احتمال تعطیلی واحدهای تولید آجر در سرخس و بیکاری ۲۰۰ کارگر!
احتمال تعطیلی واحدهای تولید آجر در سرخس و بیکاری ۲۰۰ کارگر!
علی هراتی گفت: اگر به درخواست به‌حق واحدهای تولید آجر در شهرستان سرخس که افزایش حداقلی نرخ آجر است، پاسخ مناسبی از سوی مسئولان داده نشود تا آخر این ماه به دلیل نداشتن صرفه اقتصادی این واحدها تعطیل و حدود 200 کارگر بیکار می‌شوند.

به گزارش خبرنگار نسیم سرخس، علی هراتی رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت سرخس ظهر امروز در جمع خبرنگاران با تأکید بر اینکه امروز معیشت مردم در خطر است، اظهار کرد: رونق و جهش تولید در شهرستان سرخس روی سربرگ نامه‌ها خلاصه شده است.

وی تصریح کرد: در عمل مسئولان شهرستان سرخس کاری برای تولید نمی‌کنند و با ما که نماینده قانونی تولیدکنندگان هم هستیم، هیچ ارتباطی ندارند و در پاسخ می‌گویند مسائل مهم‌تری از تولید در شهرستان برای رسیدگی داریم.

هراتی بیان کرد: از فرمانداری و اداره صمت توقع زیادی برای همکاری با خانه صنعت، معدن و تجارت شهرستان برای حمایت از تولید داریم، اما با گذشت دو سال از راه‌اندازی این مجموعه ۹۹ درصد دستگاه‌های اجرایی شهرستان هیچ همکاری با ما ندارند.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت سرخس بیان کرد: از فرماندار شهرستان بارها تقاضا کردیم در جلسات شورای اداری ۴ دقیقه برای ما وقت در نظر بگیرند تا در جهت حمایت از تولید و رفع مشکلات تولیدکنندگان مسائل را بیان کنیم، اما نه‌تنها این اتفاق نیفتاده، بلکه حتی فرمانداری به یک مکاتبه ما هم پاسخ نداده است.

نقدینگی و سرمایه در گردش مهم‌ترین مشکلات تولیدکنندگان در سرخس

وی عنوان کرد: دو سال سعه‌صدر به خرج دادیم و چون تولید آسیب نبیند صبورانه تحمل کردیم و امروز از دستگاه‌های دولتی در شهرستان برای حمایت از تولید مأیوس شدیم.

هراتی ادامه داد: وقتی رهبر معظم انقلاب چندین سال است که بر رونق و جهش تولید در کشور تأکید دارند و رئیس دستگاه قضایی کشور نیز به حمایت از تولید و تولیدکنندگان می‌پردازند، جای تعجب دارد که مسئولان متولی در این زمینه هیچ اراده‌ای برای حل مشکلات ندارند.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت سرخس گفت: کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید شهرستان که بایستی به درخواست خانه صنعت، معدن و تجارت برگزار شود، اما در شهرستان ما و در فرمانداری این کارگروه برگزار می‌شود، بدون اینکه هیچ اطلاعی به ما به‌عنوان نماینده قانونی تولیدکنندگان بدهند.

وی نقدینگی و سرمایه در گردش را از مهم‌ترین مشکلات تولیدکنندگان در شهرستان سرخس نام برد و گفت: در این رابطه نیز با وجود درخواست‌های مکرر، اما پاسخی از مسئولان شهرستان دریافت نکردیم و از استان پیگیر حل این مشکلات هستیم.

هراتی اضافه کرد: در این راستا از دبیر شورای هماهنگی بانک‌های خراسان رضوی درخواست کردیم تا برای حل این مشکلات تولیدکنندگان شهرستان را یاری کنند و تسهیلاتی را در نظر بگیرند و آقای مونسان نیز همکاری و حمایت کردند، البته مشروط به اینکه تولیدکننده ما طرحی که ارائه می‌کند، توجیه اقتصادی و مستندات لازم را داشته باشد.

احتمال تعطیلی واحدهای تولید آجر در سرخس و بیکاری ۲۰۰ کارگر

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت سرخس با تأکید بر اینکه کار اقتصاد و تولید دستوری نیست که یک مقام مسئول مثلاً برای نرخ‌گذاری آجر به کوره‌ها نامه بدهد که نرخ‌ها بر اساس سال گذشته باشد، اظهار کرد: با وجود مشکلات متعدد تولیدکنندگان در شهرستان سرخس اخیراً نامه‌ای به متصدیان کوره‌های آجر در سرخس ارسال شده که نرخ آجر بر اساس نرخ پارسال عرضه شود، اما تولیدکنندگان ما به این موضوع اعتراض دارند.

وی بیان کرد: درخواست مدیران واحدهای تولیدی این است که حداقل عرضه آجر در شهرستان به نرخ مشهد باشد، اما مسئولان شهرستان بر نرخ پارسال تأکید دارند و اگر همچنان این رویه ادامه داشته باشد، به دلیل نداشتن صرفه اقتصادی امکان تعطیلی این واحدها وجود دارد.

هراتی تصریح کرد: واحدهای تولیدی آجر اعلام کردند تا آخر این ماه محصول پیش‌فروششان را تحویل مشتریان خواهند داد و اگر نرخ آجر افزایش پیدا نکند، تولیدشان را متوقف می‌کنند که با این اقدام حدود ۲۰۰ کارگری که در این واحدها اشتغال دارند، بیکار می‌شوند؛ ضمن اینکه شهروندان سرخسی نیز باید با قیمت‌های بالاتری آجر را از مشهد تهیه کنند.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت سرخس با اشاره به اینکه هیچ اراده‌ای برای حمایت از تولیدکنندگان در سرخس نیست، گفت: از مسئولان شهرستان تقاضا داریم ظرفیت پذیرش انتقاد را داشته باشند و حاضریم با مسئولان در حضور رسانه‌ها به‌عنوان نماینده افکار عمومی گفتگو کنیم تا مردم در این رابطه قضاوت کنند.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : نسیم سرخس