«راهیان نور»؛ مسیرنمای بشریت در دنیای بحران‌زده اخلاقی و معنوی
«راهیان نور»؛ مسیرنمای بشریت در دنیای بحران‌زده اخلاقی و معنوی
بستر «راهیان نور»، تنفس در فضای زندگی و مجاهدت شهدا، زیارت یادمان‌های شهدا، تلمذ در یادواره‌های این عزیزان و نشستن در محضر راویان و یادگاران جنگ برای شنیدن شرح شور و حماسه حضور در عرصه جهاد فی سبیل الله است و می‌تواند دوای درد ضعف و کاستی‌های فرهنگی موجود، به‌خصوص برای جوانان و نوجوانان باشد.

به گزارش نسیم سرخس، رمز پیروزی، ماندگاری، تثبیت و پویایی انقلاب اسلامی و تعالی جامعه دینی، فرهنگ شهادت و ایثار برگرفته شده از آموزه‌های دینی و قرآنی است.

 

فرهنگی که سد سدید در تقابل با هجمه فرهنگی بیگانه و پادزهر شبیخون فرهنگی غربی است؛ فرهنگی که میلیاردها دلار هزینه می‌شود تا به‌عنوان بزرگ‌ترین مانع اهداف دشمن از ذهن و فکر جامعه و جوانان ما حذف و استحاله شود.

 

بر اساس فلسفه وجوبی جهاد و به تبشیر آیه شریفه، «ولاتحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا بل احیاء عند ربهم یرزقون»، جوانان شجاع ایران اسلامی با نه به دنیا و جذابیت‌های آن، تمام هستی و وجود خود را برای رضایت پروردگار و تأمین امنیت و سلامت جامعه در طبق اخلاص و اهداء گذاشتند.

 

رفتند تا دیگران بمانند؛ تکه‌تکه شدند تا کشور تکه‌تکه نشود؛ اساتید مسلم ملی‌گرایی و وطن‌پرستی و «زنده باد ایران» بودند؛ آنجا که آن جوان رعنا به مادرش می‌نویسد که به جبهه می‌روم، تا با خون خودم ته چکمه‌های سرباز بعثی را بشویم و خاک مقدس وطنم از کشور خارج نشود؛ بر زمین افتادند که با هلهله چهار نفر مست فریب‌خورده، پرچم کشورشان بر زمین نیفتد.

 

چندین نفر شجاعانه و غیرتمندانه، برای پایین آوردن جنازه دختر ایرانی تجاوز شده و بسته شده به تنه نخل توسط بعثی‌ها جانشان را از دست دادند تا حال ملعبکی از ستون بالا نرود و روسری از سر نکند.

 

و چه جمله پرمعنایی که می‌رویم «تا امام و ولایت» تنها نماند؛ «با ولایت تا شهادت و تا شهادت با ولایت»، لبیک به ندای هل من ناصر ینصرنی آقا اباعبدالله الحسین علیه‌السلام بود.

 

و اکنون ما هستیم و کتاب ناگشوده جبهه و جنگ؛ کتابی که اوراق آن در اعماق زمان چه‌بسا به‌سوی فراموشی است و چه قصه‌ها و غصه‌ها که سراییده نشده و چه رمز و رازهایی که در سینه یادگاران و راویان جنگ مقدس ما نهفته و پنهان است.

 

و چه عزیزانی که از ناملایمتی های سهوی و عمدی گله‌مند و مهر سکوت و خاموشی بر دهان نهاده‌اند؛ همه را باید دریابیم چه جنگ و خاطرات و ناگفته‌هایش و چه نقش‌آفرینان جان‌برکف عرصه دفاع را…

 

روز ۲۰ اسفند به یمن قدوم مبارک رهبر معظم انقلاب در مناطق عملیاتی راهیان نور به «روز ملی راهیان نور» نام‌گذاری شد.

 

رزمنده بزرگ عرصه دفاع که در دوران جنگ خود لباس رزم پوشیدند و به نبرد خصم رفتند؛ بعد از گذشت سه دهه از عمر انقلاب خود پای در میدان گذاشتند تا در عرصه جنگی نابرابر و بزرگ‌تر با کمک یاران و هم‌رزمان قدیمی لباس رزم جدید بپوشند؛ مسائل فرهنگی که خواب از چشمان معظم له گرفته است.

 

بستر «راهیان نور»، تنفس در فضای زندگی و مجاهدت شهدا و دلاوران دفاع مقدس، اشک ریختن بر خاک آغشته به خون شهدا، زیارت یادمان‌های شهدا، تلمذ در یادواره‌های این عزیزان و نشستن در محضر راویان و یادگاران جنگ برای شنیدن شرح شور و حماسه حضور در عرصه جهاد فی سبیل الله است و می‌تواند دوای درد ضعف و کاستی‌های فرهنگی موجود، به‌خصوص برای جوانان و نوجوانان باشد.

 

اردوهای راهیان نور که آغاز آن به اولین بازدیدها از مناطق جنگی در سال ۶۱ برمی‌گردد برنامه‌ای مؤثر، مفید و اثرگذار است که می‌تواند با برنامه‌ریزی مدون و همکاری همه وزارتخانه‌ها و توجه بیشتر دولتمردان جایگزین و مکمل مهم برنامه‌های متکثر و پراکنده فرهنگی کم اثر باشد.

 

راهیان نوری که امتداد نور و روشنایی برگرفته شده از معنویت و نورانیت شهداست، می‌تواند راهگشا و مسیرنمای حتی بشریت در دنیای بحران‌زده اخلاقی و معنوی فعلی باشد.

 

و در مسیر معرفی شهید و شهادت و توسعه و ترویج فرهنگ ایثار و جهاد، نه‌تنها قلم و هنر و بیان نویسندگان، هنرمندان و راویان متعهد که همه ابزارها و امکانات موجود اعم از سازمان‌دهی، سیاست‌گذاری، هدایت و هماهنگی، نظارت و حمایت از این حادثه عظیم معنوی و فرهنگی باید بسیج شوند تا دایره المعارف دفاع مقدس ترسیم و در اختیار جامعه و آیندگان قرار بگیرد.

 

و این روایت و روایت گری عشق و عشق‌بازی رزمندگان و بازدید کاروانیان راهی کوی یار و زائران از خوزستان، غرب و شمال غرب (پنج استان مرزی کشور)، ان شاء الله تا سوریه و لبنان ادامه دارد…

 

یادداشت از قاسم یعقوبی والا- فعال رسانه‌ای

انتهای پیام/