسیم سرخس، با اعلام این خبر اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین اقدامات زیربنایی در مسیر توسعه شهری بهره‌گیری از فرصت‌ها و کاهش معارض تهدیدهای هر شهر است.

 

شهردار مزداوند افزود: شهرداری و شورای اسلامی شهر مزداوند با شناخت دقیق فرصت‌های حوزه گردشگری و از طرفی تهدید بزرگی همچون محور (۴-الف)  از مشهد به سرخس بر آن شدند تا با مجموعه اقدامات راهبردی گام مهمی در این راستا بردارند و پس از ۹ ماه کار کارشناسی، پیگیری‌های استانی و جلب نظر کمیته فنی و صحن اصلی کارگروه امور زیربنایی و شهرسازی استان موضوع «اصلاح حریم شهر مزداوند» در جلسه ۲۸ مردادماه امسال مصوب و تأیید شد.

 

وی تصریح کرد: با توجه به محدودیت‌های قانونی، نقطه نظرات مشاور طرح، دیدگاه‌های کارشناسان دستگاه‌های ذی‌ربط استانی و راهبری سلسله‌مراتب حاکمیتی، ۱۰۹ هکتار از اراضی پیرامونی شهر مزداوند شامل غار مزدوران و اراضی ضلع شرقی شهر و متصل به محور در حال ساخت (۴-الف) به حریم شهر اضافه شده و حدود ۷۹ هکتار از اراضی ضلع جنوب غرب شهر به دلیل عدم کارایی در حال حاضر از حریم حذف شدند که مابه‌التفاوت بالغ‌بر ۳۰ هکتار به‌صورت استراتژیک و راهبردی به حریم قطعی شهر مزداوند اضافه شد.

 

گل محمدی خاطرنشان کرد: با این اقدام بزرگ و حیاتی نه‌تنها آینده کالبدی، ثبات و افزایش جمعیت شهری و توسعه انتفاعات عمومی شهروندان تضمین شده، بلکه به‌نوعی بزرگ‌ترین اقدام زیرساختی در راستای توسعه صنایع تبدیلی به‌ویژه صنایع وابسته حوزه توریسم و گردشگری نیز به شمار می‌آید.

 

شهردار مزداوند ضمن تشریح شرایط حال حاضر شهرداری‌های کشور و انقباض شدید منابع درآمدی آنان بیان کرد: در این شرایط بایستی مدیریت زیرساخت‌ها فراموش نشود و ضمن حل مشکلات جاری برای آینده شهر نیز تصمیمات بلندنظرانه اخذ و عملیاتی شود.

 

وی همکاری تمامی اعضای این کارگروه به‌ویژه معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری، فرمانداری شهرستان سرخس و پیگیری‌های مجدانه نماینده مردم سرخس در مجلس شورای اسلامی را ستودنی توصیف کرد و اظهار داشت: با تکیه‌بر وحدت عملکردی و پیگیری اصولی مطالبات آینده چشمگیری در انتظار مرزداران، نگین ییلاقی جاده کهن ابریشم است.

 

گل محمدی عنوان کرد: با تصویب و تأیید طرح اصلاح حریم شهر مزداوند، حریم قطعی شهر به حدود ۲۳۰ هکتار افزایش یافته و شرایط برای حضور سرمایه‌گذاران حوزه گردشگری تسهیل شد.

 

شهر مزداوند، مرکز بخش مرزداران در فاصله ۸۵ کیلومتری مشهد مقدس بوده که غار مزداوند با قدمت ۲۰۰۰ سال قبل میلاد مسیح را در خود جای داده و شرایط مطلوبی برای بازدید گردشگران و مسافران فراهم آورده است.

انتهای پیام/