تحولات جهان در دوره پسا ترامپ
تحولات جهان در دوره پسا ترامپ
مبارزه با مسلمانان و اسلام‌گرایی، کنترل و اخراج مهاجران و نگاه تحقیرآمیز به زنان، نژادپرستی و بی‌توجهی به رنگین‌پوستان، رشد فزاینده اسلام‌گرایی در آمریکا و اروپا، بودن یا نبودن رادیکالیزم داعشی و طالبانی منبعث از انحراف اسلامی و قدرت دانسینگ سیاسی ترامپ، همه و همه قالب‌هایی است که در دوران «پسا ترامپ» قطعاً جهان را با تغییر و تحولات زیادی روبرو می‌کند.

به گزارش نسیم سرخس، ایالات‌متحده آمریکا سومین کشور پرجمعیت و پهناور دنیا باسابقه استعمارگری و جنگ‌افروزی اول جهان در ژوئن ۱۷۸۸ رسماً از یوغ استعمارگری پیر انگلیس اعلام استقلال و خود شخصاً در چرخه چتر افروزی استثمارگری و تاراج سایر کشورها قرار گرفت و یوغ بر گردن غیر انداخت و با الفاظ رنگین آزادی، دموکراسی و حقوق بشر، سیاست ننگین چپاولگری خود را در دوران جنگ سرد و نو استعمار تسری داد.

 

آمریکا، اقتصاد سوم دنیا علی‌رغم ادعای کدخدائی دنیا، با نظامی فدرالی و مشکلات عدیده بر خواسته از روح سرمایه‌داری افراطی‌گری بر گرفته از مستی زر و زور و تزویر بعد از فراز و نشیب فراوان در تطور سیاسی، اجتماعی و فرهنگی خود پس از افول و فروپاشی شوروی به‌خصوص در «دوران پسا ترامپ» حال و هوای قابل‌اعتماد و قابل پیش‌بینی برای داخل و خارج این کشور و متحدان و مخالفان این کشور ندارد و عدم ثبات شخصیت پرزیدنت دونالد باعث نگرانی همگان شده است و بر این بی‌ثباتی می‌افزاید.

 

دونالد ترامپ، مجری تلویزیون و ابر میلیاردر و تاجر و عیاش نیویورکی با اخلاقی پوپولیستی و ادبیاتی خاص و متفاوت از اغلب کاندیداهای ریاست جمهوری، با مطرح کردن مشکلات مردمی ازجمله بیکاری، فقر و توجه به زیرساخت‌های آمریکا توانست در یک شوی تبلیغاتی که حتی دعواهای ناموسی را هم به میدان آوردند، به‌طوری‌که جان کری از آن ابراز شرمساری کرد، بر کلینتون پیروز شود؛ پوپولیستی که علائم هیتلری جدید در اخلاق، رفتار و گفتار وی قبل و بعد از انتخابات آمریکا مشهود بوده و است.

 

آمریکای فاقد زبان رسمی، ازنظر تنوع نژادی و گوناگونی مردم رتبه اول را دارد و مهاجران اروپایی و جویندگان نفت و طلا پس از کشف کریستف کلمپ، تشکیل‌دهنده اولیه جمعیتی این کشور هستند.

 

مبارزه با مسلمانان و اسلام‌گرایی، کنترل و اخراج مهاجران و نگاه تحقیرآمیز به زنان، نژادپرستی و بی‌توجهی به رنگین‌پوستان، نسبیت جنسی خاص این کشور، تمرکز اقتصادی و سرمایه در آمریکا و افراط‌وتفریط سیاست‌های دولت جدید آمریکا و نهایتاً شعار توجه به آمریکایی‌های اصیل، باوجود ۲.۶ میلیون جمعیت مسلمانان (۶ درصد جمعیت مسلمانان)، ۴.۴۰ میلیون مهاجر، ۱۲.۹ درصد جمعیت سیاه‌پوستان که غالباً در نیویورک ساکن هستند و جمعیت سرخ‌پوستان، رشد فزاینده اسلام‌گرایی در آمریکا و اروپا، بودن یا نبودن رادیکالیزم داعشی و طالبانی منبعث از انحراف اسلامی، قدرت دانسینگ سیاسی ترامپ، همه و همه قالب‌هایی است که در دوران پسا ترامپ قطعاً جهان را با تغییر و تحولات جدیدی مواجه خواهد کرد و معاملات و معادلات زیادی به هم خواهد خورد.

 

و باید منتظر بود و دید با پارادوکس فکری ترامپ و از طرفی نفوذ صهیونیست‌ها در سیاست و حیات خلوت کاخ سفید، چه تغییراتی در حال و هوای دنیا ایجاد می‌شود؟

 

و آیا سیاست «تغییر و امید» اوباما در دوران دونالد ترامپ محقق خواهد می‌شود؟ آیا سیاست «اقتصاد مقاومتی» ترامپ و شعار تقلیل دخالت در امور سایر کشورها محقق می‌شود و این سیاست‌ها می‌تواند در وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم آمریکا تغییری ایجاد کند؟

 

و آیا او برخلاف کلینتون خالق داعش، متحدان خود را برای مبارزه واقعی با داعش و تروریسم متقاعد خواهد کرد؟

 

پسا برجام و پسا ترامپ چگونه رقم خواهد خورد و چراهای عدیده که باید منتظر بود!

 

یادداشت- قاسم یعقوبی

انتهای پیام/